Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Poslední vládce větru na DVD: Shyamalan spadl až na dno

Jiří Hannich

Jiří Hannich

24. 12. 2010

Mrazivá atmosféra byla tradičně dominantním prvkem jeho snímků, diváci se vždy těšili na překvapivé rozuzlení poutavého příběhu. Bývávalo. S indickým režisérem M. Nightem Shyamalanem to prostě jde čím dál víc s kopce: neotřelost námětu a preciznost jeho zpracování v thrillerech Vyvolený, Znamení, a především Šestý smysl jsou zapomenuty, místo toho se množí divácké zklamání a posměch filmových kritiků z plytkosti a upocenosti poslední Shyamalanovy tvorby. Akční fantasy Poslední vládce větru nastolený trend jen potvrzuje.

Noah Ringer je Avatar, Zdroj: distributor filmu

Film

Rovnováha čtyř živlů – ohně, vody, větru a země – po velice dlouhou dobu zajišťovala harmonické bytí národů, z nichž každý ovládá jeden element. Světu bez válek, smutku a útrap však odzvonilo, když Národ ohně začal systematicky likvidovat Avatary, kteří uměním zacházet se všemi živly zajišťovali všeobecný mír, a následně uzurpovat ostatní národy tím, že jim zakázal praktikovat jejich zvláštní schopnosti a z jejich území si udělal provincie své velkolepé říše. Oheň se tak stává po dobu celého jednoho století dominantním živlem, jeho pánové se považují za vyvolené, vládce světa.

Poslední Avatar se učí hrát si s vodou

Prakticky z ničeho nic se však na scéně objevuje Aang, stále ještě dítě se zvláštními symboly na kůži. Brzy se napříč národy rozšíří, že se jedná o posledního přeživšího Avatara, a tudíž jedinou šanci jak zatrhnout Národu ohně jeho imperialismus. Jen Katara, ovládající vodu, a její bratr Sokka však vědí, že tento nevyzrálý klučina má ke schopnostem plnohodnotného Avatara pořádně daleko.

Aang se totiž zachránil před smrtonosným útokem vojsk Národa ohně na klášter, kde pobýval společně s dalšími mnichy, jen zásluhou včasného útěku, a nestihl tak dokončit výcvik. Se svými novými přáteli se proto vydává daleko na sever, do sídla stále ještě svobodného lidu vody, aby se zde naučil manipulovat také s tímto živlem. Času je však málo, protože nepřítel dělá všechno možné, aby hrozbu změny poměrů zastavil.

Vinou špatně napsaného scénáře je divákova šance na to, aby se sžil s prostředím, v němž se příběh odehrává, naprosto mizivá. Bližší představení kultury a struktur myšlení jednotlivých národů se jednoduše nekoná, publikum se nedozví, proč právě ten či onen element je tak důležitý pro způsob života lidí, kteří daný živel ovládají, hodnoty a tradice, k nimž se postavy údajně hlásí a které jsou v důsledku šířícího se zla ohroženy, zůstávají divákům zapovězené.

Proč bych měl klaďasům mačkat palečky??

Jaký je rozdíl oproti Pánovi prstenů či Avatarovi – tedy snímkům, jež jsou Poslednímu vládci větru žánrově nejbližší –, kde je divákovi podrobně a přitom nenuceně vysvětleno, jak je moc pro postavy důležitá, tzn. v čem spočívá tak obrovská moc prstenu, popř. čím je pro kmen Na´vi okolní příroda? Díky tomu si publikum uvědomuje význam situace, spočívající ve střetu dobra se zlem, chápe kontext, emocionální rovinu vyprávění a mačká klaďasům palečky, aby jejich snaha nevyšla vniveč. Takový rámec však Poslední vládce větru zcela postrádá.

Přestože staví podstatu příběhu na východních filozofiích, jako je buddhismus a hinduismus, jejich vyobrazení má velice povrchní charakter, spirituální pasáže nepůsobí příliš vážně, chybí jim hloubka, jakýsi transcendentální rozměr, a to především kvůli tomu, že nedostanou prostor, který by si zasloužily.

Klišé, zpomalovačky a kung-fu

Absencí duchovní atmosféry to ale nekončí: ani akční scény nejsou kdovíjak úchvatné, potenciál originality totiž tvůrci naprosto promrhali tím, že nechali znepřátelené postavy, aby po sobě tu a tam hodili nějakou tu ohnivou kouli či vodní bublinu, jinak častěji dochází spíše na pěsti, kung-fu chvaty či akrobacii, zvýrazněnou zpomalovačkami, což je ale dost ohraný efekt na samé hranici klišé. Špetku dramatičnosti tak dodává jen soundtrack Jamese Newtona Howarda.

Slabiny ve způsobu vyprávění nezakrývají ani herecké výkony, zvlášť když výběr protagonistů jednotlivých rolí působí přinejmenším rozpačitě. Na jedné straně je tu démonicky vyhlížející a rozvážně jednající Shaun Toub jako pán ohně, hledající Avatara Aanga, popř. Dev Patel, jenž potvrzuje, že jeho velice slušný herecký výkon v Milionáři z chatrče nebyla náhoda, na straně druhé však více než podprůměrný představitel hlavní role Noah Ringer, který – podobně jako jeho postava – se má ještě hodně co učit. Ringerovi chybí snad úplně všechno: jeho proslovy působí, jako kdyby je sbíral ze čtecího zařízení, umístěného kdesi za kamerou, po celou dobu filmu se nedokázal zbavit svého přihlouplého výrazu, a jakýkoli emocionální prožitek je evidentně nad jeho síly (hlavně ve scéně, kdy se Aang dozví, že ztratil své přátele, by alespoň náznak zármutku byl určitě na místě).

FOTO: Poslední vládce větru

Jsem fakt rozpálenej!

Je nesmírná škoda, že Shyamalan nedokázal z námětu vymačkat více. Vedle základní dějové linky se v tématu snímku skrývá nespočet minipříběhů, jež by dohromady skutečně vydaly na celou trilogii. Shyamalan se je sice pokusil alespoň částečně nastínit, ale v překotnosti, s jakou příběh vypráví, se absolutně ztrácí jejich význam. Jednotlivé charaktery jsou nedotažené, nijak se nevyvíjejí, divák se s nimi jen obtížně identifikuje. Stejné je to i s předloženou mytologií, která zde plní funkci pouhého uvaděče do prostředí místo toho, aby se stala základním kamenem pro výstavbu působivé atmosféry (kam se jenom poděla sugestivita z Šestého smyslu nebo Vyvoleného?) a umožnila tak divákovi plnohodnotně prožívat to, co se před jeho zraky odehrává. Takto je mu v podstatě jedno, kam směřují kroky hlavních hrdinů i jak to celé dopadne. A nezbaví se pocitu, že některé věci viděl už jinde (Pán prstenů, Nekonečný příběh). Jako netradiční pohádka na Vánoce možná poslouží Poslední vládce větru dobře, jinak je to ale slabý film.

DVD

Bonusový materiál disku přináší rozhovor s tvůrci seriálové předlohy, pár vystřižených scén a také záběry z natáčení, kde uvidíte herce a členy štábu při různých srandičkách. Prostorový zvuk – ať už v původním znění nebo nadabovaný do češtiny – pak můžete kombinovat s titulky v různých jazycích.

Poslední vládce větru (The Last Airbender)

Rodinný/Fantasy/Dobrodružný/Akční

USA, 2010, 103 minut

Režie: M. Night Shyamalan

Hrají: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Shaun Toub, Jackson Rathbone aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické, slovenské, maďarské, polské, islandské, hebrejské aj.

Bonusy: Avatar: Od seriálu k filmu, vystřižené scény, nepovedené scény

Hodnocení filmu: 2**

Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední vládce větru na DVD: Shyamalan spadl až na dno