!Recenze!Česká power metalová banda nazvaná Porta Inferi vydala v březnu letošního roku své první album Another World. CD bylo vydáno vlastním nákladem a při nahrávání hostovalo i několik hudebníků z předních českých kapel.
Porta Inferi, Zdroj: alfedusmusic.cz
Tuzemských kapel, které hrají power metal, je jako šafránu a nezdá se, že by nějak výrazně přibývaly. A skupin, které by se dokázaly svou tvorbou alespoň přiblížit k zahraniční špičce, je ještě méně. Není proto divu, že ačkoli až do letošního roku neměla Porta Inferi jediné album, vystoupila po boku zvučných jmen, jako je Theocracy, The Lord Bishop Rock nebo Gun Barell. Z české scény například s kapelami Seven nebo Arakain.
Kapela vznikla v roce 2006, své úplně první demo nazvané Porta Inferi vydali na jaře 2007 v těžce amatérské kvalitě. Hudba byla původně instrumentální, neboť nebylo v té době možné najít odpovídajícího zpěváka. Po tom, co se přidal k dosavadní sestavě Mira Raindl ze skupiny Raimond, vzniklo na počátku roku 2009 demo nazvané Fire Road. První plnohodnotná placka, Another World, byla natočena v prosinci 2010.
Velmi vážení hosté
Na CD hostuje řada velmi zvučných jmen domácí scény. Na natáčení se podíleli: Honza „Kirk“ Běhounek (SEVEN), Petr Henych (G-bod), Petr Mahr (Venefica), Michal Kůs (Eagleheart) a Pavla Žeravíková (Sinistra). A nyní již k samotnému albu.
Artwork je stylizován do rozbořeného města. V ulicích ještě hoří auta, nikde ani živáčka. A do této atmosféry nám začíná znít tesklivá melodie klavíru, která po první minutě přejde do mocné hradby kláves, až má člověk pocit, že se ocitl na albu Dark Passion Play od Nightwish. Klávesový part je posléze doplněn rychlými kytarami a bicím dvojpedálem. Začíná titulní skladba Another World.
Zpěvák Mira Raindl se hlasově pohybuje někde mezi Ivanem Borovským (Salamandra) a Tonym Kakkem (Sonata Arctica). Lehounce nakřáplý hlas bez zbytečného samoúčelného kvílení, tak obvyklého u mnoha powermetalových kapel.
Elektronické experimenty
Přestože je celé album koncipováno jako power metalový počin, nevyhneme se místy experimentům ze strany kapely. To, že klávesové party jsou různorodé, je rozhodně velmi příjemné. Na druhou stranu efekty, které spíše připomínají laciné disko, jsou zarážející. Těžko se dohadovat, co mají tyto vstupy ještě před samotným začátkem skladby symbolizovat, působí ale dojmem, že tam nemají co dělat.
Pro ortodoxního metalistu naštěstí chvilka překvapení po patnácti až dvaceti sekundách opadne a kapela do toho začne bušit. Zajímavé je, že se tento způsob nástupu do skladby objevuje u třetiny písní na albu.
Zpěvačka?
Za pozornost stojí třetí skladba, nazvaná Black River. Jako host zde vystupuje zpěvačka Pavla Žeravíková. Kombinace specifického stylu Porta Inferi, mužského zpěváka a ženských vokálů zní perfektně. Při mohutném refrénu má člověk pocit, že už opravdu nic nechybí. Možná by do budoucna kapela mohla takových aranží vymyslet víc.
Závěrem bych řekl, že u nás v ČR málokdy narazíme na kapelu s plným zvukem, která nebude jen bezduchou kopií. Another World je rozhodně důkazem, že i tuzemské kapely mohou dělat kvalitní power metal. Osobně jsem zvědavý, s čím přijdou příště, jsou na začátku dlouhé cesty a vykročili správnou nohou.
Porta Inferi – Another World
Vydáno: březen 2011
Skladby: Another World, Float for Victory, Black River, Only thing is War!, Wait for my Nightmare, Fear, Dead Memories, Pact with Devil, On the Other Side
Vydavatel: Vydáno vlastním nákladem
Délka: 43:38
Hodnocení: 4 ****