Václav Malý, tak zní jméno prvního laureáta Ceny Arnošta Lustiga. Ocenění uděluje Česko-izraelská smíšená obchodní komora, jejímž čestným členem Lustig dlouhá léta byl.
Arnošt Lustig, nalevo od něj Markéta Mališová a Václav Havel. Foto: Pavel Plicka, TOPZINE.cz
Laureáta ceny vybíral výbor z deseti kandidátů, aby se nakonec jednohlasně shodl na udělení ceny biskupovi Václavu Malému. Ve Výboru vedeném Janem Fischerem zasedli například socioložka Jiřina Šiklová, publicista Jefim Fištejn či ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová. Členy tzv. Čestného výboru byli např. Petr Nečas či Miroslava Němcová.
Václav Malý (1950) je římskokatolický duchovní, pomocný biskup pražský a probošt metropolitní kapituly u sv. Víta. Na kněze byl vysvěcen roku 1976, následující rok podepsal Chartu 77, byl jedním ze zakladatelů VONS, proto byl i krátce vězněn. Od roku 1980 vykonával různá dělnická povolání, knězem byl tajně, podílel se na katolickém samizdatu.
Na biskupa byl vysvěcen roku 1997, jeho biskupské heslo zní Pokora a pravda. Václav Malý působil i jako mluvčí Charty 77 či Občanského fóra. Byl mu propůjčen Řád TGM III. třídy, stal se prvním laureátem Ceny Arnošta Lustiga – ta je mimo jiné spojena s finanční odměnou ve výši 200 000 Kč.
Cenu zaštiťuje pražský primátor Bohuslav Svoboda, slavnostní ceremoniál probíhal v jeho rezidenci na Mariánském náměstí v Praze. On sám se o Ceně vyjádřil jako o pomoci při hájení demokratických svobod a ocenil, že ani Lustig ani Malý nejsou z těch, kteří by podléhali svodům moci.
Veselý Lustig
Na důležitost hodnot, jichž se Cena dovolává, upozornil také Petr Nečas, který mimo jiné připomněl, že Lustig i přes těžké životní zkoušky dostával svému jménu: Lustig – Veselý. Této hříčky využil ve svém projevu i předseda Česko-izraelské smíšené obchodní komory, pan Pavel Smutný. Nejen on se svěřil se svým nadšením nad tím, že Výbor udělil Cenu právě Václavu Malému.
Václav Malý při jedné ze svých autogramiád, Zdroj: commons.wikimedia.org
Laudatio pronesl Jan Fischer. Vyzdvihoval v něm klady obou mužů – Lustiga i Malého – a velký důraz kladl také na roli pokory v jejich životě a na to, že byli stateční i tehdy, kdy ostatní mnohdy podléhali strachu.
Ocenění skoro až ekumenické
8. březen je Mezinárodním dnem žen a jen těžko bychom hledali den, který by byl pro udílení ceny pojmenované po Arnoštu Lustigovi vhodnější. Lustig byl však nejen velký milovník a obdivovatel žen, uznávaný spisovatel, ale pro mnohé také zosobnění odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti.
A právě proto byla založena Cena Arnošta Lustiga, která má připomínat společenskou důležitost morálních hodnot. Datum 8. března v sobě však nese ještě jednu, mnohem závažnější symboliku: roku 1944 během tohoto dne bylo v Osvětimi-Březince zavražděno 3792 československých Židů.
Arnošt Lustig s Markétou Mališovou, Zdroj: commons.wikimedia.org
Cena Arnošta Lustiga chce být cenou prestižní. Bezpochyby k tomu má ty nejlepší předpoklady: zaštiťuje se jménem světoznámého spisovatele, ve Výboru zasedly osoby opravdu zvučných jmen. Václav Malý je zajisté dobrou volbou, snad se bude dařit i nadále oceňovat osobnosti českého veřejného života, které do ní vnášejí tolik potřebný étos slušnosti a lidskosti. Ostatně: premiér Petr Nečas řekl, že Cena Arnošta Lustiga připomíná etické hodnoty, které jsou v současné době více než potřebné a cenné.