Počátkem roku 2011 zasáhla arabský svět revoluční vlna, která panuje dodnes. Jedním ze zainteresovaných států je i Libye. Situaci a vývoj v této zemi mapuje kniha Patricka Haimzadeha s názvem V srdci Kaddáfího Libye.
Kaddáfí, Zdroj: Nakladatelství JOTA
Patrick Haimzadeh působil tři roky jako diplomat v Libyi a je považován za jednoho z největších znalců tohoto státu. Přesto přiznává, že získat informace o této zemi, jež si chrání své území před zbytkem světa, bylo často nad lidské síly. Přesto se tato geografická, historická i společenská analýza Libye, která je nezbytná k porozumění důvodům, proč k revoluci vůbec došlo, nakonec objevila na pultech knihkupectví.
Haimzadeh nevnímá svou prvotinu jako politologickou publikaci nebo sociologickou studii, nepovažuje ji ani za novinářskou reportáž či cestopis, ačkoliv je kniha dle autorových slov vším dohromady.
Diktátor Kaddáfí vládne Libyi už 42 let
Schéma knihy se opírá o čtyři základní oblasti: tzv. Zelenou knihu, tedy Kaddáfího politické názory a návrhy na hierarchii společnosti i režimu, dále o Kaddáfího projevy, oficiální libyjské instituce a realitu terénu. Kniha kromě výše uvedených oblastí předkládá čtenářům portrét hlavy státu Muammara Al-Kaddáfího, jehož postavení v zemi bylo od roku 1969 do února 2011 neotřesitelné, i portrét jeho potomstva, klanu věrných i opozice.
Kaddáfí od 1. září 1969, kdy v zemi způsobil státní převrat, ukončil tak trvání monarchie a sám se ujal vlády, vládl Libyi nepřetržitě téměř 42 let. Lidem byl vnímán jako revoluční očišťovatel přicházející z pouště a po celou dobu dával lidu najevo, že žije střídmě a bez zbytečné okázalosti. Velké plus si vysloužil mezi ženskou populací, když se otevřeně postavil proti polygamii, setřel rozdíl mezi muži a ženami, požehnal vzdělávání žen a podpořil vstup slabšího pohlaví do politiky. Zároveň v roce 2002 zlegalizoval volný obchod, čímž umožnil obživu menším podnikatelům.
Obálka knihy V srdci Kaddáfího Libye, Zdroj: Nakladatelství JOTA
Publikace se snaží seznámit čtenáře s Libyí a jejími reáliemi co možná nejschůdněji, přibližuje každodenní život běžného občana, klade důraz na důležitost kmenové příslušnosti, soustředí se i na fakt, že v Libyi oficiálně neexistuje armáda, ale že země disponuje spíše lidem ve zbrani. Kniha neopomíjí nepostradatelnost ropného bohatství, které z Libye činí rentiérskou zemi. Těžba ropy znamená 92% zisku země, proto je v celém státě poskytována zdarma zdravotní péče, rozvíjí se infrastruktura a ve veřejné sféře jsou garantovaná pracovní místa.
Autor kromě vyčerpávajícího popisu diktátora Kaddáfího a jeho režimu vhodně charakterizuje jednotlivé libyjské regiony Tripolisko, Kyrenaiku a Fezzán a osvětluje tak příčiny vzniku revoluce dne 17. února 2011. Zároveň připomíná, že Libye není ani Tunisko, ani Egypt, a proto je třeba na situaci v zemi nahlížet pod jiným zorným úhlem a vzájemně neporovnávat vývoj revoluce.
Celkové hodnocení: Kniha je uceleným, přehledně strukturovaným popisem Libye a jejího vůdce i nástinem příčin vzniku revoluce. Na trhu je podobná publikace ojedinělá, zejména proto, že Libye je země neprostupná, novinářům zapovězená a turistům se teprve velmi pozvolna otevírající. Haimzadehův výtvor je významným a velmi slušným kusem libyjské mozaiky, kterou svět teprve skládá.
Plus: Podrobná mapa Libye, fotografická vložka uprostřed knihy, chronologie současné Libye.
Minus: Přemíra informací, které nárazově způsobují mírnou dezorientaci v textu. Nicméně všechny dílčí a doplňkové informace jsou nedílnou součástí práce a dohromady tvoří komplexní pohled na libyjský stát.
Hodnocení: 80 %
Název: V srdci Kaddáfího Libye
Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 160 + 8
Formát: 130 × 200 mm
Vazba: pevná s přebalem
Doporučená cena: 198 korun