V rámci kampaně Pomozte svému divadlu se pod širým nebem na piazzettě pražského Národního divadla uskutečnila první část happeningu regionálních divadel ze všech koutů republiky. Ve druhé polovině září se divadla vrátí znovu.
Městské divadlo Brno, Klicperovo Divadlo Hradec Králové nebo Naivní divadlo Liberec. To je jen zlomek těch, kteří chtějí s podporou veřejnosti pomoci svému divadlu Zdroj: pomoztesvemudivadlu.cz
První představení proběhlo 5. září v odpoledních hodináchna piazzettě Národního divadla. Městské divadlo Brno vystoupilo s muzikálovým koncertem Bídníci. Regionální divadla se do Prahy vrátí ještě jednou, a to v druhé polovině září. V rámci kampaně jsou naplánovaná další open air představení, a to v Brně, Pardubicích, Jihlavě, Liberci a Opavě.
Představení doplní vystoupení ředitelů divadel a hereckých osobností. Celá akce se odehrává v otevřeném, veřejném prostoru, symbolicky naznačujícím otevřenou a veřejnou diskuzi nad tématem, které si často zainteresované subjekty přehazují jako horký brambor.
Pomozte svému divadlu je informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR, která upozorňuje na nevyřešený systém financování regionálních divadel. Akci organizuje Asociace profesionálních divadel České republiky, která sdružuje 31 divadel.
O kampani mluví nejen většina divadelního, ale také mediálního světa. Jejím tvůrcům se povedlo, že je o ní slyšet a vyznívá jako nenásilná, slušná, ale přitom potřebnou diskuzi vyvolávající forma, jak upozornit na problém podfinancování regionálních divadel. Otázkou je, zda nenátlaková akce může docílit požadovaných a očekávaných výsledků.
Asociace regionálních divadel předkládá především tři hlavní důvody, proč divadla potřebují pomoc. Prvním argumentem je, že stát dlouhodobě neplní koncepci podpory profesionálních divadel, a ta proto nedostávají ani polovinu peněz, které dostávat mají.
[audio:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/09/audiospot_Stransky.mp3|titles=Martin Stránský: Pomozte svému divadlu]
Druhým důvodem je, že stát umísťuje naprostou většinu dotací na divadelní činnost na území Prahy. Regionální divadla, která hrají pro většinu diváků v ČR, dostávají od státu desetinu. Do třetice Asociace uvádí, že neexistuje systém kooperativního financování regionálních divadel, jejichž provoz tak více než z 90 % financují města. Stát a kraje přispívají dohromady necelými 10 %.
[youtube_660]UTQxnPoNv64[/youtube_660]
Tyto důvody pak doplňují tvrzení, že většina občanů naší země žije mimo Prahu, a tedy ani nenakupuje, neléčí se, nestaví domy, nenavštěvuje školy, kina nebo divadla v hlavním městě, kam z Ministerstva kultury přitom dlouhodobě putuje desetkrát více než do ostatních divadel v republice dohromady.
Cíle kampaně
- Seznámit širokou veřejnost s realitou financování regionálních divadel.
- Přimět stát, aby podporoval divadla tak, jak stojí ve vládou schválené koncepci účinnější podpory umění na léta 2007–2013. Tedy aby příspěvek pro rok 2013 činil 150 mil. korun.
- Přimět stát, aby ve spolupráci s kraji a městy vytvořil jasný systém kooperativního financování regionálních divadel, který v současné době neexistuje.
Asociace uvádí, že města přispívají svým divadlům zhruba 93 %, stát 3 % a kraje 4 %. „My bohužel nemůžeme dofinancovávat to, co jim města nebo kraje nedávají. Pláčou dobře, ale na špatném hrobě,“ namítla mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková v reportáži České televize. Jak uvedl v Událostech, komentářích ředitel Asociace profesionálních divadel Jan Burian, je problematické také to, že funguje příliš slabá komunikace mezi státem a kraji. I přes dlouholetou diskuzi je označil jako zodpovědné za dnešní stav financování divadel, které postrádá evropská měřítka kofinancování z veřejných zdrojů.
„Předpokládám, že to bude i určitá pozvánka pro občany, aby více navštěvovali divadla, aby více navštěvovali kulturní zařízení, která se snaží obce, kraje i stát svým způsobem provozovat, protože bohužel mnohá křesla v těch zařízeních zůstávají prázdná a i ze vstupného je to zajímavý zdroj,“ uvedl pro Českou televizi bývalý ministr kultury Jiří Besser.
Ačkoliv se Asociace dlouhodobě snaží vést dialog se zákonodárci a iniciovat potřebné změny, situace se nezlepšuje, a proto se rozhodla problém mediálně zviditelnit, seznámit s realitou financování regionálních divadel širokou veřejnost a požádat ji o podporu a rozvíření stojatých vod.
„Divadlo v regionech plní nezastupitelnou funkci na české kulturní scéně, zasahuje většinu obyvatel republiky a vychovává mladé herce. Pokud chcete i v budoucnosti chodit na kvalitní program do svého divadla, podpořte podpisem petice naši kampaň a přijďte svému divadlu zatleskat,“ apeluje na vyřešení situace s ohledem na budoucí dopady a vývoj Jan Burian.
[youtube_660]O6zAvmdn4qs[/youtube_660]
Kampaň Pomozte svému divadlu podporuje řada herců a umělců, pro jejichž kariéru byla klíčová právě regionální divadla. Patří mezi ně Martin Stránský, Pavla Tomicová, Václav Postránecký, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Jan Schmid, Jiří Lábus, Josef Somr nebo Květa Fialová.
Pomozte svému divadlu