Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Podruhé do rozsáhlého Chalionu Lois McMaster Bujoldové s Ochránkyní duší

Jan Nohovec

Jan Nohovec

19. 12. 2009

lois-mcmaster-bujold-ochrankyne-dusi-perexLois McMaster Bujoldová je jednou z těch autorek, které si v naší zemi už své odbyly a teď čekají, jestli o ně nakladatelé (a čtenáři) projeví svůj zájem znovu. Vedle mnohočlenné sci-fi série Dobrodružství Milese Vorkosigana a dvoudílného dobrodružství ze stejného univerza, jí vyšla fantasy trilogie Prokletí Chalionu. Její druhý díl s názvem Ochránkyně duší, čítající úctyhodných pět a půl stovky stránek, právě otvírá svou náruč…

Nevím jak vás, ale mne osobně první díl Prokletí Chalionu prostě nadchnul. I proto jsem do čtení Ochránkyně duší šel s jistými lehce přehnanými očekáváními. Ta byla naštěstí otupena faktem, že než jsem se ke knize prokousal, ležela mi na skladě rovných čtrnáct měsíců a rovněž jsem si pamatoval jisté vady, jež mi u prvního dílu po chvíli přestaly vadit, a tak první stránky Ochránkyně duší zase nebyly takovým šokem.

Nacházíme se na rameni royiny vdovy Isty, nějaký ten čas po událostech z konce Prokletí Chalionu, a společně s hrdinkou se hodláme rozjet do kraje, který si royacie díky politicky výhodnému sňatku podrobila a učinila mírumilovným. Ista se totiž hodlá jako stárnoucí, zkušená žena, jež si již prošla svým peklem, toulat v pláštíku anonymity po kraji a (oficiálně) vykonávat svatou pouť. Jenže do jejích plánů brzy zasáhne zatoulaná družina nepřátelských Jokananů, která ji zajme a hodlá odvléct do zemí svého pána.

lois-mcmaster-bujold-ochrankyne-dusi

Pokud si z prvního dílu něco pamatujete, pak je to bezpochyby komplexnost autorčina světa, který i při druhém setkání působí velice propracovaně, reálně a hlavně přitažlivě. Nejen že Bujoldová sáhla po – pro nás Čechy velice netradičním – politickém uspořádání středověkého Španělska se všemi jeho dvory, royaciemi a rytíři dy Něco, ale vytvořila i velice zajímavý systém pěti bohů počínaje Otcem zimy a Matkou léta, přes Dceru jara a Syna podzimu až k proklínanému Bastardovi. A právě kolem toho, pána démonů, vychytralého a úskočného nemanželského syna, se točí většina z děje Ochránkyně duší, ačkoliv i jiní bohové se mihnou v hledáčku hlavní hrdinky.

Další z pozitivních věcí, které Bujoldová představila už v prvním díle, je příjemná propracovanost všech postav, která dává každému aktérovi tu správnou porci života, aby vypadal naprosto reálný a uvěřitelný. Možná to má něco společného s tím, že autorka je žena, neboť křehké pohlaví se většinou mnohem více stará o psychologii svých hrdinů, možná ale také fakt, že morálně silná hrdinka je perfektní postavou pro autorčino ztotožnění se. Ista totiž představuje ženu, která už byla jednou, před dávnými lety, oslovena bohem, která strávila několik let v černém šílenství a která má na krku mnoho křivd vůči druhým, chyb a špatných rozhodnutí. Není tak divu, že si vypěstovala zdravý skepticismus a pesimismus, jímž nahlíží na všechny problémy světa, ačkoliv zvláště ke konci románu se ukazuje, že i ona se dokáže usmát.

Jedinou velkou chybou, kterou už jsme měli tu možnost zpozorovat v Prokletí Chalionu a máme i v Ochránkyni duší, je obecně špatná skladba děje. Překladatel, korektor a autorka sama se postarali, aby se text svižně a příjemně četl, ale stejně jako minule, do strany 300 (což je mimochodem polovina celého románu) se opět nestane nic důležitého, co by vás vyloženě nutilo otáčet další a další stránky. Zpočátku tak můžete skončit v situaci, kdy knihu sice rádi vezmete do ruky jako příjemné čtení na volné chvilky, ale kdykoliv, kdy je to alespoň trochu možné, radši sáhnete po nějaké produktivnější činnosti. Naštěstí, pak už se to – podobně jako v předchozím díle – hlavně zásluhou postav a jimi rozehrané částečně teologické situace rozběhne a stále klidně, ale už napínavěji plyne dál.

Pokud se o Ochránkyni duší dá něco s přehledem prohlásit, pak je to slovo příjemná. Dobře se čte, obsahuje zajímavé náboženské motivy (přičemž opravdu nejde o křesťanství), sympatické a propracované postavy, nebo poutavý jazyk. Pokud ji srovnáte s předchozím dílem, zpětně trochu překvapeně zjistíte, že ten byl vlastně o něco lepší. Posloužil jako výborná expozice, navíc podpořená mnohem akčnějším a zajímavějším dějem, který tady zdatně (ale přece jen trochu slaběji) supluje Istina výprava do jokonského pohraničí. Až na některé nové skutečnosti o Bastardovi a jeho způsobu zasahování do Chalionských záležitostí, se vlastně nic nového nedozvíme a celková světová situace se o moc dopředu neposune. I přesto však Ochránkyni duší, kterou ve výsledku hyzdí pouze tradičně nepovedená obálka Jana Patrika Krásného, nelze než doporučit, protože vám zajistí mnoho pěkných klidných chvilek v (před)vánočním čase.

Název originálu: Paladin of Souls
Český název: Ochránkyně duší
Autor: Lois McMaster Bujoldová
Překlad: Hana Březáková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 576
Vydal: Talpress, Praha 2006
Doporučená cena: 289 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podruhé do rozsáhlého Chalionu Lois McMaster Bujoldové s Ochránkyní duší