Montmartre, nejslavnější 130 metrů vysoký pahorek Paříže. Čtvrtí umělců, jak se také Montmartru přezdívá, projde denně tisíce turistů. Kromě romantických a křivolakých uliček či baziliky Sacré- Coeur je láká především nejznámější kabaret světa – Moulin Rouge.
Moulin Rouge, Zdroj: wikipedie.org
Současný název Montmartre vychází z názvu Mont des Martyrs (Hora mučedníků). Legenda vypráví o třech mučednících, svatém Denisovi, Eleutheriovi a Rustikovi, kteří zde ve 3. stol. n. l. šířili křesťanství. Římský prefekt jim však nechal setnout hlavy, ale svatý Denis vstal, vzal svou hlavu do náruče a šel s ní několik tisíc metrů. Až poté padl k zemi a zemřel. Na tomto místě byla později vystavěna bazilika Saint Denis. Montmartre byl až do roku 1862 pouhou vesnicí vedle Paříže, až poté se zbořily hradby a byl oficiálně připojen k městu. Od té doby se stal domovem převážně umělců a malířů, jako Augusta Renoira, Henriho Matisse či Vincenta van Gogha. V 19. století nastává zlatý věk a Montmartre se rozroste o širokou škálu nočních podniků, klubů a kaváren.
Roku 1889 je na náměstí Place de Blanche založen světoznámý kabaret Moulin Rouge. Častým návštěvníkem byl malíř Henri de Toulouse-Lautrec, který tu měl na každý večer rezervovaný stůl. Byl tančírnou natolik uchvácen, že z jejího prostředí namaloval několik obrazů a navrhl dokonce propagační plakát La Gouloue, který lákal návštěvníky na stejnojmenné představení. Pokaždé se bylo na co dívat, každých deset let se obměňuje choreograficky náročná show. V současné době se na prknech kabaretu představuje vystoupení Féerie, kde účinkuje 80 artistů a 60 Doriss Girls z celého světa, kteří mají k dispozici tisíc kostýmů nejrůznějších barev a jedinečného designu. Atmosféru doplňuje 80 muzikantů a 60 zpěváků.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/moulin_rouge/]
Na tanečnice a tanečníky jsou kladeny velké nároky. Baletní mistryně slečna Dorris vybírá na konkurzech po celém světě vhodné adepty. Musíte ale vlastnit diplom z klasického baletu a mít zkušenosti po celém světě. Výška dívky musí být minimálně 175 cm, tanečník pak o deset centimetrů více. Samozřejmostí je zvládnutí veškerých akrobatických kousků kankánu. Musejí si udržet váhu, jakou měli při přijetí a umělá prsa se netolerují. Pracují pět hodin denně, šest dní v týdnu. Každý měsíc za to dostávají od 2 600 do 4 500 eur, což je od 80 do 140 tisíc korun.
13 nejslavnějších hvězd Moulin Rouge
La Goulue (vl. jménem: Louise Weber) : královna kankánu
The Petomane (vl. jménem: Joseph Pujol): nejlépe placený umělec té doby, publikum si získal svým uměním- uměl si ulevovat na povel
Edith Piaf: francouzská šansoniérka, angažmá do Moulin Rouge dostala r. 1944
Yves Montad: umělec, který svou slávu získal díky románku s Edith Piaf
Jane Avril: kankánová sólistka
Charles Zidler: spoluzakladatel Moulin Rouge
Josef Oller: navrhl myšlenku největšího a nejkrásnějšího kabaretu, plného žen, tance a kankánu- Moulin Rouge
Mistiguett (vl. jménem: Jeanne Bourgeois): herečka, zpěvačka
Henri de Toulouse-Lautrec: navrhl první reklamní plakát pro Moulin Rouge
Line Renaud: zpěvák, herec
Jean Gabin: herec
Colette (vl. jménem: Sidonnie Gabrielle Colette): novelistka, v Moulin Rouge se proslavila polibkem s taneční partnerkou při představení
Valentin Le Dessosse: tanečník francouzského kankánu
Montmartre není jen o Moulin Rouge
Jako strážný anděl shlíží z vršku nad Montmartrem římskokatolická bazilika Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova). Základní kámen byl položen 16. června 1875, stavba se však protahovala až do roku 1914. Teprve po skončení 1. světové války se zde začaly pořádat první bohoslužby.
Sacré-Coeur, Foto: Šárka Braumová,Topzine.cz
Bazilika byla navržena architekty Paulem Abadiem a Magnem v originální směsi byzantského a románského stylu. Je tvořena pěti kopulemi a zvonicí, kde najdete jeden z nejtěžších zvonů světa, 19tunový Savoyarde. Místní srovnávají baziliku se šlehačkovým dortem, to pro její bělostnou fasádu, která vás už z dálky upoutá. Z náměstí Place de Blanche až na vrcholek Montmartru vede ulička Rue Lepic. Zajímavostí této ulice je dům č. 54, kde u svého bratra pobýval malíř Vincent van Gogh. Na současné umělce této čtvrti narazíte na malebném náměstí Place du Tertre. Pokud vás nezlákají na vytvoření vašeho portrétu, poslechněte si alespoň zvuky typického francouzského šansonu, linoucího se z harmonik místních muzikantů.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/sacre_coeur/]
Kam dál v Paříži?
Eiffelova věž: Stále největší magnet na turisty