Každý student vysoké školy musí napsat hned několik písemných prací. Nezáleží na tom, jestli se bude jednat o seminární, diplomovou nebo rigorózní práci. V každém případě se na ni musíte dobře připravit a strávit týdny jejím psaním. Nejdůležitější práce ale přichází na samém začátku, kdy si vybíráte téma. Bez dobrého téma totiž nemáte šanci napsat skvělou práci. Vždy na to musíte pohlížet z několika pohledů:
- vedoucího práce,
- studenta,
- čtenáře.
Ujistěte se, že máte dost podkladů
Předtím, než si závazně zvolíte téma, měli byste si vyhledat dostatečné množství zdrojů (online i literaturu). Musíte si být jistí, že budete mít dost základu, na kterém budete stavět svou práci. Vypracování náročnější rigorózní práce můžete svěřit odborníkům. Ti vám při vytváření každé práce pomohou najít zdroje a rešerše.
Čím budete konkrétnější, tím je to lepší
Velmi obecné téma může na první pohled vypadat přitažlivě, ale ve skutečnosti vám podrazí nohy. Mnohem lepší je, když si zvolíte problematiku, kterou dobře znáte a soustředíte se na jedno, konkrétní téma. Díky tomu nebudete utíkat od cíle práce a budete působit při obhajobě jako skutečně odborník.
Zvolte si téma, které vás doopravdy zajímá
S předchozím bodem souvisí také tento. Je důležité, aby vás dané téma bavilo. Strávíte nad ním mnoho hodin a každý čtenář to pozná ve chvíli, kdy bude číst výslednou práci. Nezapomínejte ani na formální stránku práce. Využít řezací plotry pro velké výkresy potřebuje každý budoucí projektant. Každý student ale bude potřebovat pro přípravu finální verze práce něco jiného.
Promluvte si s vedoucím své práce
Předtím, než se rozhodnete o tématu, měli byste navštívit vedoucího práce. Posaďte se a promluvte si o tom, čemu se můžete v dané problematice věnovat. Každý vedoucí má svou vizi a díky rozhovoru se může vyhnout nemilému překvapení během psaní. A nebudete toho muset tolik předělávat. Jaké téma si zvolíte pro svou práci?