Menu
TOPZINE.cz
Sport

Podivuhodná historie kopaček – od pokovených pracovních bot až po ultralehké Nike

Pod fotbalovými kopačkami si dnes představíme především pestrobarevné boty s logem nějaké světoznámé značky. Od vůbec prvních kopaček před stoletím a půl se tyto sportovní boty proměnily takřka k nepoznání. Podívejme se na historické milníky v historii kopaček i velkých firem, které se předháněly v jejich inovování.

Pracovní boty se šrouby

Předtím, než fotbal v Anglii dostal oficiální pravidla, žádné kopačky neexistovaly. V první polovině 19. století se tak většinou hrálo v těžkých pracovních botách, mnohdy s okovanou špičkou. Někdy si hráči na podrážky přibili i kovové cvočky či šrouby, aby tolik neklouzali po trávě. Tyto těžké pracovní boty nejspíš neposkytovaly kdovíjakou obratnost, kvůli šroubům a ocelové špičce možná byly i trochu nebezpečné, o to větší to ale možná tehdy byla zábava. Kopaná byla především volnočasovou kratochvílí, zejména mezi dělníky továren.

První kopačky vážily při dešti i více než kilogram

S tím, jak se ve Spojeném království stával fotbal populární, došlo k sepisování prvních pravidel her i ustanovení sportovního vybavení. Pro představu: úplně první turnaj FA Cup i první mezinárodní hra mezi Anglií a Skotskem se obě odehrály roku 1872. První výrobci už tehdy vyráběli skutečné kopačky. Tedy jak se to vezme. Stále ještě byly vyrobeny z těžké kůže a také zaoblených kovových cvočků, kterých bylo přesně šest. Každá z kopaček vážila kolem půl kilogramu. Pokud během hry pršelo, což v některých částech Anglie bylo často, nasákly vodou a pak vážily i dvojnásobek.

Fotbalová revoluce bratrů Dasslerů

V roce 1925 přišli dva němečtí bratři Dasslerovi s úplnou novinkou – na trh uvedli první kopačky s vyměnitelnými cvočky. To následně umožnilo hrát fotbal pohodlněji na různých typech povrchů a za různého počasí. Díky tomu se také rozmohl indoor. Jak známo, bratři se později rozešli. Adolf (domácky Adi) Dassler založil slavnou firmu Adidas, jeho bratr Rudolf přišel se značkou Puma (původně pojmenovaná Ruda). Obě značky mají dodnes velké slovo ve vývoji a podobě kopaček, přičemž převahu si během následujících dekád udržoval spíše Adidas. A udržuje si ji i dnes – https://www.r-gol.com/cs/kopacky-adidas.

Poválečné inovace – nové materiály, konepty i značky

Po konci druhé světové války se fotbal masivně rozšířil do světa, zejména pak do zbytku Evropy a Jižní Ameriky. Rudolf Dassler přišel i s dalšími inovacemi – jeho úplně první samostatné kopačky Puma Atom z roku 1948 měly vyměnitelné cvočky z tehdy nových polymerových materiálů. Pořád je ale ještě vyráběl z tvrdé kůže kvůli bezpečnosti hráčů. Teprve až když se zjistilo, že v Jižní Americe hrají naopak s lehoučkými kopačkami, které umožnovaly doslova tančit s míčem, přizpůsobil se tomu.

Na World Cup ‘62 tak například nejslavnější brazilský hráč Pelé obul nové lehčí kopačky právě od Pumy. Během šedesátých let se také vynořily dnes již populární značky kopaček jako je japonský Asics a španělská Joma, posléze přišla i italská Diadora. Výběr kopaček od těchto vybranějších značek naleznete třeba zde https://www.r-gol.com/cs/kopacky.

Jak Nike vstoupil do světa fotbalu

Ačkoli během 20. století vzniklo mnoho značek zaměřených na kopačky a každá z firem přicházela s většími či menšími inovacemi, na úplné špici stály jen Adidas s Pumou. Teprve na přelomu tisíciletí se k vládnoucí dvojici připojil i Nike. Tato americká firma byla založena již roku 1964, kopačky však zpočátku nebyly vůbec její výsadou. V nejvyšších patrech fotbalu Nike debutoval teprve až s ultralehkým modelem Nike Mercurial o váze 200 gramů. Na World Cup ’98 jej obul další slavný Brazilec – Cristiano Ronaldo. Řada Mercurial se stala hitem a v různý variacích je hojně prodávaná až do dnešních dní: https://www.r-gol.com/cs/kopacky-nike.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Podivuhodná historie kopaček – od pokovených pracovních bot až po ultralehké Nike