Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Podívejte se, jak čeští interpreti reagují na politickou scénu

Radek Kolínský

Radek Kolínský

27. 11. 2011

Politika a hudba ne tak často jdou ruku v ruce. Ovšem, jak si můžete přečíst o několik řádků níže, také se to může podařit. Pokud jste zvědaví, hurá do toho.

U prvních tří skladeb začneme trochu odlečněne, tedy spíše parodicky. Například jméno Peterka a spol vám možná nic neřekne, ovšem tato parta si umí udělat legraci z ledasčeho. Například napadli a zesměšnili důchodovou reformu. I když to není dvakrát hudba pro mladé, úsměv na rtech by vám to vykouzlit mohlo.

Naopak Michal Kavalčík neboli Ruda z Ostravy je známý nejen u starší, ale hlavně u té mladší generace. Reaguje hbitě na kdejaké situace. Ať už se to týká politiky, kultury nebo třeba sportu.

Čtěte také: Normalizační hity. Podívejte se, jakou hudbu lidé milovali i nesnášeli

Tento mladík s mastnými vlasy, černými linkami pod očima, džínovou bundou a plísňáky většinou popadne kytaru a složí něco, co si poté pamatuje velká část národa. V jedné české hudební televizi zazpíval song o bývalém předsedovi ČSSD, Jiřím Paroubkovi.


Ruda z Ostravy – Paroubek song

Jako další přichází kapela Poletíme?, která pochází z Brna. Toto šestičlenné seskupení prozatím vydalo tři alba a s jistou dávkou nadsázky tvrdí, že hrají punk country. Pokud si myslíte, že se tyto dva žánry nedají spojit, poslechněte si jejich tvorbu a třeba změníte názor. Poletíme? v jedné ze svých písní zparodovali jistou část návštěvy našeho prezidenta Václava Klause v Chile.

Českého písničkáře Jaromíra Nohavicu netřeba představovat. Jakmile se řekne jeho jméno, každý si představí toho sympatického pána s delšími zrzavými vlasy a se stejně zbarveným knírem, který má za sebou desítky hitů a přes dvacet alb na kontě. Navíc se jeho písničky hrají také v rádiích, zpívají u táboráků a podobně. Jeho texty jsou různorodé – jednou v jeho repertoáru najdeme legrační písničku, při níž se smíchy popadáme za břicho, umí však také vytvořit skladby, při kterých posluchačům běhá mráz po zádech.


Jaromír Nohavica – Babylon

Jako poslední bych určitě uvedl píseň, která se nedočkala takového ocenění, jak tvůrci původně očekávali. Místo uznání přišla spíše velká vlna diskuzí a posměchu. Jedná se o předělávku hitu Dobrý den, majore Gagarine. Nového provedení se ujala tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová a zpěvák Jan Vyčítal. Dali jí příhodný název – Dobrý den, prapore hvězd a pruhů. Byl to vlastně dar pro bývalého amerického prezidenta George W. Bushe, který se týkal stavby protiraketové základny v Brdech.


Vlasta Parkanová a Jan Vyčítal – Dobrý den, prapore

V tomto článku jste se mohli přesvědčit, že i na téma politika můžete využít hudbu. Pro někoho to bylo možná překvapení. Každopádně, co člověk, to názor – tím myslím, že každý má na určité situace jiné názory. Proto byste možná i využili jiné politické problémy či odlišné skladby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se, jak čeští interpreti reagují na politickou scénu