HPV (human papillomavirus) je zodpovědný za tvorbu genitálních bradavic, může způsobit přednádorové změny na děložním čípku a další nepříjemná onemocnění. Proto se předpokládalo, že očkování proti tomuto viru přinese žádanou ochranu před těmito pohlavními chorobami. Jsou však očkovací látky proti HPV natolik účinné a bezpečné, jak se tvrdí na letáčcích v čekárnách?
Vakcína vás neochrání, pokud jste už s virem přišli do styku
HPV virus se přenáší nejen pohlavním stykem, ale i dotykem kontaminovaného předmětu, z matky na dítě apod. Žádné testy na přítomnost HPV viru v těle se však před očkováním neprovádějí, přestože výsledky některých studií svědčí o tom, že očkování již dříve infikovaného jedince může zvýšit riziko přednádorových změn až o 44 %.
Očkování proti HPV nezaručí, že rakovinou nebo bradavicemi neonemocníte
Existuje přes 100 typů HPV viru, z toho 30 druhů způsobuje genitální bradavice nebo rakovinu děložního čípku. Obě dostupné očkovací látky chrání maximálně před čtyřmi druhy virů, tudíž zbývá dalších 26 druhů, kvůli kterým můžete onemocnět. Objevují se také důvodné obavy z tzv. biologické mezery. Nikdo netuší, co se stane, když se některé druhy virů očkováním potlačí. Mezera může být rychle zaplněna jinými druhy virů, které by se mohly chovat ještě agresivněji a způsobit v budoucnu větší výskyt rakoviny děložního čípku než před zahájením očkování.
Vakcína neúčinkuje celoživotně
Jen po dobu osmi let byla prokázána účinnost očkovací látky Gardasil (v ČR Silgard) proti viru HPV 16, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Před genitálními bradavicemi chrání tato vakcína maximálně dva roky. Pokud jsou očkována mladá děvčata, nebude je vakcína chránit v době, kdy to budou potřebovat nejvíce – za 10 až 20 let.
Očkování s sebou přináší mnoho vedlejších účinků – včetně rizika úmrtí
Podání jakékoliv vakcíny představuje velký zásah do těla a ne vždy se organizmu podaří vypořádat se s vakcínou bez krátkodobých vedlejších účinků nebo i doživotních následků. V USA bylo dosud hlášeno 78 úmrtí děvčat po očkování látkou Gardasil a přes 18 900 případů nežádoucích účinků jako ztráta vlasů, křečové záchvaty, infarkty, oslepnutí, ohluchnutí, bolesti hlavy nebo ochrnutí. Rodiče zdravotně poškozených nebo zemřelých dívek po očkování proti HPV vytvořili stránky truthaboutgardasil.org (Pravda o Gardasile), které přinášejí svědectví o škodlivých účincích očkování touto látkou. Vakcína Cervarix byla v USA zavedena teprve nedávno. Během klinických zkoušek těchto vakcín v Indii zemřelo šest dívek, indická vláda zkoušky okamžitě zastavila a schválení vakcín pro indický trh zamítla.
Na prvním místě zůstává prevence
Nákaze virem HPV můžeme předcházet i jinak než pomocí očkování.
- Bezpečný sex. Používání kondomu snižuje riziko nakažení virem HPV o 70 %.
- Silná imunita. Lidské tělo je schopno se ubránit viru HPV bez následků, pokud jeho imunitní systém pracuje tak, jak má, a není zbytečně zatěžován špatnou životosprávou.
- Pravidelné kontroly. Nepodceňujte pravidelné kontroly u gynekologa a nechte si udělat stěr z děložního čípku alespoň jednou ročně, i když jste očkovaná proti HPV. Toto standardní vyšetření sice není určeno k tomu, aby odhalilo přítomnost viru HPV, ale může prokázat přednádorové změny na čípku.