Jak to bude s platy v příštím roce se v tuto dobu ptají asi všichni bez rozdílu věku a profese. Světová hospodářská krize značně zamávala s už tak křehkou ekonomikou téměř ve všech zemích a nevyhnula se ani té naší. Teď už v podstatě odezněla, ale je skutečně pryč? A jak to vlastně bude s platy v roce 2010?
Nechceme vás nijak strašit, ale tato otázka dnes zajímá opravdu všechny a tak se na ni podívejme trochu blíže. Tvrdí se, že krize dnes už odezněla a bude jen lépe. Ano krize je opravdu jakž takž zažehnána. Ve skutečnosti ale potrvá ještě velice dlouho, než se situace v ekonomice ustálý do podoby, v níž byla řekněme ještě v loňském roce.
To všechno se v roce novém odrazí i na výši platů. Jestliže ještě loni měli zaměstnanci většiny firem štěstí a jejich mzdy rostli procentuálně až v rozmezí dvouciferných čísel, letos růst stěží překoná procent pět. Jenže ani na tento prchavý nárůst platů se nemohou těšit všichni.
Mzdy tak porostou pouze zaměstnancům na některých pozicích. K těm šťastnějším by pak měli patřit pracovníci v oblasti IT, telekomunikací a také v automobilovém průmyslu – u těchto však situace není zcela přehledná v důsledku zrušení šrotovného v okolních zemích a i nadále nejistého vývoje v automobilovém průmyslu. Pracovníci v ostatních oblastech ale se zvyšováním svých platů počítat spíše nemohou a stejně tak se nemohou těšit ani to, že by se snad dočkali alespoň nějakého odškodnění v podobě prémií.
Méně peněz v novém roce Foto: Jakub Mikuš
Firmy však v tomto směru své zaměstnance chlácholý tím, že pokud se situace v průběhu roku zlepší, mohou se dočkat nejen zvýšení mezd, ale například i vyplácení určitého procenta prémií. Toto všechno je však zatím pouze slibem, který nakonec nemusí být uskutečněn.
S výší mezd také úzce souvisí zvyšování cen zboží, které se sice v důsledku krize mírně zpomalilo, přesto se je však nepodařilo zastavit. Z tohoto vyplývá, že si v novém roce za svůj plat průměrně koupíte ještě méně než ve dvou letech předcházejících. Nasnadě bude tedy více šetřit a uchylovat se k levnějšímu zboží.
Myslím, že není třeba ani zmiňovat, že celá tato nepříznivá situace se odrazí na množství, dostupnosti a ohodnocení různých druhů brigád, které jsou leckdy jediným zdrojem financí studentů. I s tímto však musíme počítat a zkoušet se podle toho nějak zařídit. Všechny tyto prognózy nevypadají nijak slavně, ale ve výsledku nám nezbývá nic jiného, než jen doufat, že se situace co nejdříve zlepší.