Víc než pětina z takřka 22 tisíc zúčastněných studentů by v krajských volbách zvolila Českou pirátskou stranu, na druhém místě skončila TOP 09 a Starostové. Zveřejnění výsledků provázely stížnosti Pirátů i varování škol a organizátorů před sílícím vlivem extrémistů.
K úspěchu Pirátů přispělo také jednomyslné odmítnutí kontroverzní dohody ACTA proti padělatelství Zdroj: Youtube.com
Zatímco v předchozím ročníku zvolilo Českou pirátskou stranu 7 procent studentů, letos už ovládla kraje celkovým výsledkem 20,6 procent hlasů. Prvenství se podařilo Pirátům sebrat pouze v Libereckém kraji a Praze straně TOP09 a Starostové. Na Ústecku by pak s přehledem zvítězila Dělnická strana sociální spravedlnosti, které zde věří 18,4 procent mladých voličů. Projekt studentských voleb pořádala druhým rokem společnost Člověk v tísni jako součást programu Jeden svět na školách.
[table id=134 /]
„Výsledky Studentských voleb 2012 jsou v mnohém překvapivé i alarmující. Přesto je považujeme za důležité a doufáme, že povedou k širší společenské diskusi a reflexi. V souvislosti s řádnými volbami plánujeme studentské volby jakožto vzdělávací a výchovný projekt organizovat i nadále,“ okomentoval výsledky voleb ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota.
Platným způsobem se do voleb zapojilo celkem 21.982 studentů starších 15 let ze 170 středních odborných škol, učilišť a gymnázií. Největší volební účasti organizátoři dosáhli v Moravskoslezském kraji, kde hlasovalo 4.339 studentů.
Piráti: Není to poprvé, co ČT manipuluje s výsledky
Vítězná ČPS vyjádřila opět celkem záhy po vyhlášení výsledků znepokojení nad počínáním České televize při zveřejňování údajů k volbám. Veřejnoprávní stanice podle nich záměrně smazala článek s výsledky ze svých webových stránek. Odkázali se přitom na předchozí ročník, kdy měla ČT zase zveřejnit pozměněný graf serveru Aktuálně.cz a jejich stranu z něj zcela vypustit. Tehdy podali zástupci Pirátů oficiální stížnost podloženou screenshoty původních grafů a údajů, ale neuspěli.
„Mysleli jsme si, že to prostor pro mediální manipulace značně zúží. Opak byl ovšem pravdou. Pokud jsme něco podstatného neminuli, tak ČT v žádné ze svých zpravodajských relacích o studentských volbách vůbec neinformovala. Podotýkám, že studentských voleb se účastnilo přes 22 tisíc středoškoláků. Jako třešničku na dortu potom smazala ze svého webu článek, který o studentských volbách informoval,“ poznamenal místopředseda ČPS Mikuláš Ferjenčík v Pirátských novinách.
Jako důkaz Ferjenčík přikládá nafocený výpis z vyrovnávací paměti vyhledávače Google, kde se ještě inkriminovaný článek zobrazuje ve výsledcích vyhledávání. Zároveň otevřeně vyzval veřejnost ke sdílení zprávy na internetu a sociálních sítích a k bombardovaní České televize prostřednictvím e-mailů, telefonátů, Facebooku a dalších komunikační kanálů.
Zástupci ČT pak k celé věci argumentovali tím, že výsledky těchto takzvaných studentských voleb mají pouze charakter ankety, a inkriminovaný článek by mohl odporovat pravidlům předvolebního a volebního vysílání ve vztahu ke skutečným krajským volbám. Prvotní zveřejnění článku pak označili za chybu v redakci.
Rostoucí vliv DSSS alarmuje zástupce škol i organizátory
Překvapivě vysoký počet příznivců radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti pod vedením Tomáše Vandase zase alarmoval vedle části veřejnosti také učitele a studenty na některých školách.
„Študáci, vy, kteří jste zůstali na chodbách, a stali se tak mlčící většinou, študáci, vy, kterým není lhostejné, jak se radikalizuje naše společnost, jak propadá hlouposti, míříc k bezedným bažinám krajních řešení, vy, kteří také s hrůzou sledujete, jak se fašizující chapadla prorůstají do našich tříd, pojďte nám pomoci naši chybu napravit,“ vyzývá například učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha ve školním časopise.
Své znepokojení se sílícím vlivem extrémistů vyjádřil rovněž ředitel programu Karel Strachota. „Mladí lidé více inklinují k jednodušším řešením. Ale abych to nezlehčoval, výsledek je alarmující a měl by vést k nějaké reflexi a širší diskusi,“ řekl pro server iDNES.cz.
V letošním ročníku studentských voleb se Vandasova DSSS stala celkově třetím nejúspěšnějším subjektem s 10,4 procent hlasů. Největší podpory se těší obecně v Ústeckém kraji, v letošním roce nechvalně proslaveném demonstracemi ve vyloučených lokalitách. Druhé místo obsadili dělníci na Karlovarsku, Moravskoslezsku, Pardubicku a Plzeňsku.
Předseda Tomáš Vandas se krátce po vyhlášení výsledků nechal slyšet, že považuje za nutné, aby se snížila hranice pro volební právo na 16 let. S velkou pravděpodobností tak chce zacílit na voliče z řad dospívající mládeže, kteří se nechají snadno zlákat radikálními názory i populismem.