Novela Petr a Lucie (1919) francouzského spisovatele Romaina Rollanda je nevšedním zobrazením lásky dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilovali i přesto, že kolem nich probíhala válka.
Petr a Lucie prožívali hlubokou lásku, přestože byla válka Zdroj: sxc.hu
Kniha přímo reaguje na první světovou válku, během níž oba zahynou v troskách kostela, kam se schovají při bombardování. Celý příběh je založen na kontrastu hrůz války a světa, jak ho vnímali dva zamilovaní.
Dva měsíce lásky v Paříži
Děj novely je zasazen do Paříže, údajně nejromantičtějšího města na světě, a odehrává se přesně od 30. ledna do Velkého pátku 29. března 1918. Petr a Lucie se poprvé setkávají v metru při leteckém náletu na Paříž. Strhne se panika a Petr s Lucií se nějak dostanou k sobě a instinktivně se chytnou za ruku. Poté Lucie vystupuje, aniž by si cokoli řekli.
Děj novely je zasazen do Paříže, nejromantičtějšího města na světě, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz
Petr na Lucii neustále myslí, až ji po delší době náhodně potká. Zjistí, že chodí do galerie malovat obrazy, aby si vydělala na živobytí. Až na třetím setkání se Petr odvažuje dát se s dívkou do hovoru. Mají si spolu mnoho co říci a Petr se mění z chlapce, kterého zajímaly věci z války na někoho úplně jiného, na zamilovaného člověka, jenž vůbec nevnímá svět okolo.
I nešťastná láska může být hluboká
Lucie se do Petra také zamiluje. Petr má však za půl roku odejít na frontu. Mladý pár si žádnou válku nechce připustit a malují si společnou budoucnost, přestože ví, že se nemůže nikdy vyplnit. Ani jeden z nich to ovšem nechce říci nahlas.
Jednoho dne se spolu zamilovaní náhle zasnoubí snad z pobláznění první lásky, nebo protože ví, že nemají mnoho času. Když se pak spolu uchýlí do kostela, aby si slíbili věčnou lásku, začnou další nálety. Kostel je zničen a oba milenci v něm zemřou.
Válka ničí vše, i lásku
Novela je rozdělena na několik krátkých kapitol. Na pouhých sto stranách autor zobrazuje válku spíše v pozadí a zaměřuje se na vztahy lidí a na to, jak je válka změnila.
„Něco se již čtyři léta děje. Všichni lidé se změnili.“
„To chcete říci, že vaše matka se změnila? Nebo že jste se změnila vy?“
„Všichni lidé,“ opakovala Lucie.
„A v čem se změnili?“
„To se nedá říci. Ale je cítit, že všude, mezi známými a dokonce v rodinách, vzájemné styky nejsou již takové, jaké bývaly. Dnes nemá člověk nic jistého, ráno si říká: „Co uvidím dnes večer? Poznám jej? Žijeme jako na prkně nad vodou, stále nám hrozí ztroskotání.“
Autor poukazuje na nesmyslnost války a obžalovává ty, kteří válku vedou. Válka dokáže pouze ničit. Nejen materiálně, ale hlavně duševně. Lidé ve válce ztrácí přátele, rodinu, ale i sami sebe. Na každém válka zanechá stopy.
Smrt přátel se stala Rollandovi inspirací
Rolland ztrácí na Velký pátek při náletu své přátele, proto se rozhodne uctít jejich památku tím, že na ně přeneseně vzpomíná právě ve svém díle Petr a Lucie. Zamilovaný pár také umírá na Velký pátek.
Láska si nevybírá
Hlavní hrdinové pocházejí z úplně jiných podmínek. Petr je asi osmnáctiletý chlapec z rodiny střední třídy, která je však dobře zajištěna. Jeho otec se živí jako úředník, je zapřisáhlým republikánem, jeho matka je křesťankou. Než poznává Lucii, velmi obdivuje svého staršího bratra Filipa bojujícího ve válce.
Lucie, mladá dívka z nižší třídy, žije pouze s matkou. Vydělává si jako malířka. Maluje reprodukce slavných děl, ale není v tom moc dobrá. Je však velmi chytrá a vede s Petrem zajímavé rozhovory o životě.
Zdroj: ROLLAND, Romain: Petr a Lucie (8. vydání), Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1964.