Ani 70 let po skončení války není téma holokaustu zcela zapomenutelné. Několik současných autorů na něm dokázalo úspěšně vystavět celý příběh tak, že i ve čtenářích a čtenářkách mladší generace vzbuzuje zájem o poznání vlastní historie.
RECENZE: Vypravěčka. Jodi Picoultová napsala bravurní příběh o holocaustu. Zdroj: Nakladatelství Knižní klub
Na některé příběhy nelze zapomenout a vlastně na ně ani zapomenout nechceme. Na příběhy bezpráví, beznaděje i krutého zla. A právě takové příběhy můžeme číst v následujícím výběru knih s tématem holokaustu.
1. Vypravěčka
Román Jodi Picoultové nám přibližuje osudy dívka Sage, která pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Sama se snaží vyrovnat s životním traumatem – smrtí matky, jež zahynula při autonehodě, která ji samotnou poznamenala jizvou na tváři.
Na skupinové terapii se seznamí s Josefem Weberem, devadesátiletým učitelem němčiny ze střední školy. Při jednom z jejich rozhovorů ji Weber, jehož si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla zemřít. Má výčitky svědomí, přirozenou smrtí se mu však nedaří zemřít. Chce Sage přesvědčit pomocí vzpomínek na své působení v SS i koncentračních táborech.
Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a přemluví svou babičku, aby jí vyprávěla o svém mládí. Zděšeně zjišťuje, co všechno musela prožít v polském ghettu, v Osvětimi i na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A když Sage vyhoví přání starého muže – bude to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi?
V originále The storyteller, vydalo nakladatelství Ikar v roce 2014.
2. Osvětimská knihovnice
Beletristické zpracování Antonia G. Iturbeho vypráví příběh odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové v koncentračním táboře Osvětim-Březinka.
Dita pracuje v táboře mezi rozpadajícími se knihami jako knihovnice a zároveň strážkyně táborového tajemství.
Předlohou literární Dity jsou vzpomínky skutečné, osmdesátileté Dity Krausové. Skrze něj se vracíme k pozapomenuté historii rodinného tábora, který fungoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec je dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností.
V originále La bibliotecaria de Auschwitz, vydalo nakladatelství Akropolis v roce 2013.
3. Zlodějka knih
Světový bestseller Marka Zusaka, který zaujal mladé i dospělé čtenáře a čtenářky.
Mladý a nadějný australský autor přinesl silný příběh vyprávěný neobyčejnou postavou – samotnou Smrtí. Smrt vystupuje jako zdánlivě nezúčastněný divák, drží si odstup, využívá osobitou perspektivu. Stává se nejen vypravěčem, ale i svědkem všech událostí.
Hlavní hrdinka Liesel Memingerová však prožívá tak mimořádný příběh, že i Smrt začnou zajímat živí lidé, začne ji zajímat dojetí z jejich utrpení, hořkost a úleva z konců. I Smrt má srdce.
V originále The Book Thief, vydalo nakladatelství Argo v roce 2014.
4. Chlapec na dřevěné bedně
Teprve destiletý Leon Leyson zažívá obsazení Polska nacisty a jeho rodina je donucena se přestěhovat do krakovského ghetta.
S obrovským štěstím, houževnatostí a odvahou přežívá hlavní hrdina sadismus nacistů. Zachraňuje ho spolu s matkou, otcem a dvěma ze čtyř sourozenců šlechetnost a vytrvalost jediného člověka – Oskara Schindlera.
Forma pamětí dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují nevinnost malého chlapce oproti krutosti, bezpráví a zlu páchaném nacisty. Přesto je z nich cítit naděje, moudrost a lidská důstojnost, kterou si i přes krutý osud nenechal vzít.
V originále The Boy on the Wooden Box, vydalo nakladatelství Fortuna Libri v roce 2013.
5. Loutkář z ghetta
Naděje musí existovat i v nejtěžších chvílích lidského života. Tato naděje se vtělí do malého chlapce, který je obklopen loutkami. Děj knihy se odehrává ve Varšavě roku 1939.
Mika žije s rodinou v ghettu, a když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, v němž najde loutku. Vyrobil ji dědeček, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika po jeho vzoru začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet tak v čase strachu a všudypřítomné beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivé hrůzy.
Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí začít hrát i pro ty na druhé straně, pro Němce.
V originále The Puppet Boy of Warsaw, vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2013.