Menu
TOPZINE.cz
Hudební skupiny

Pet Shop Boys: 10 největších songů, které musí zaznít na koncertě v Praze

Redakce

Redakce

25. 6. 2014

Dvojice britských hudebníku Pet Shop Boys, Neil francis Tennant a Christopher Sean Lowe, tvoří elektronickou popovou skupinu. Tennant se stará o texty a Lowe o hudbu. Toto legendární duo slavilo úspěchy nejen na britské půdě, ale i na celosvětových hitparádách.

Na konto svých úspěchů si mohou přičíst i zapsání do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější dvojice v Británii s celosvětově prodanými 50 miliony nahrávek.

Statistiky uvádějí 12 studiových alb a 55 dosud vydaných písní. A právě kvůli svému loňském albu Electric vyrážejí PSB tento rok na další tourné a neopomenuli zahrnout i Českou republiku.

13. srpna v novém Fóru Karlín vystoupí PSB a představí nám nové songy z Electric, ale taky slavné hity z celé jejich kariéry. Vstupenky můžete koupit zde.

Inspirovali jsme se setlistem, který již zazněl tento rok na vystoupeních v Birminghamu, Sydney či Phoenixu. Ať už vás náš výběr naladí ke koupi lístku, či jen k inspiraci co k poslechu, užijte si výběr proslulého dua. Ať trochu elektronického popíku, stojí za to!

Axis ( Electric, 2013)

Hned první píseň Axis, která otevřela Electric Tour,  dává znát, že PTB rozhodně nepatří do 90tkového železa. Tento song produkovaný hudebním veteránem Stuartem Pricem (mužem, co spolupracoval s Missy Elliot, the Killers nebo Madonnou) uvádí PTB do současné popmusic a Axis sklízí úspěch jak u hudebních kritiků, tak u široké veřejnosti (přes 1 million shlédnutí na Youtube).

Vocal ( Electric, 2013)

Druhý song pocházející z již zmiňovaného alba byl původně sepsán pro předchozí album Elysium, avšak protože svou náladou nezapadal do pochmurné a patetičtější nálady zbytku alba, dočkal se vydání až minulý rok v Electric. Píseň zůstává věrná PSB popovému stylu 90tých a zároveň přidává svěží beaty a rytmus, který doslova „rozpumpuje“ publikum.

I wouldn`t normally do this kind of thing ( Very, 1993)

Tento 20tý nejprodávanější PSB single vypráví o pocitech člověka, který váhá, jestli má odhalit své pocity. Nakonec ho životní pohnutka (láska?) přinutí vše odtajnit. Řekněme, že to je přesně ten hit, na kterém si fanoušek smlsne a který neurazí svou chytlavostí ani nové mladší publikum.

Leaving (Elysium, 2012)

O albu Elysium už byla zmínka. I když mělo svůj úspěch, bylo kritizováno pro absenci pořádného dico popového hitu, celá jeho nálada je potemnělá a místy lítostivá.  Avšak song Leaving patří mezi špičku tohoto alba a i přes citlivější naladění má v PSB setlistu své místo a čas.

Suburbia (Please, 1986)

V Uk se Suburbia dočkala dokoce 2. místa v top 10 PSB. Tato píseň byla inspirována filmem Suburbia z 1986 ( o punkerech, kteří utíkají z domova a squatují v opuštěných domech na předměstí Los Angeles). Neil Tennant se v textech zamýšlí nad nudou a povrchností předměstí, která jde ruku v ruce potřebě mládí k nějáké demonstraci či provokacím. V pozadí můžeme ve studiové verzi slyšet zvuky násilí z předměstí (štěkot psů, rozbíjení skla, policejní sirénu).

It`s a sin ( Actually, 1987)

Tato píseň se proslavila jako velký hit také v evropě. Je to také jedna z písní, která rozvířila otázky o sexualitě obou hudebníku z PSB. Inspirací pro napsání byly Tennantovi jeho vlastní vzpomínky na katolickou výchovu na internátní střední škole. Tennant sám řekl, že text napsal za 15 minut, když znovu prožíval  tu samou zlobu a frustraci jako tehdy.  Zvlášťe na videu můžeme vidět jak se PSB zaměřili na atmosféru a autentičnost celé písně. Mezi zvláštnostmi jsou citované pasáže z vyznání víry či zvuky z Westhminsterské katedrály pro zesílení prožitku z písně.

Domino Dancing (Introspective, 1988)

Tato píseň se zaměřila na latinskou vlnu tehdejší pop music a Domino Dancing, měla být jejich dalším hitem, avšak ukázala se spíše jako zklamání. Tennant vzpomínal, že vstoupila do topchartu na místě 9. a pak to bylo vše, konec. Věděl, že jejich velká fáze hitů n°1 byla u konce.

Fluorescent ( Electric, 2013)

Další pecka z Electric, tato slušná electronic skladba si od jejího vydání získala svou pozornost a byla předělána mnoha remixy. Svou náladou a rytmy si na pražském koncertě určitě zaslouží pár pohybů.


Always on my mind (Introspective, 1988)

Tato předělávka původního country songu od Johna Christophera vysloužila PSB další nezapomenutelný hit. I přes to, že cover na tento song byl nazpíván od takových velikánů jako Presleyho a originál zazněl od Brendy Lee, až do dnes je verse od PSB vyhledávána a ceněna.

West End Girls (Please, 1986)

Finišujeme do úplného konce, kterým jsou West End Girls. Tato píseň je považována za vrchol kariéry PSB dua a stála také u zrodu jejich slávy. Mnohokrát oceňena například  Brit Award 1987- Best single či pocta uzavírat touto písní ceremoniál letních olympijských her 2012. Co do žánru musíme zmínit syntetický pop a ovlinění prvky hip hopu. Tennant začal psát text, když se jedné noci díval na gangsterský film a zrovna když usínal zazněl citát z básně T. S. Eliota Zpustlá země. Citáty z oné básně pak najdeme i v tomto největším hitu Pet Shop Boys. Snat West End girls nejsou vaší poslední písní v tomto článku, ale budou i na pražském koncertě. Call the police! There’s a madman (madmen) around!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pet Shop Boys: 10 největších songů, které musí zaznít na koncertě v Praze