Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pepa hledá superbar! Kdo mu ho pomůže najít, má výhru zaručenou! Alespoň v této deskové hře

Redakce

Redakce

29. 9. 2011

Hra na první pohled asociuje jistou soutěž, která dnes názorně ukazuje význam rčení: opakovaný vtip přestává být vtipem. Co však představuje výjimku, která potvrzuje pravidlo? Zcela určitě kvalitní parodie! Sice se u této deskovky odráží pouze v názvu, ale i ten o zábavnosti celé hry hodně napoví.

Obal hry Pepa hledá superbar, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Tak dlouho se chodí s Pepou do barů, až se najde ten nejlepší. I takto nějak by mohla vyznít pointa hry od Richarda Pilgra, autora mnoha vtipných kreseb a tvůrce úspěšných deskovek, jako například Člověče, napij se! Pokud by hru člověk neviděl, nejspíše by se domníval, že se v tomto ohledu jedná o pijáckou konkurenci. Nejde ale ani o pokračování a přesto mají obě hry určité společné prvky.

Rozbalená hra a její poklady

Zcela jistě hráč nepřehlédne podobnost tematiky. Když hledá Pepa superbar, tak logicky zrovna netouží po sportovním či kulturním vyžití, ale chce si po více či méně náročném dni vyčistit hlavu u oblíbeného pitiva. A hráč by působil nezdvořile, pokud by si s ním při plnění tak náročného úkolu aspoň párkrát necvaknul. Stejně tak by bylo nevhodné, pokud by okázale ignoroval výzvu Člověče, napij se!. Zkrátka po zahrání obou z her musí hráč pro onen den zapomenout na řízení motorového vozidla.

Detail jednoho ze dvou hracích polí

Člověče, napij se! směřuje trasa z hospod do domečků. Tady naopak Pepíci vyráží z domovů do hospod, barů a zkrátka podobných podniků. Po cestě nejednou zakopnou o známé speciální políčko s písmenem K, jenž může výrazně zahýbat s pořadím figurek. Vypečených úkolů určených hráčům obsahuje deskovka tentokrát výrazně méně, přesněji řečeno pouhé čtyři. Ale nutno podotknout, že oproti Člověče nové a neohrané.

Karty určující úkoly přímo hráčům

Co se týká dalších karet včetně políček kanálů, nedá se říci, že by na hráče čekaly vyložené nástrahy. Spíše jde o neustálé přemisťování figurky do různých částí města, které jednou může znamenat zdržení a podruhé vítaný posun. Jen si nesplést úkoly Pepy s úkoly hráče, posílá-li karta pro podporu na úřad práce, tak pouze do imaginárního.

Symetričtější hrací pole s rozehranou partií

Společné rysy ještě nekončí. Herní plán je oboustranný, tudíž má jedinec na výběr hned dvě trasy zasazené do městského prostředí. První přehlednější a symetrickou, kde jsou extra políčka rovnoměrně rozdělená, druhou záměrně chaotičtější s nestejnými vzdálenostmi nahodilých prvků.

Nač také nechávat jednu stranu hrací desky zbytečně nevyužitou, když může efektivně posloužit pro rozšíření variant. Čím více možností, tím menší pravděpodobnost brzkého omrzení. V deskovce Pepa hledá superbar jde tedy opět o šikovné skloubení dvou her do jednoho balení, což patří i v Člověče, napij se! mezi hlavní charakteristiky.

Ukázka karet, které úkolují Pepu

To máme pijáckou tematiku, oboustrannou desku, trasu s extra políčky, úkolové karty, domečky i hospody. Na první pohled ne malý, ale skoro žádný rozdíl oproti zmíněnému Člověče, napij se! Nicméně ne, opravdu nebyl výrobce natolik pošetilý, aby jen suše okopíroval jednu ze svých úspěšných deskovek. Hlavní rozdíl tkví v prozatím lehce naznačeném systému a principu hry.

Hurá do superbaru!

Ačkoli se může zúčastnit až šest hráčů, bary jsou na desce jen tři. Tentokrát nemá žádný jedinec svou vlastní hospodu, doba se změnila a holt se musí víc šetřit. Jde tedy o to, že hráči obsazují v různém pořadí volná políčka v libovolných barech, takže se v jednom podniku klidně může sejít hned několik Pepů, třebas od každé barvy jeden. Kapacita barů nepřekračuje maximální počet čtyř návštěvníků. V reálu by to asi bylo absurdní, ale v deskovce Pepa hledá superbar to bohatě stačí.

Jak ale Pepa zjistí, zda natrefil na ten pravý superbar? Přece podle toho, který z nich praská ve švech. Nakonec vítězí hráč, který zasedne poslední volnou židli toho nejplnějšího, což celé hře dodává náboj napínavosti až do poslední chvíle. Oproti Člověče, nezlob se a jiným zase trochu odlišnější a originálnější.

Hrací pole s nestejnou vzdáleností speciálních prvků

Systém hry i opět vtipná a vydařená grafická úprava jsou bezesporu jedinečné, přičemž to, co hráči již mohou znát z dřívějška, deskovku nijak nepoškozuje a neubírá jí na atraktivnosti. Zahazovat osvědčené návnady se mnohdy nevyplácí, naopak se jejich opětovné použití ještě může sem tam odvděčit. Na první pohled se to hráčům nemusí zdát, ale ve skutečnosti mají všechny známé prvky z Člověče, napij se! v této hře zcela jiný a originální obsah i smysl. Zkrátka přes určitou podobnost nemůže být o stejnorodosti řeč.

Nové políčko ve hře, které hráči neznají z dřívějška

Nejen děti si chtějí hrát, i dospělí se rádi pobaví. A co si budeme nalhávat, pití dělá zábavě velmi často věrného společníka. Proto pohoršení nad tematikou by bylo vzhledem k její faktické oblibě pokrytectví. I ostatní charakteristiky hry nelze jinak než ocenit, úkoly na kartách stoprocentně zaručují neafektovaný smích, možnost volby odlišných tras a dalších variant (například nevyužití karet) zabrání rychlému ohrání. Opětovné kvalitní zpracování komponent dělá deskovce čest, jenž výrobci rozhodně není cizí. Pro chválu zkrátka není nutné jít daleko.

Soupeři si mohou vybrat, co budou při hře pít

Oproti tomu do kritiky záměrně nebudu zahrnovat zmíněné podobné prvky a ani osobitý grafický styl, který se někomu může a jinému nemusí líbit. S relativní objektivností se dá maximálně vytknout nevhodnost pro každou situaci a hráče.

Jinými slovy, na děti jako případné spoluhráče radno rovnou zapomenout, ale naproti tomu s rodiči nebo prarodiči mohou jedinci partičku klidně prubnout. Ideální stav samozřejmě představuje parta správných kamarádů, na niž se však ne vždy najde vhodná chvíle a dostatek času. Opět to však má tu výhodu, že hra nebude čelit nepříjemnému faktu obehraní tak brzy.

Putování po městě ve hře Pepa hledá superbar

Někdo by též mohl namítat, že deskovka Pepa hledá superbar neobsahuje žádnou přidanou hodnotu, protože nic neučí, extra neprocvičuje paměť, logiku či slovní zásobu. Nejedná se ani o strategicky orientovanou hru, nicméně hráč při ní může ve značné míře taktizovat. V prvé řadě se však deskovka specializuje na smích, a ten v důsledku bývá často prospěšnější, než cokoli jiného.

Název hry: Pepa hledá superbar
Typ hry: Desková, společenská, party
Výrobce: Richard Pilgr
Doporučená cena: 250 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 15 – 90 min
Doporučený věk: 18 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:
Jednoduchost pravidel
Humorný vzhled od známého českého kreslíře
Karty s řadou zábavných úkolů
Dynamičnost
Nepředvídatelnost, napínavost

Zápory:
asociace alkoholismu
nevhodnost pro každou příležitost

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pepa hledá superbar! Kdo mu ho pomůže najít, má výhru zaručenou! Alespoň v této deskové hře