Ačkoli nevíme přesně, jaká teplota je v pekle, můžeme vám přiblížit nejteplejší místa alespoň na zemském povrchu. Víte, kde se opalovat ve výhni 70°C a jakou teplotu musí občas snášet tučňáci na Antarktidě?
Připadali jste si v době nedávno minulé jako někde na poušti? Nechávali otevřené ledničky a nohy v kbelíku se studenou vodou? Pojďte se podívat na místa, kde může být ještě hůř, kde led je cizí slovo a na zimu se zde vzpomíná pouze v historkách dávno mrtvých předků. Tam je peklo na zemi.
Tirat Cvi, Izrael (53,9°C)
Náš žebříček odstartuje tradiční izraelská zemědělská osada Cviho hrad s šíleným údajem na teploměru 53,9°C ze dne 22. června 1942. Pro nás téměř smrtelná teplota, myslíte, že může být hůř?
Za trvale nejteplejší obydlené místo světa se pokládá osada Dallol v severní Etiopii. Lidé tady musí snášet průměrné roční teploty kolem 35°C, přitom u nás doma je to maximálně 9°C.
Rub al-Chálí, Arabský poloostrov (55°C)
Jedna z největších pouští světa nás nepřekvapí natolik vysokou teplotou vzduchu. Arabský název by se dal přeložit jako Pustá končina. Kvůli nepříznivým teplotám zde nespatříte ani živáčka. Místní beduíni by si však měli na extrémní teploty zvykat, jelikož stále se rozrůstající poušť skýtá velké zásoby ropy.
Žebříčky statisticky nejteplejších měst světa láme Bangkok se svými průměrnými 32°C, teploty jsou zde stabilní, střídají se pouze období sucha a dešťů.
Death Valley, USA (57,1°C)
Světoznámé Údolí smrti je nejteplejší místo v USA
Světoznámé Údolí smrti na hranicích států Kalifornie a Nevady je jedno z nejteplejších míst planety, a to bez ohledu na skutečnost, že je domovem mnoha živočišných druhů. Při severním okraji Mohavské pouště byl dne 3. července 2001 pokořen téměř stoletý rekord a byla zde naměřena nejvyšší teplota ve Spojených státech 57,1°C. Magický národní park je i přesto ročně navštěvován nespočtem turistů a dobrodruhů.
Nejhůře se dařilo antarktickým tučňákům dne 5. ledna 1974. Apokalyptickou teplotu pro tento kout světa, 14,6°C, naměřili vědci na meteorologické stanici Vanda.
Azízija, Libye (57,8°C)
Ve městě v severozápadní Libyi, přezdívaném také El Azizia, si dne 13. září 1922 utřeli z čela pot a zapsali do dějin dosud nejvyšší teplotu, která byla kdy naměřena, a to 57,8°C. Město nedaleko Tripolisu, jež je domovem několika statisíců lidí, je vlastně velkým obchodním centrem, a to navzdory šíleným teplotám.
Dašt-e Lút, Írán (70,6°C)
Nejvyšší teplota byla naměřena na poušti Lút v Íránu před pár lety
Nejvyšší hodnota rtuti na teploměru vyděsila výzkumníky v íránské poušti Lút, kde byla v průběhu let 2004 a 2005 naměřena nejvyšší teplota na naší planetě. Údaje jsou mírně zkalené tím, že se jedná o povrchovou teplotu, nicméně bylo to o 23°C víc než poušti Azízija, 70,6°C.
Velká část území je pokryta černou, slunce přitahující sopečnou lávou, kde není schopen přežít žádný tvor, zatímco v jihovýchodní části pouště se přeléváním písku tvoří jedny z největších dun na světě, místy sahající až do výšky 500 metrů. V každém případě tato poušť aspiruje na nejsušší místo na naší planetě.