Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Paušální daň: Jaká bude její podoba a komu se vyplatí?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 12. 2019

Návrh na zavedení paušální daně byl opět oživen. Ministerstvo financí České republiky se jím opět začalo zabývat. Živnostníci a podnikatelé by zkrátka pravidelně platili stanovenou sumu a neměli by další povinnosti. Kdy by ona daň mohla být zavedená, co přinese a jaký by mělo dopad její zavedení na důchody. Na všechny tyto otázky se budeme snažit odpovědět v následujících řádcích a zaměříme se i na mnohé jiné aspekty, jež se paušální daně jakkoli dotýkají.

Že by už od roku 2021?

Ministerstvo financí nejspíše počítá s tím, že by se koncept paušálu pro OSVČ zavedl v roce 2021. Faktem zůstává, že živnostníci by místo zbytečně náročného daňového přiznání pouze platili paušálně stanovenou částku. Počítalo by se s 500 korunami za měsíc. Samotný poplatník by si přitom mohl rozmyslet, jestli přistoupí na nový systém placení měsíčních záloh, nebo naopak využije starého. Mnozí samozřejmě sáhnou po tradiční alternativě zahrnující slevu na poplatníka, děti a daňové bonusy. Pro úplně nejmenší živnostníky by zrovna takovýto nový systém dvakrát výhodný nebyl. Zjednodušení na úkor vyšších plateb skutečně není ideální záležitostí.

Zjednodušení je nasnadě

Určitě je zapotřebí vypíchnout, že systém by mnohé záležitosti neskutečně zjednodušil a zrychlil. Živnostník by se dále nemusel zabývat tradičním daňovým přiznáním, s nímž stráví neskutečné penzum času, potažmo si najde společnost na jeho zpracování. To ho ovšem bude stát zase velké peníze. V novém systému bude živnostník platit oněch 500 korun a spolu s touto částkou ještě minimální výši odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Takto se samozřejmě plátce osvobodí od byrokratického kolotoče, který ho jinak každým rokem čeká. Daňový úřad si tak zřejmě také nebude zjišťovat celkové příjmy živnostníka a ten se vyhne i mnohých daňovým kontrolám. Ministryně Alena Schillerová, jež tento návrh, tvrdí, že je o něj poměrně velký zájem. Pro zavedení paušální daně by podle průzkumů bylo zhruba 140 000 živnostníků. V České republice je takto podnikajících osob přibližně 500 000. Mnozí se živí i sázením a je jim jasné, co znamená třeba handicap sázení.

Orientovat se lze podle příjmu

Nesmírně důležitým ukazatelem v případě paušální daně celkový příjem konkrétního podnikatele. Pokud si živnostník vydělá kolem 27 000 korun, pak se mu paušální daň nemůže vyplatit. Při využití nejrůznějších slev daň platit nebude. Když navíc získá daňový bonus uplatněním odečtu dítěte, ještě dokonce peníze dostane! Jestliže se takovýto živnostník přece jenom pro placení paušální daně rozhodne, může ročně přijít klidně i o 6 000 korun, což jsou nemalé peníze. Komu tedy dává paušální daň vlastně smysl? Podnikatelů, již dokážou za rok vydělat více než 500 000 korun! Optimální je pro živnostníky uplatňující 40% paušál. Jinak se ale vyplatí i podnikatelům, jejichž zisk přesáhne 900 000 korun, a to i v momentu, kdy platí 60% výdajový paušál. Jinak se živnostníci také nebudou muset pídit po výdajích v případě, že je uplatňují. Prostě by jen platili paušální daň. Ta se bude týkat jakýchkoli odvětví včetně sázení.

Jaký to bude mít dopad na důchody?

Velmi důležitá otázka, která ale bohužel zatím zůstává nezodpovězená. Už nyní je jasné, že důchody OSVČ jsou ve srovnání se zaměstnaneckými důchody velmi nízké. Se zavedením paušální daně by nejspíše byly ještě nižší. Počítá se totiž s tím, že by se také platilo minimum na sociální zabezpečení. Svaz průmyslu a dopravy na toto již upozornil a čeká se na odpověď ministerstva. Ta přijít musí, aby vše nakonec úspěšně realizovalo. Jak to dopadne, ukáže nejspíše až realizace v budoucnosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Paušální daň: Jaká bude její podoba a komu se vyplatí?