Tato dáma je považována za módní guru a fashion vizionáře. Jiní si zase myslí, že je excentrický blázen. Přes všechny dohady ale patří mezi nejznámější stylisty světa. Za své kreace ve filmech a seriálech dostala řadu ocenění. Jak ale svou kariéru začínala a kde hledá svou inspiraci, zjistíte právě teď.
Zdroj: patriciafield.com
Zrození rebelky
Patricia Field se narodila v únoru 1942 v New Yorku. Pochází z řecko-arménské rodiny a celé dětství strávila ve známé čtvrti Queens. Její rodiče vlastnili čistírnu a sama Patricia říká, že právě tam se naučila vše o látkách, jejich struktuře a vlastnostech. Po studiích filosofie na New York University začala pracovat jako asistentka nákupčí oblečení pro jeden obchodní dům.
V roce 1966 ve čtvrti Green Village otevřela svůj první a nejznámější boutique House of Field. Prodávalo se zde oblečení všeho druhu, ale hlavně vinylové a latexové výstřelky, které se staly velmi oblíbenými v sedmdesátých a osmdesátých letech. Právě Patricii vděčí za své zrození dnes tak módní leggins. Tento obchod byl v roce 2002 přestěhován do východní části Manhattanu – Bowery.
Osud jménem Sarah Jessica
Od roku 1986 začala působit jako filmová stylistka a kostýmová designerka. Setkání Patricie s herečkou Sarah Jessicou Parker při natáčení filmu Rapsodie v Miami se pro obě stalo osudovým. Byla to právě ona, kdo produkci v době, kdy se připravoval k natáčení dnes již legendární seriál Sex and the City, doporučil Patricii jako stylistku. Show se stala celosvětovým hitem a od začátku až do konce ji lze označit za jednu velkou módní přehlídku.
Carrie Bradshaw ze seriálu Sex and the City, zdroj: nymag.com
Dalším z Patriciiných vydařených projektů byl film Ďábel nosí Pradu, kde mimo jiné vytvořila nezapomunutelný obraz šéfredaktorky Mirandy Priestly v podání Meryl Streep. Dále následovaly Sex and the City: The Movie, Báječný svět shopaholiků, v USA velmi oblíbený seriál Ošklivá Betty a v roce 2010 se má v kinech objevit dlouho očekávaný Sex and the City 2.
Meryl Streep a Patricia Field při natáčení filmu Ďábel nosí Pradu, zdroj: thecinemasource.com
Patricia na plátna přivedla extrémně vysoké jehly, nekombinovatelné kousky a spoustu barev. Jak jednou sama přiznala, za nesmrtelný módní vzor považuje Kleopatru. A právě odtud nejspíš pochází její láska k luxusu a okázalosti, kterou tak ráda sráží drzou rebelií ve stylu Queensu.
Jakkoliv zajímavá a zábavná se nám může zdát její práce, není to vůbec lehké. Kdokoliv s ní kdy pracoval, vypovídá, že trvá týdny, než podrobně prozkoumá představitele, jejich vystupování, fyzické vlastností a zájmy. Především je to totiž herec, kdo se objeví na obrazovce, a její úkolem je co nejlépe přiblížit divákovi postavu právě pomocí oděvu.
Rebelkou i v soukromí
Co se týká osobního života, Patricia se vždy otevřeně hlásila ke své homosexualitě. V roce 1990 potkala o dvacet šest let mladší Rebeccu Weinberg, která se stala její pravou rukou a hlavně životním partnerem. Rebecca si dokonce změnila příjmení na Weinberg-Field. Přestože se tento vztah rozpadl, obě umělkyně tvrdí, že budou i nadále spolupracovat. Pro dnešní dny je Patriciiným největším pomocníkem David Darlymple, dvorní návrhář značky House of Field.
Za svou dvacetiletou praxi byla nominovaná na cenu Academy Awards za film Ďábel nosí Pradu. Šestkrát na Emmy Awards a z toho dvakrát vyhrála. Mezi další úspěchy patří čtyři vyhrané ceny Costume Designers Guild Awards z šesti nominací.
Zdroj: demicouture.ca
Přínos Patricie Field pro svět módy a filmů je nepopsatelný. Je považována za žijící legendu. Jen a jen jí je dovoleno porušovat pravidla. Spočítat, kolika trendů byla tvůrcem, se dá také stěží. Budeme tedy všichni doufat, že její kreativita a cit pro vše krásné nás bude ještě spoustu let ohromovat.