V New Yorku byla v červnu letošního roku otevřena druhá část veřejného parku High Line. Jeden a půl míle dlouhý park, vytvořený v prostoru bývalé nadzemní dráhy, láká obyvatele města k procházkám i odpočinku.
Místo staré dráhy vyrostl nový park, Zdroj: thehigline.com
Samotný projekt obnovy bývalé železniční trati ze 30. let minulého století ukazuje přinejmenším zajímavý způsob, jak z již nefunkční a zchátralé dopravní stavby uprostřed města udělat veřejný prostor plný zeleně.
Veřejný prostor je koncipován jako vyvýšená promenáda městem, která dává člověku možnost dívat se na své okolí z jiné perspektivy. Jakýsi doplněk uprostřed zeleně tvoří prvky městského mobiliáře spolu s místy, kde si člověk může jen tak sednout a dívat se na ruch velkoměsta jako na reálný a živý film, ve kterém předem vlastně neví, co se stane.
Pohled na zelenou magistrálu
Neméně přitažlivým dojmem působí i zasazení dráhy mezi domy. Zajímavým prvkem z hlediska architektonického se tak může stát bezesporu možnost propojení vyšších pater domů právě s touto zelenou magistrálou uprostřed města. Vlastníkům se tak skýtá neopakovatelná možnost spojit své domy s frekventovanou pěší cestou a vytvořit možná i další místa setkávání.
High Line v datech
Nově otevřený úsek, který připojuje deset bloků, navazuje na část, která byla otevřena již v roce 2009. Autorem revitalizace je newyorské urbanistické studio James Corner Field Operations a architektonické studio Diller Scofidio + Renfo. Celková investice činila v přepočtu asi 250 milionů korun.