Vědci přišli s dalším trendem v hubnutí. Je jím dieta inspirovaná jídelníčkem našich předků z období paleolitu. Převládá v ní konzumace syrového masa, které je podle odborníků pro náš organismus přirozenější, než tepelně upravené potraviny.
Syrové maso, jedna z hlavních složek potravy paleolitických lovců. Zdroj: sxc.hu
Trik pravěké diety spočívá v tom, že jídelníček obsahuje pouze potraviny, které byly dostupné právě v období paleolitu.
Syrové maso a bobule
Vzhledem k tomu, že pračlověk byl sběrač a lovec, je skladba doporučovaného jídelníčku následující: maso, nejlépe v syrovém stavu, vajíčka a ovoce, zelenina, bobule, ořechy, olejniny. Naši předci samozřejmě neměli příliš možností pro úpravu pokrmů a většinou je jedli tepelně neupravené.
Přirozená strava
Naši prapředci si dopřávali stravu bohatou především na živočišné tuky, které byly hlavním zdrojem energie.
Dnešní strava, bohatá na složité cukry, obiloviny a luštěniny, o chemických sloučeninách nemluvě, není pro náš zažívací trakt přirozená a podle vědců ho příliš zanáší odpadními látkami, které vznikají během trávení.
Sacharidy, z jejichž převahy se strava skládá dnes, během trávení způsobují výkyvy hladiny krevního cukru. Na rozdíl od cukrů se tuky tráví déle a pocit sytosti tedy přetrvává delší dobu.
Co tedy máme jíst?
Následovat stravovací návyky našich předků je jednoduché. Zaměřit bychom se měli na potraviny v syrovém stavu, tuky v jejich původní a neupravené formě a jíst pouze když máme hlad. Vynechat bychom naopak měli složité cukry.
Lovci a sběrači také jedli nárazově. A samozřejmě je nutné přidat pohyb, toho měli aktivní lidé v paleolitu rozhodně mnohem více než my dnes.
Odborníci připouštějí, že přechod na tento typ stravy může být pro tělo šok – hlavně pro tělo, které je navyklé na konzumaci cukrů (a to i ve formě pečiva a ostatních běžných potravin). Stejně jako u každé jiné diety je ale nezbytné vytrvat, i když to zpočátku nemusí být lehké.
Po delší době si prý zvykneme a budeme se cítit šťastní a plní energie.