Velikonoce jsou, minimálně z pohledu příslušníků mužského pohlaví, jedním z nejoblíbenějších svátků. Jsou jedním z nejstarších církevních svátků oslavujících zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jejich původ však sahá ještě do předkřesťanských dob, kdy byly oslavovány jako svátek příchodu jara. Přivítejte jaro i vy a vyzdobte si svůj domov originálními velikonočními dekoracemi.
Velikonoce slaví odchod studené zimy a příchod jara. Symbolem Velikonoc, jakož i hlavními motivy ve výzdobě, bývají velikonoční vajíčka, kuřátka, zajíčci, beránek a jarní květiny jako narcisy, tulipány či hyacinty. Všechny tyto prvky symbolizují plodnost, úrodnost, znovuzrození a nepřetržitost života. Každý si může vybrat, co se mu líbí, a které motivy použije do své velikonoční výzdoby.
Velikonoční vajíčka
Malované kraslice, nebo jinak ozdobená vajíčka, jsou snad nejvýraznějším symbolem Velikonoc. Mohou být malovaná různými barvami, fixy, olepené krajkou, nálepkami, ovázané stuhami, omotané drátky. Můžete je zdobit voskem, děrovat na způsob madeira-krajky. Existuje mnoho druhů zdobení velikonočních vajíček, díky kterým vzniknou zajímavé a velmi efektní výtvory.
Velikonoční věnec na dveře
V poslední době se těší velké oblibě zejména věnce na dveře. Je to milá dekorace, kterou lze přizpůsobit jednotlivým obdobím roku či konkrétním svátkům, a mít tak vždy aktuální originální dekoraci pro svůj domov. Výjimkou nejsou ani Velikonoce. Velikonoční věnec na dveře můžete vytvořit z různých přírodních materiálů, jako jsou větvičky či sezónní kytičky, ozdobit ho vajíčky, stužkami nebo jinými doplňky.
Dekorace na velikonoční stůl
Velikonoční stůl je plný různých dobrot. Dekorace na sváteční stůl se nesou v podobném duchu jako zbytek domu. Prim hrají znovu vajíčka, ale i různé květiny, které mohou být „živé“ z přírodnin nebo papírové, dřevěné či z různých průmyslových materiálů. Velmi pěkně působí kytička tulipánů provázaná barevnou stuhou nebo rozkvetlé cibulky hyacintů. Ani tradiční větvičky zlatého deště či stále oblíbené vrbové pruty – kočičky, stále nevyšly z módy.
Dekorací mohou být i samotná jídla. Velikonoční beránek, různé studené mísy samozřejmě s vajíčkovými chuťovkami nebo velikonoční koláče, jako například klasické žloutkové řezy. S jejich aranžováním můžete experimentovat tak, aby ulahodily nejen chuťovým pohárkům, ale i očím vašim a vašich hostů.
Tip: Chcete svému domovu dopřát kousek jara za málo peněz? Tak pak určitě navštivte kupónový web, kde najdete slevy, slevové kupóny, slevové kódy nebo také letáky do vašich oblíbených obchodů na jednom místě. Asko slevy nebo slevový kód Sconto či jiné akce se přece vždy hodí, no ne?
Dárky pro koledníky a mrskače
Veškerá ta krásná výzdoba a pohoštění bývají připravovány nejen pro radost domácích, ale i návštěv – především koledníků a mrskačů. Především tehdy, pokud k nim patří děti, nezapomeňte ani na výslužky. Připravit si můžete nejen klasické sladkosti jako čokoládová vajíčka a zajíčky, ale i drobné hračky či jiné dárky. Můžete je překvapit i zajímavým balením.
Použijte malované papírové taštičky, proutěné košíky nebo filcové kyblíky, které budou ozdobené velikonočními motivy. Fantazii se meze nekladou. Základem spokojenosti malých koledníků je, aby se do nich vešlo co nejvíce dobrot. Nezapomeňte si připravit také stužky, z nichž jim na pomlázky uvážete krásné mašle.
Pokud raději nakupujete místo tvoření
Velikonoční dekorace si můžete jednoduše vytvořit sami doma z přírodních materiálů. V případě, že na výrobu nemáte čas, chuť nebo talent, můžete je koupit v různých specializovaných obchodech s bytovými doplňky, jakož i téměř ve všech v běžných supermarketech.