Stěžejní dílo Jaroslava Haška – humoristický román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války – vyšel poprvé v roce 1921. Švejk je velmi dobře znám nejen českému čtenářstvu všech věkových kategorií, ale stal se také jedním z nejpřekládanějších děl české literatury.
Jaroslav Hašek – autor Švejka. Zdroj: wikimedia.org
Pojem humoristický román napovídá, že se v žádném případě nebude jednat o suchou povinnou četbu, ba naopak. Švejk nabízí mnoho anekdotických situací, parodii a někdy až dějovou grotesku. Legendární zápletku, jak Švejk ukradl psa nadřízeného nadporučíka Lukáše, bude znát nejeden čtenář, ale též divák filmové verze knihy Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím režiséra Karla Steklého, v hlavní roli s legendárním Rudolfem Hrušínským.
Tak nám zabili Ferdinanda
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války jsou rozděleny do 4 dílů: V zázemí, Na frontě, Slavný výprask a Pokračování slavného výprasku. První díl nás uvádí do situace slavným výrokem paní Müllerové: „Tak nám zabili Ferdinanda.“ Pokračuje epizodou v hostinci U Kalicha, kde je zatčen hostinský tajným policistou Bretschneiderem za neméně slavný výrok: „Mouchy sraly na císaře.“
Děj pokračuje Švejkovým zatčením, lékařskou prohlídkou v blázinci a odvezením k odvodu na kolečkovém křesle paní Müllerovou za pokřiku: „Na Bělehrad!“ Švejk na frontě slouží u polního kuráta (vojenský kněz) Katze, jenž ho však prohraje v kartách a Švejk se dostává do rukou nadporučíka Lukáše. Kvůli již zmíněné krádeži psa jsou oba odveleni k 91. pěšímu pluku do Budějovic.
Druhý díl nazvaný Na frontě nás zavádí do děje v momentě, kdy Švejk s nadporučíkem Lukášem cestují vlakem do Budějovic. Švejk zatáhne za záchrannou brzdu a musí s ním být sepsán protokol. Vlak mu ujede a on se musí vydat na pěší anabázi do Budějovic ke svému pluku.
Po převelení Švejka a nadporučíka Lukáše sledujeme Švejkovu činnost jako doručovatele milostných psaníček nadporučíka Lukáše a jejp milé, zde je však malý háček, panička je vdaná, strhne se bitka a Švejk je zatčen. V tomto díle se setkáváme s několika karikovanými postavami, například kadetem Bieglerem či poručíkem Dubem, dále je to i věčně nenažraný obr Baloun – nový sluha nadporučíka Lukáše po Švejkově zatčení.
Švejk zajatec a šťastný návrat
Díl třetí – Slavný výprask – popisuje cestu do Haliče na ruskou frontu. Švejk vyděsí ruského zajatce, oblékne si jeho uniformu, a tak se dostane do rakouského zajetí. Díl čtvrtý – Pokračování slavného výprasku – pokračuje odsouzením Švejka jako českého zběha, nakonec je však osvobozen a vrací se ke své kumpanii.
Válka je v románu zdrojem satirického zobrazení. Zdroj: sxc.hu
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vyšly tiskem roku 1921, první podoba dobrého vojáka Švejka vznikla již v roce 1911. Humoristický román dokončil Jaroslav Hašek po návratu z války, dílo je zaměřeno proti mravním konvencím a pomocí satiry ukazuje kontrast mezi chaotickými událostmi a každodenním životem.
Švejk se od doby vydání románu stal jistým alter egem českého národa. Pojmy švejkovství, švejkovina či to je ale Švejk se uhnízdily již natrvalo ve slovníku českého národa. Švejk vyjadřuje velký satirický typ, groteskně ironické zesměšnění vládnoucí třídy, humorně nazírá na zkušenosti života. Často je směšován právě s češstvím, lépe však vyjadřuje poměr člověka k dějinám v masce klauna, idiota, či spíše nepoznaného génia.
Spoluautor Karel Vaněk
Jaroslav Hašek zemřel roku 1923 v Lipnici nad Sázavou, v době, kdy pracoval na čtvrtém dílu – Pokračování slavného výprasku. Tento díl však již nestihl dokončit. Čtvrtý, následně pátý a šestý díl dopracoval Karel Vaněk v letech 1923–1924. Kvalitou se však tyto díly ji