Oslabená imunita se projevuje opakujícími se nemocemi, nachlazením a chřipkami
Kristýna Hrášková
29. 1. 2019
V poslední době přibývá lidí s oslabenou imunitou nebo různými alergiemi. Zrychluje se životní styl, lidé jsou ve stresu, celé dny pracují, málo odpočívají a nemají čas pečovat o své zdraví. Se zhoršujícími se podmínkami vznikají i nové nemoci, se kterými si naše tělo nedokáže dost dobře poradit. Svědčí o tom i fakt, že samotný obor imunologie je relativně mladý obor, a když se chcete objednat na imunologii, musíte se objednávat třeba i dva měsíce dopředu.
Pan Miroslav (33) z Prahy má vrozenou poruchou imunity. Dozvěděl se to v šestnácti letech, když šel na prohlídku kvůli chřipce. Předtím nevěnoval opakujícím se chřipkám pozornost a přičítal to spíše náhodě. Více ho znepokojovala únava a obával se, jestli netrpí syndromem únavy.
K tomu říká: „V té době bylo imunologických institucí méně než dnes a jít se léčit na imunologii bylo něco celkem nezvyklého. Ani dětská lékařka dlouho neznala správnou příčinu. Míval jsem akorát častěji rýmy a chřipky.“
Porucha imunity v každém věku
„Pacient s poškozenou imunitou neboli imunologickou nedostatečností (tzv. deficit) je neobyčejně vnímavý ke všem infekcím. A to jak k virovým, tak k bakteriálním. To znamená, že když tělo narazí na cizorodou látku (tzv. antigen), neumí zmobilizovat všechny své obranné složky. Obranné složky jsou různé, mohou být typu protilátkového (humorální imunita), buněčné (buněčná imunita), nebo je to kombinované,“ říká jeden z nejvýznamnějších imunologů v České republice Prof. MuDr. Ctirad John DrSc.
Objevení Ameriky. Proč měli Evropané lepší imunitu než Indiáni?
Paní Petra (28) z Prahy měla problémy s imunitou už od dětství. Myslí si, že s tím souvisí i fakt, že se narodila předčasně, odmítala mléko, a tím dostala špatný základ do života. Měla opakující se nachlazení, rýmy, kašel, byla nemocná přibližně jednou měsíčně a myslí si, že okamžité řešení nemoci antibiotiky jí nedalo šanci vytvořit si vlastní protilátky.
„Asi ve třech letech mi trhali nosní mandli. Myslím, že to nemělo zvláštní účinek. Na základní škole jsem byla nemocná průměrně jednou za dva měsíce. Byla jsem hrozně náchylná na nachlazení. Sebemenší prochladnutí, větší námaha v tělocviku pro mě znamenaly přinejmenším bolení v krku. Kolem patnácti let u mě chřipka nebo viróza znamenala i 14 dní táhnoucí se nachlazení a únavu, teplotu maximálně 37,3°C. Myslím, že moje tělo nebylo ani tak silné, aby zmobilizovalo své síly na větší boj, který by se projevil horečkou,“ vysvětluje.
Cukrovka snižuje imunitu. Chřipková sezóna je pro diabetiky nebezpečím
Za všechno může střevo
Porucha imunity způsobovala Miroslavovi problémy ve škole, kde se kvůli únavě nemohl soustředit na výklad a zameškal spoustu hodin kontrolami u doktora. Bral léky na alergii, po kterých byl ovšem ospalý. „Z léků proti snížené imunitě těžko soudit, který mi nejvíce pomohl. Je to dlouhodobější záležitost, tak není snadné určit účinnost konkrétních léků. Klidně bych mohl jíst placebo a říct, že ten lék mi pomohl nejvíce. Určitě ale velmi pomáhaly i vitamíny.“
Léčba vrozeného poškození imunity je dnes už poměrně jednoduchá a vyzkoušená
„Používá se náhradová substituční léčba, to znamená, že člověku se čas od času podávají protilátky, které si tělo neumí namnožit, ale fungují jako protilátky, které si tělo vytvořilo samo a on žije normálním životem. Tato složka je dárcovská protilátka, která je odebraná od jiných zdravých lidí. Je to vlastně bílkovina a tělo si ji postupně odbourává. Ochrana trvá asi tři týdny podle toho, jak je kvalitní.“
Imunitu lze ovlivnit i látkami (tzv. imunomodulátory), které podporují tělo k vytvoření vlastních protilátek, a ty se pak dál množí. „Jsou to bakteriální nebo biologické produkty,“ říká Prof. John.
Ale co vlastně může za fungování imunity? Málokdo ví, že základ imunity je hodně ovlivněn právě střevem. „Za optimální stav imunity odpovídá střevní flóra. Takže korigovat a zlepšovat si imunitu můžeme tím, že budeme dbát na to, aby střevní flóra byla v rovnováze třeba pitím nápojů s mléčnými bakteriemi, potravinovými doplňky nebo vitamíny,“ radí Prof. John. „Já propaguju jednoho mikroba enterokoka, který když osazuje střevo, tak to má velmi dobré efekty. Příznivě to ovlivňuje i alergie. Jsou to živé bakterie v takových zašupovacích kapslích podobně jako při podávání antibiotik.“
Paní Petře léky nijak výrazně nepomáhaly. Tvrdí, že jí spíš pomáhala víra v účinky léků. Ve čtrnácti letech jí znovu trhali nosní mandli, což si myslí, že jí možná také trochu pomohlo od častého nachlazení. Rozhodla se tedy vyzkoušet očistu organismu v detoxikačním centru v Brně.
„Jde především o odstranění bakterií a toxinů nahromaděných v organismu a následkem toho vzniklých chronických nemocí a problémů. Udělali mi vyšetření, dostala jsem přírodní kapky a po půl roce užívání musím říct, že konečně opravdu cítím výsledky. Především se zvyšuje má odolnost, nemusím na sebe dávat tolik pozor, prochladnutí není problém! V podstatě se ztratily veškeré mé problémy včetně trávicích. Je to to jediné, co mi zatím opravdu pomohlo,“ říká paní Petra.
Nepodceňujte příznaky nemocí
Pokud máte podezření, že za vaše problémy může právě imunita, budete muset podstoupit imunologické vyšetření. Imunolog už rozpozná o jaký typ poškození jde. Prof. John. vysvětluje: „Hlavním informačním zdrojem pro imunologa je krev. Z krve jde poznat všechno. Jednotlivé orgány nezkoumáme. Pokud má pacient nízkou imunitu, je postižený celý imunitní systém. To je lymfatický systém, lymfatické uzliny, slezina, kostní dřeň, kde se buňky zodpovědné za imunitu tvoří.“
Tibetská kefírová houba upraví trávení a nastartuje vaši imunitu
Zdravotní stav se na střední škole paní Petře zlepšil. Už nebývala tak často nemocná a nachlazení spíš přecházela, protože si nemohla dovolit zameškat školní docházku. Na vysoké škole se její stav zhoršil. To přičítá dlouhodobému stresu. „Byla jsem nemocná většinou následkem déletrvajícího stresu, což bylo vždycky na začátku semestru nebo po zkouškovém období a bohužel také na vánoce. Pořád jsem se ale cítila omezená, musela jsem na sebe dávat moc pozor, nesměla jsem prochladnout, pít studené pití apod.“
Existují ovšem i případy, které vyžadují hospitalizaci. Některé případy nejdou vyléčit na trvalo. Jako například astma. Jak říká Prof. John: „Astma je pro život ohrožující. Nelze vyléčit natrvalo, lze jen zlepšit. Při astmatu dochází ke stažení bronchů, dýchací cesty jsou sevřené a nemůžete ovládat svůj dýchací systém.“
A přitom stačí jen žít zdravě
Neustále slýcháte žijte zdravě, jezte zdravě, hýbejte se, změňte svůj životní styl. U imunity to platí dvojnásob. Prof. John říká: „Imunitu si můžeme zlepšovat normálním způsobem tak, že ji nepoškozujeme. Takže žádný alkohol, žádné kouření, pravidelné sportování, čistý vzduch, procházky, vyhýbat se stresu. Imunitní systém je jeden z regulačních mechanismů v organismu a to, co platí pro ostatní mechanismy, platí i pro imunitní systém. Celý organismus je regulovaný třemi systémy – imunitním, nervovým a endokrinním, to znamená žlázami s vnitřní sekrecí. Mezi nimi je určité propojení, a když jeden začne vynechávat, tak je to špatné.“
Šťáva z mladého ječmene nastartuje imunitu. Chlorella zatočí s akné
Miroslav se dnes se cítí celkem dobře. Souhlasí s názorem, že stres může mít výrazný vliv na poruchu imunity. „Návaznost zdraví na psychiku a obráceně je obecně známá a zřejmá. Žijeme neustále pod nějakým tlakem. Přílišná bezstarostnost ovšem může přinést také další problémy a tedy stres. Je těžké najít jakousi rovnováhu.“