V neděli 24. února budou předány ceny Oscar pro rok 2013. V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli se sešla zajímavá pětice žen – nejmladší je teprve devět let, nejstarší pětaosmdesát.
Jednou z nominovaných hereček je i rekordmanka Quvenzhané Wallis. Zdroj: Aerofilms
Jessica Chastain
Kariéra pětatřicetileté Jessicy Chastain v posledních letech míří strmě vzhůru. Přestože svou první filmovou roli dostala v roce 2004, do podvědomí diváků se dostala až během posledních pár let. V té době se objevila mimo jiné ve filmech Strom života, Země bez zákona či Černobílý svět. Za roli v posledním zmíněném snímku získala nominaci na ceny BAFTA, Zlatý glóbus i Oscar. Ve všech třech případech ji porazila kolegyně z Černobílého světa Octavia Spencer.
Letošní nominace na Oscara je tak sice pro Jessicu Chastain druhou v pořadí, ale první co se týče hlavní ženské herecké kategorie. Obdržela ji za film Kathryn Bigelow 30 minut po půlnoci, který vypráví o honu na Usámu bin Ládina. Chastain v dramatu ztvárnila Mayu – pracovnici CIA, která se snaží teroristu dopadnout. Podle prognóz má právě ona největší šanci si sošku odnést.
Jennifer Lawrence
Působení Jennifer Lawrence ve světě kinematografie výrazněji odstartovalo v roce 2008 s filmovým debutem Spálené mosty, v němž si zahrála po boku Charlize Theron a Kim Basinger. Průlom v její kariéře přišel s dramatem Do morku kosti. Zde Lawrence ztvárnila ústředí roli a dočkala se své první oscarové nominace. Do širokého podvědomí diváků se herečka dostala v roce 2012 díky sci-fi Hunger Games, které se letos dočká pokračování.
Nominaci dvaadvacetiletá herečka obdržela za výkon v netradiční romantické komedii Terapie láskou, v níž se objevila po boku Bradleyho Coopera. Jennifer Lawrence už za roli ve snímku Davida O. Russella získala Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli v komedii či muzikálu. Na Oscarech bude ale její boj o vítězství rozhodně náročnější.
Emmanuelle Riva
Pětaosmdesátiletá herečka začala svou filmovou kariéru na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století. Právě do tohoto období spadají její úspěšné filmy – Hirošima, má láska, Kněz Léon Morin nebo Tereza Desqueyrouxová. Za první ze snímků byla Emmanuelle Riva jako nejlepší zahraniční herečka nominována na cenu BAFTA.
Vůbec nejúspěšnější rolí Francouzky je ale ta prozatím poslední v emotivně silném dramatu Láska režiséra Michaela Hanekeho. Emmanuelle Riva si v něm zahrála Anne – ženu, která po prodělání mrtvice částečně ochrne a je upoutána na invalidní vozík. Kromě Oscarů může herečka zabodovat i v britském ocenění BAFTA, na které je také nominována.
Quvenzhané Wallis
Nikoho asi nepřekvapí, že ve svých devíti letech nemá Quvenzhané Wallis s herectvím mnoho zkušeností. Její prozatím jediným filmovým zářezem jsou právě Divoká stvoření jižních krajin, za které si vysloužila Oscarovou nominaci. Konkurz na hlavní roli Hushpuppy vyhrála už ve svých pěti letech. O svém věku ale musela v té době lhát, protože věková hranice pro účast byla o rok vyšší.
Quvenzhané Wallis se letos stala nejmladší herečkou, která kdy byla nominována na Oscara za hlavní ženskou roli. V době natáčení jí navíc bylo ještě o tři roky méně než nyní, tedy pouhých šest let. Kromě nejprestižnějšího filmového ocenění byla Quvenzhané Wallis za svůj výkon ve snímku Benha Zeitlina nominovaná na více než tři desítky dalších cen.
Naomi Watts
Svou první roli získala herečka anglického původu v roce 1986 ve filmu For Love Alone. Následovaly nepříliš výrazné role, což se změnilo na přelomu století. V té době si Naomi Watts zahrála ve snímcích Davida Lynche Mulholland Drive a Rabbits. Poté přišla jedna z jejích nejznámějších rolí – reportérka v hororu Kruh. Dosud největší úspěch přinesl dnes čtyřiačtyřicetileté herečce film 21 gramů, za nějž dosáhla na svou první oscarovou nominaci.
Druhou šanci na zisk Ceny Americké filmové akademie ve své kariéře získala Naomi Watts nyní, o devět let později. V dramatu o ničivé vlně tsunami, která zasáhla Thajsko v roce 2004, si zahrála manželku a matku tří synů v rodině, kterou právě tsunami rozdělilo. Režisérem snímku Nic nás nerozdělí je Juan Antonio Bayona.