Anotace slibuje světový bestseller a poutavé čtení o neobvyklých hrdinech plné vtipu, napětí a zvratů. Člověk by tomu lehce uvěřil, ne každá fantasy se dočká vydání v pevné vazbě a vnitřních ilustrací. Jenomže není to jenom velká a pozlacená past na čtenáře?
Ilustrace na obálce knihy Impérium černé a zlaté, autor: Roman Kýbus
Před dávnými časy byli lidé pouze vyplašenou lovnou zvěří. V temných lesích na nebohé homo sapiens čekaly obrovské kudlanky, pavouci, brouci a další hmyzí havěť. Situace se ovšem rychle změnila, když se lidé naučili využívat některých hmyzích vlastností, takzvaného Daru. Každý národ si vzal za svůj jiný druh hmyzu. Zrodili se Brouci, lid řemeslníků a obchodníků, bojovné Kudlanky, létající Mouchy, elegantní Vážky. Nesmíme zapomenout na výbojné Vosy, které zde zastupují skřety nebo jiné klasicky záporné rasy. Ty se rozhodly podrobit si celý svět a vybudovat obrovské černozlaté Impérium.
Příběh Adriana Tchaikovského není sám o sobě nijak novátorský, jedná se o standardní dobrodružné vyprávění plné intrik, plížení se podzemními chodbami a šermování v úzkých uličkách. Navzdory tomu dokáže pobavit a zaujmout, dokonce rozesmát. Zaručeně učaruje originalitou prostředí – žádný středověk, tady se kouří z továren víc než v lecjaké průmyslové zóně na Ostravsku. Alespoň tedy v části Tchaikovského světa, která se nazývá Nížiny a je osídlena ziskuchtivými Brouky a Mravenci.
Prchlivá Kudlanka a neohrabaný Brouk
Impérium černé a zlaté oplývá skrz na skrz sympatickými postavami. Stenwold Maker není žádný klasický hrdina, je to obyčejný starší chlapík s nadváhou, jeho neteř vypadá jako ve všech směrech průměrná dospívající dívka, zastíněná krásou a obratností své nevlastní sestry Tynisy. Dalšími Stenwoldovými chráněnci jsou sarkastický princ Salma a trochu neohrabaný řemeslník a míšenec Totho. Postavy se chovají živě, lidsky a uvěřitelně a to nejen ty kladné. Pod kůži se čtenář postupně dostane i Vosákovi Thalrikovi.
Přesto, že se jedná o autorovu prvotinu, příběhu jako takovému není moc co vytknout. Bohužel se totéž nedá říct o redakční práci. V knize se to překlepy jenom hemží, čárky a tečky si mnohdy dělají, co chtějí a rozdělení textu člověka občas spíš zmate, než že mu pomůže se v příběhu zorientovat. Vedle povedené obálky a ilustrací Romana Kýbuse je to ošklivá bradavice na půvabné tváři celku, které vyvolá nejednomu čtenáři na tváři hořký úsměv.
Tvorbu Adriana Tchaikovského lze doporučit všem milovníkům žánru, kteří nepotřebují mít na každé stránce hordu sličných elfů a trpaslíků, nevadí jim cvakání ozubených koleček a vyžívají se v několikadílných sériích. Impériem černým a zlatým totiž putování po světě hmyzích lidí rozhodně nekončí. Cyklus Stíny vědoucích momentálně čítá v angličtině pět titulů. V nakladatelství Zoner Press už se teď chystá druhý díl s názvem Dragonfly falling.
Název originálu: Empire in Black and Gold
Český název: Impérium černé a zlaté
Autor: Adrian Tchaikovsky
Obálka: Roman Kýbus
Překlad: Hana Šimečková
Počet stran: 486
Vazba: vázaná
Rozměry: 147 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 349 Kč
Hodnocení: **** (70 %)