Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Ondřej Sekora a Ferda Mravenec: Víte, co mají společného?

Redakce

Redakce

12. 8. 2011

Narodil se mraveneček, ví to celá obora, s sebou mnoho kamarádů, dal mu náš pan Sekora. Co všechno ještě nevíte o Ondřeji Sekorovi a Ferdu Mravencovi?

Uměním vnést do české literatury nehynoucí hrdiny a k tomu navíc rozveselit dětská očka pestrobarevnými kresbami bezpochyby vynikal Ondřej Sekora. Jakožto vynikající kreslíř, ilustrátor a publicista přežívá v povědomí širší veřejnosti zejména jako autor textů a knih pro děti.

Jak to všechno začalo

Již během studií práv, k nimž byl přiveden rodinou, přispíval Brněnským Lidovým novinám nejrůznějšími kresbami a jak už to u většiny spisovatelů bývá, studia později zanechal. Následná redaktorská práce dala jemu samotnému a světu okolo jistě víc než právnické tahanice. Poté se přestěhoval do Prahy a obohatil pražskou redakci humornými reportážemi, karikaturami i sportovními událostmi. To už nebylo daleko ke zrodu samotného Ferdy Mravence.

FOTO: Mravenci

Mravenec se stal předlohou ke známé kreslené postavičce, Zdroj: wikimedia.org

Původně tento náš hrdina neměl tolik společného s dětmi, a tudíž pravidelné krátké seriály v příloze Lidových novin patřily čtenářům dospělým. Dnem, kdy se Ferda Mravenec vůbec poprvé ukázal světu, se stal 1. leden 1933.

Ferda promlouvá k dospělým

Příhody Ferdy Mravence, jak se seriál jmenoval, měly podobu pouhých tří jednoduchých obrázků bez jakéhokoli ohraničení a bublin, které jsou dnes pro komiksové zpracování téměř neodmyslitelné. Děj udávaly drobné texty po stranách kreseb a samotný Ferda Mravenec, v této své původní podobě, pokuřoval fajfku, hlavu měl o kapánek větší a celkové rysy příběhů působily poněkud drsnějším dojmem. Odrážely se v nich politické poměry 1. poloviny 20. století a události v sousedním Německu.

FOTO: Ondřej SekoraS dětskými seriálovými díly se čtenáři mohli setkat v Dětském koutku, kde se Ferdovy příběhy prolínaly s okolním světem a Ferda sám se chystá na obranu rodného mraveniště tím, že se hlásí do armády. Nevelký ohlas ale popudil samotného tvůrce a politické narážky z mravencových příhod téměř vymizely. Na místo toho Ferda prožívá nejrůznější dobrodružství a osobitý, poutavý příběh je na světě.

Po uplynutí několika let nastala nemilá událost, kdy byl Ondřej Sekora nucen redakci Lidových novin opustit. V období války zkrátka nebylo žádoucí, byl-li váš partner židovského původu, což byl případ jeho druhé manželky. Právě v této době potřeboval podporu, jakou mu v podobě finanční poskytoval nakladatel Josef Hokr. Důvodem toho všeho byly budoucí reedice knih o Ferdovi Mravencovi.

Po tom, co autor i jeho Ferda Mravenec drželi hlavu nad vodou, přiblížil se konec války a sním i další nesmrtelné příběhy, tentokrát na zadních stranách nového časopisu Mateřídouška.

Kousky mládence Ferdy Mravence se dočkaly barevného zpracování v podobě šesti obrázků s občasnými bublinami krátkých textů pro oživení a komunistickým nádechem, jimž byl Sekora po skončení války ovlivněn.

Ferda v rukou popularity

Když na spisovatele počaly dosahovat známky času a únavy, věnoval se svému mravenci už jen v přepisech původních děl. Smrtí pro nás život končí, stejně jako pro Ondřeje Sekoru, ale Ferda Mravenec se svými hmyzími kolegy žijí dál.

Foto: Brouk

I brouk se dostal do knihy Ondřeje Sekory, kdo by neznal Pytlíka?, Zdroj: sxc.hu

Ferda posloužil jako námět pro pět krátkých loutkových filmů, režírovaných Františkem Filipem a později vznikl další, tentokrát pod režií Hermíny Týrlové, která se mimochodem pyšní i prvním českým loutkovým filmem z roku 1944, taktéž na téma Ferdy Mravence.

Čtěte také: TOP 8 nejlepších knih pro děti a mládež. Co jste četli, když jste byli mladší?

Jak šel čas, vznikala stále nová knižní vydání, nejrůznější omalovánky nebo leporela. Několik divadelníků zaujal Ferda Mravenec natolik, že postavu hmyzího hrdiny zdramatizovali. Patří mezi ně překvapivě i Antonín Dvořák. Zmíníme-li ještě baletní zpracování Jiřího Pauera, jak lze očekávat, s Ferdou Mravencem v hlavní roli a dětskou operu Evžena Zámečníka, není pochyb o mravencově popularitě u široké veřejnosti.

Nesmrtelný mravenec

Ondřej Sekora se za svůj život zasloužil o 210 dílů Ferdových komiksových kousků. Zřejmě ani netušil, že i po jeho smrti se Ferda Mravenec bude činit například jako hlavní aktér v reklamě na jogurty. Máte snad raději müsli? Také cereálie vítaly červeným puntíkovaným šátečkem a zájemci o nové automobily vídávali mravenečka v reklamě na Peugeot. Dětská generace se s Ferdou bavila při deskových hrách, mazlení s plyšovými hračkami mravence hrdiny a školáky motivovala tematicky dekorována pouzdra, sešity nebo různotvará tiskátka.

Čtěte také: TOP 7 nejoblíbenějších pohádkových bytostí, která je vaše nejoblíbenější?

Dnes se u mnohých z nás pomalu vytrácí propojení mezi Ferdou Mravencem, divokým koníkem, okouzlující Beruškou či broukem Pytlíkem, jehož Ondřej Sekora mile popsal ve své knize: „Inu, takový divný brouk.“

Dětem se stává Ferda vzorem a s radostí propůjčuje mnohé ze svých vlastností. Kdo by si nepřál sympatie hmyzí říše, domácích zvířat a obyvatelů lesů a luk? Ferda v roli šikovného mravenečka oplývá dobrou náladou a optimismus z něj přímo srší. Strach je pro něj něco neexistujícího a v každé situaci si úspěšně ví rady. Vynikající plavec, sportovec a všeuměl, naučen dobrým mravům, se vám mile rád představí. „Já jsem Ferda Mravenec, práce všeho druhu, všechno spravím, všechno postavím, všechno přinesu.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Sekora a Ferda Mravenec: Víte, co mají společného?