!Fotogalerie!Ve dnech od 3. – 5. června se v lochotínském areálu v Plzni konal druhý ročník metalového festivalu Metalfest Open Air. Nastal čas na komplexní zhodnocení akce spolu se zachycenou atmosférou tohoto svátku všech pořádných metalistů.
Fanoušci na Metalfestu 2011, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Po loňské premiéře vstoupil do letošního roku plzeňský Metalfest s nálepkou slušně zavedeného festivalu. Pořadatelé si již dostatečně vyzkoušeli, jaké je to pořádat akci takového rozsahu v naprosto speciální lokalitě lochotínského amfiteátru. Proto byla letos organizace téměř bezchybná, přinejmenším nesrovnatelně lepší než Sonisphere, který se konal o týden později v Praze.
Co bylo lepší: Metalfest nebo Sonisphere?
Oproti loňskému roku se také rozšířil sortiment nabízeného piva, což prakticky každý hodnotil velmi pozitivně. Protože se většina lidí napájela pouze desítkou, znatelně ubylo bloumajících nebo ležících v bahně, jak už to na akcích tohoto typu bývá. Samozřejmě, kdo se chtěl opít, měl k tomu příležitostí více než dost. U stánků likérky tak bylo plno téměř permanentně.
Jak se baví metalisti
Mezi kempem a samotným areálem letos přibyly pro návštěvníky zbrusu nové adrenalinové aktivity. Klasická jízda na býkovi se přetransformovala na jízdu na plechovce. Zvládnutí této obtížné disciplíny bylo zrádné v tom, že se plechovka zpočátku točila velmi pomalu a plynule, ale pak rázem změnila tempo i rytmus, což bylo pro většinu jezdců smrtelné. Zvláště, když měli beztak sami problémy s rovnováhou.
Čtěte také exkluzivní reportáže z pátečního a sobotního programu
Naprostou raritou byly sumó zápasy. Válečníci byli navlečeni do nafukovacích kombinéz a vpuštěni do taktéž nafukovacího ringu. Pohybové kreace některých mistrů tohoto sportu přiváděly kolemjdoucí fanoušky často až k záchvatům hysterického smíchu. Obzvláště zajímavé bylo, když se poražený snažil s ladností želvy položené na krunýř zvednout zpátky na zadní. Je pravdou, že ač byla aktivita velmi zábavná, představa, kolik zpocených nemytých těl muselo za tři dny obléknout tyto kostýmy, odradila nejednoho zájemce.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_06_05_matalfest_ohlednuti/]
Pro fyzicky zdatné zde byla připravena lezecká stěna, opět ve formě obří nafukovací plechovky. Ne všichni ovšem využívali atrakce v areálu. V prostorách kempu bylo k vidění mnoho zajímavých aktivit a sportů, často shodných ve způsobu odměňování poražených aneb kdo prohrává, pije.
Celkové zhodnocení
Když celé tři dny shrneme, na Metalfestu zahrálo celkem jedenatřicet kapel. Díky jedinečnému tvaru areálu bylo ozvučení na české poměry nadprůměrné, i když opět platilo, že která kapela si přivezla vlastního zvukaře, ta měla o třídu lepší zvuk.
Ačkoliv předpovídali meteorologové deště, krom jednoho mokrého momentu, kdy spadlo pár kapek, vládla festivalu po celou dobu pekelná výheň. Stín a vychlazený mok se tak staly základními potřebami návštěvníků. Ještě že bylo obojího v areálu dostatek.
Program byl celkově vyvážený, akorát byla možná sobota až příliš nabitá a neděle kolem poledne zase příšerně fádní. Na druhou stranu bylo umístění poslední kapely, Sabaton, úplně na závěr přímo geniální. Tak divoký kotel nebyl na žádném českém festivalu již věky. Fenomenální zážitek a perfektní třešnička na již tak velmi výtečném dortu.
Trocha kritiky na závěr
Po sáhodlouhé rozpravě o přednostech festivalu vyzdvihněme i jeden velmi zásadní nedostatek. Již vloni si naprostá většina návštěvníků stěžovala, že pódium je příliš daleko od fanoušků. Obdélníková stage má před sebou ještě betonový oblouk, takže není možný takový kontakt účinkujících a publika jako na jiných festivalech. Je pravdou, že by bylo náročné vypořádat se s netradičním tvarem, nicméně některé kapely si nechaly přenést odposlechy před pódium a jasně všem ukázaly, že to jde i jinak. Snad to bude pořadatelům námětem k zamyšlení a do příštího ročníku doladí i tuto drobnou chybičku, aby byl Metalfest dotažený po všech stránkách.