Každý hrad má své zvláštnosti a svá tajemství. Ani zřícenina Okoř nedaleko Prahy není výjimkou. Odhalte s Topzine.cz ty nejokatější z nich a vyvraťte zavedené hradní mýty a klišé.
Okoř, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Historické prameny datují vznik hradu Okoř před rokem 1359. Dominantou honosného sídla české šlechty byla pětipatrová obytná věž, jejíž pozůstatky jsou patrné ještě ve dnech dnešních. Až do patnáctého století hrad kromě časté změny majitelů neprošel takřka žádnou přeměnou. S rozsáhlou přestavbou začal až Bořivoj z Lochovic a jeho vnuk Bořivoj z Donína, který Okoři dodal výraznou gotickou masku a celé sídlo znatelně rozšířil.
Snadno dobyvatelný hrad dostal nové brnění
Ke zbudování silného opevnění Bořivoje vedla nutnost obrany před případnými válkami a obléháním. Hrad totiž jako jeden z mála nebyl vystavěn na kopci nebo vyvýšeném místě, jak tomu obvykle u pevností bývalo. Pouze na skalce nad Zákolanským potokem. K Okoři tudíž přibyly dělostřelecké bašty, chráněné nádvoří a nové hradní brány. Jako obranný systém sloužil i rozsáhlý rybník, který hrad obklopoval ze tří stran. Nové prostory daly vzniknout i příjemnější záležitosti – vybudování hradního pivovaru.
Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Gotický vzhled hradu vystřídala v 16. století podoba renesanční, pod kterou se podepsal katolík Jiří Bořita z Martinic. Záměrem bylo přeměnit středověké sídlo na pohodlnější zámek. Hrad získal novou omítku, okna byla rozšířena a objevily se i kryté arkády. Stavba byla roku 1649 odkázána jezuitům, kteří byli posledními vlastníky hradu, kteří ho skutečně obývali. Rok 1773 přinesl zrušení jezuitského řádu a s ním i zabavení jejich majetku. Okoř začala postupně chátrat, na čemž se podíleli i vesničané, kteří z hradu odnášeli kameny jako levný stavební materiál.
Na Okoř NENÍ cesta jako žádná ze sta
Dnes je z Okoře jen torzo, ovšem vzhledem ke své poloze blízko Prahy je vyhledávaným turistickým cílem. Ruinu je možné si prohlédnout buď individuálně, nebo s průvodcem. Rozpoznatelná je věž, gotická kaple i opevnění se střílnami. Atraktivní je bezesporu i oddávací kaple. Protože se hrad nenachází na žádném vyvýšeném místě, výhled z něj není nikterak ochromující. Vidět jsou jen nejbližší pole, louky a stromy. Čímž se také vyvrací ničím nepodložený mýtus, že na Okoř je cesta jako žádná ze sta. Trasa k hradu není výjimečná nijak zvlášť. Přesto je to příjemný výlet na nejedno víkendové odpoledne.
Okoř zevnitř, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Otevírací doba
Duben – květen: pouze o víkendech 10-16 hodin
Červen – září: kromě pondělí 10-16 hodin
Říjen – prosinec: pouze o víkendech 10-16 hodin
Jak se tam dostat?
Autem
Po dálnici R7 (Praha – Slaný). Sjezd na 6. kilometru, poté ještě 3 km přes vesnici Číčovice do obce Okoř.
Vlakem
Přímým spojem s pražského Masarykova nádraží do stanice Noutonice. Cesta trvá přibližně hodinu, k hradu je to pěšky ještě zhruba 2 kilometry po modrém turistickém značení.
Autobusem
Z Prahy přímý spoj do obce Okoř. Cesta trvá cca 40 minut.
Na kole
Směrem od Prahy: Lze vyrazit z Dolní Šárky, pokračovat do Horoměřic přes Statenice, Velké Přílepy a Noutonice až do obce Okoř. Nebo z Horoměřic odbočit na Tuchoměřice, pokračovat přes Číčovice až do Okoře.
Pěšky
Směrem od Prahy: ze Suchdola (případně z Roztok) po modré (nebo z Dejvic po zelené) do Horoměřic a pak pokračovat po červené. Cesta z Roztok je dlouhá cca 13 km, z Dejvic přibližně 14,5 km. Nenáročný terén.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_okor_cestovani_2010/]