Ve věku 87 let dnes zemřel prozaik, scenárista, esejista a exilový nakladatel Josef Škvorecký. Literární otec Dannyho Smiřického podlehl v kanadském Torontu rakovině.
Josef Škvorecký žil v Kanadě od roku 1969. Z Československa odešel po potlačení reforem Pražského jara 1968, které se snažily uvolnit komunistický režim. V Torontu se svou ženou, známou spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou, založil roku 1971 nakladatelství ´68 Publishers. Snažil se tak pomoci autorům, jejichž díla byla v Československu zakázána a nesměla se publikovat.
Dělník, doktor, učitel
Josef Škvorecký se narodil roku 1924 v Náchodě. Jeho otec byl bankovním úředníkem, ale staral se i o místní sokolskou organizaci. Po maturitě na reálném gymnáziu byla jeho cesta vskutku pozoruhodná – od pomocného dělníka v továrně a přádelně přes jazzového hudebníka náchodské kapely.
Komunismus utlačoval nejen společnost, ale především její svobodnou vůli, Zdroj: sxc.hu
Po těchto zkušenostech nastoupil v roce 1945 na Lékařskou fakultu UK, ale již po prvním semestru se rozhodl studia ukončit, aby mohl přestoupit na filozofickou fakultu. Vystudoval filozofii a angličtinu a posléze působil jako učitel. V letech 1951 až 1953 absolvoval vojenskou službu u praporu v Mladé.
V roce 1953 nastoupil do angloamerické redakce Státního nakladatelství krásné literatury a umění. Dosáhl až na místo zástupce šéfredaktora, jenže vydání románu Zbabělci způsobilo takový rozruch, že byl režimem donucen odejít.
Povolání: spisovatel
Po zmíněném potlačení demokratických myšlenek Pražského jara 1968 odešel v lednu následujícího roku do Ameriky. Přednášel na univerzitě, získal stipendijní pobyt v Berkeley a po příchodu do Toronta se zde rozhodl zůstat. Na místní univerzitě vedl kurzy současného českého divadla a filmu, anglické a americké literatury, tvůrčího psaní či dějin a teorie filmu. V roce 1975 byl jmenován profesorem.
Toronto bylo pro Škvoreckého novým domovem, Zdroj: sxc.hu
Josef Škvorecký způsobil rozruch na literárním, ale především na politickém poli již svým debutem – románem Zbabělci. Kniha vznikala po puči v letech 1948 až 1949, světlo světa spatřila o deset let později. Ve Zbabělcích se prvně objevilo Škvoreckého alter ego Danny Smiřický. Zbabělci jsou záznamem o konci druhé světové války blízko Náchoda. V tomto díle si kritici cení zejména autorova cynického pohledu, strohého stylu a hovorové češtiny.
Svérázné vyprávění příběhů Dannyho Smiřického pokračuje i v knize Tankový prapor. Pojednává o nesmyslnostech vojenské služby v socialistické armádě a osobitě líčí tehdejší společenské klima, založené na lži a klamu. Předmluvy Tankového praporu se zhostil Jiří Voskovec.
Ústředna Danny Smiřický
Román Mirákl (1972) nese podtitul Politická detektivka. Škvorecký jako milovník detektivních příběhů se zde nebojí otevřít otázku víry či možností a limitů lidského poznání. V novele Legenda Emöke se pak dostává až k životním hodnotám, přízemnosti života a také k jeho transcendentálnímu pojetí. Nemůžeme opomenout ani Příběh inženýra lidských duší (1977), kde Smiřický bilancuje svůj život emigranta.
Za zmínku dále stojí Prima sezóna (1975), Scherzo capriccioso (1984), Smutek poručíka Borůvky (1966), Lvíče (1969), Konec nylonového věku (1968), Nevěsta z Texasu (1993), Obyčejné životy (2004). Z esejí například O nich – o nás (1968) či Franz Kafka, jazz a jiné marginálie (1988), z poezie Dívka z Chicaga (1980) a Blues libeňského plynojemu (1992).
Danny Smiřický v podání Lukáše Vaculíka, Zdroj: fdb.cz
Josef Škvorecký se řadí k dalším velikánům české literatury na výslunní světové literární scény. Za svůj život získal řadu hodnotných ocenění jako Řád Bílého lva III., Cenu Josefa Seiferta a Státní cenu za literaturu. Zemřel spisovatel, jehož odkaz bude nejen v postavě Dannyho Smiřického žít dál.
Očima Lucie Zinke
Kdo by neznal Zbabělce nebo Tankový prapor, který oslovil dokonce i filmaře? Hlavní hrdina Danny Smiřický jako stěžejní postava obou děl je asi nezapomenutelnou součástí Škvoreckého osobnosti.
„Ti nejedou válčit do Prahy – ty se jedou vzdát Američanům.“ Škvorecký si vždy pohrával s použitými výrazy, jeho vytříbený jazyk a humor ohromil spousty čtenářů a nyní jim bude chybět.
Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz