Divadelní hru Odcházení tvoří pět dějství. V roce 2008 ji uvedlo Divadlo Archa v režii Davida Radoka. Známější je ale z poslední doby spíše filmové zpracování v režii samotného exprezidenta Václava Havla.
První porevoluční prezident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince Zdroj: youtube.com
Nepřehlédnutelné autobiografické rysy se vztahují na rok 2003, kdy Václava Havla nahradil ve funkci prezidenta jeho jmenovec Václav Klaus. Václav Havel v Odcházení hojně používá odkazy k Shakespearovu Králi Learovi a k Čechovovu Višňovému sadu.
Havel nespecifikuje dobu ani zemi, kde se hra odehrává. Dějištěm, které by diváka mělo zajímat, je sad u Riegrovy vily, ve které rodina bývalého kancléře bydlí. Vlastimil Klein, protivník a nástupce na kancléřský post, chce ale rodinu z vily co nejdříve vystěhovat.
Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa: „Jsme v této chvíli ve stavu šoku. Všechny nás to zasáhlo. Hodně pro nás znamenal. Na Václavu Havlovi bylo úžasné, že dával dohromady lidi, kteří by se za jiných okolností nesetkali. Divadlo Archa chce pokračovat právě v neobvyklých setkáních v havlovském duchu. To nejdůležitější není obnovit premiéru Odcházení, ale pokračovat v tom, co prosazoval, a za čím celý život stál.“
Celou hru si Havel pohrává s nonsencem, který je pro něj příznačný, protože patří mezi absurdní dramatiky stejně jako například Eugéne Inoesco.
Divadelní hra Odcházení má pět dějství Zdroj: Jaroslav Prokop, Divadlo Archa
Snaží se také ukázat stav věcí před a po výměně politické garnitury. Po Riegrovu odchodu se z ideologie stanou jen prázdná slova, která sice protivníci používají, aby zapůsobili na lidi, ale nedodržují je jako oblíbený politik Rieger.
Autobiografie. Kde?
Jeden z nejsilnějších autobiografických prvků můžete najít ve jménu Vlasty Kleina. Klein střídá Riegera na pozici kancléře a má stejné iniciály jako Havlův nástupce Václav Klaus.
Klein napsal knihu Demokracie, svoboda, trh a já, která by také mohla odkazovat na prezidenta Klause. Poslední autobiografickou třešničkou na dortu bylo obsazení Havlovy manželky Dagmar do hlavní role Riegrovy manželky Ireny v divadelní hře. Na divadelní scéně ji Dagmar Havlová nakonec neztvárnila, ve filmovém zpracování už ale ano.
Hlas z reproduktoru: „Prosím herce, aby hráli pokud možno civilně, přirozeně, bez groteskních gest či komických grimas, zkrátka aby se nepokoušeli učinit hru zábavnější tím, že se všelijak pitvoří. Děkuji.“
Oficiální uvedení na českou divadelní scénu provázely problémy. Hra se neuchytila ani na scéně Národního divadla a ani v Divadle na Vinohradech.
Konečně premiéra
Premiérově ji uvedlo 22. května 2008 až Divadlo Archa. Hlavní role odcházejícího kancléře Riegera, který je často spojován se samotným Havlem, se chopil Jan Tříska. Dalšími známými tvářemi byly například Zuzana Stivínová jako Irena nebo Vlasta Chramostová jako babička.
Autobiografické prvky nemůžete přehlédnout
Odcházení mělo derniéru v červenci 2010. Obnovovat ji Divadlo Archa zatím neplánuje. Hra obletěla celý svět, protože ji premiérově uvedla Velká Británie, Německo, Rusko, Slovensko, a dokonce v roce 2010 i Korejská republika.
Po divadelní hře přišel film
V březnu 2011 měl v kinech premiéru stejnojmenný film v režii samotného exprezidenta Václava Havla. Hlavní role ztvárnili Josef Abrhám a Dagmar Havlová. V dalších rolích se pak objevili herci jako Vlasta Chramostová, Taťána Vilhelmová, Eva Holubová, Jiří Lábus nebo Oldřich Kaiser.