Skateboarding. Mnozí ho odsuzují, mnozí nechápou, my ostatní ho milujeme. Odkud se ale prkno vzalo? Kdo zažehl jiskru tohoto sportu a dovedl ho až do dnešní podoby?
Sk8, Zdroj: sxc.hu
Díky několika surfařům z Kalifornie se skateboarding rozmohl po celé Americe, odkud se později rozšířil do Evropy. Tito výrostci vynalezli nový způsob zábavy – jezdit po ulicích, rozbíjet si kolena a ohromně se u toho bavit.
Co je vlastně skateboard?
Mezi tvarem a materiálem skateboardu v 70. letech a současností se odehrál dlouhý vývoj. Prvním velice populárním skateboardem byl tzv. banana board vyráběný z polypropylenu, tudíž velmi pružný. Tato prkna se vyráběla v různých barvách, nejčastěji však v jasně žluté – zkrátka banán.
O několik let později se tvar prkna změnil. Byl širší, měl kratší špičku a zespodu byl obohacen o plastové výstuhy pro slidování. Jeho nedílnou součástí byla velká měkká kola. U nás se mu říkalo rybička.
V devadesátých letech se z rybičky stalo prkno současnosti. Dnes se vyrábí většinou ze 7 vrstev kanadského javoru, kolečka jsou z extrémně tvrdého polyuretanu, ten se vyrábí z ropy. Délka prkna je 32 palců.
Kde to vlastně začalo?
Nikdo neví, kdo přesně vymyslel skateboard. Jisté ovšem je, že se to stalo v Kalifornii. Parta surfařů si v padesátých letech řekla, že by nebylo špatné jezdit na surfu i když nejsou vlny. Tak připevnili kolečka z bruslí k obyčejnému prknu a zkoušeli jezdit po asfaltu. A fungovalo to!
Jejich nápad vylepšili v sedmdesátých letech mladí surfaři z Venice Beach v Kalifornii. Když se začala vyrábět polyuretanová kolečka a oni viděli, co všechno se s nimi dá dělat, byli k nezadržení. Vznikl tak známý skateboardový tým Zephyr, mezi jehož členy patřily hvězdy jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Steve Caballero a další. Během několika let se stali slavnými sportovci.
Tony Alva
Narodil se v roce 1957 v Santa Monice, v mexicko-americké rodině. Svojí revoluční jízdou na skateboardu přivedl skateboarding do vypuštěných bazénů a dal tak tomuto sportu nový rozměr. V devatenácti letech založil společnost Alva Skates, která jako první vyráběla prkna z kanadského javoru. Patří mezi nejvlivnější skateboardisty současnosti.
Stacy Peralta
Narodil se v roce 1957 v Los Angeles. Na skateboardu začal jezdit ve svých pěti letech. Podobně jako Tony Alva se stal spoluzakladatelem společnosti Powell-Peralta, která vyráběla skateboardy. V roce 1984 se začal věnovat filmové režii a střihu. V roce 2005 napsal scénář k filmu Legendy z Dogtownu, který vypráví příběh party Z-Boys, jejíž členové přivedli na svět nový styl skateboardingu. On sám byl jejich členem.
Rodney Mullen
Narodil se roku 1967 na Floridě v rodině multimilionářského doktora, který s jeho dráhou profesionálního skejťáka zrovna dvakrát nesouhlasil. Rodney je velkým průkopníkem ve freestyle skateboardingu, díky němu je skateboarding tam, kde teď je. Vymyslel většinu triků (například kickflip, casper, darkslide atd.)
Tony Hawk
Dvanáctinásobný mistr světa se narodil v roce 1968 v San Diegu. Na skateboardu jezdí od svých patnácti let. Jako jediný člověk v historii dokázal udělat obrat o 900 ° (2,5 obratu okolo své osy). Je bezpochyby nejznámějším skejťákem světa.
V roce 1998 začal spolupracovat s firmou Activision, která vytvořila hry o jízdě na skateboardu s názvem Tony Hawk’s Pro Skater.