Navrhování obývacího pokoje v malé místnosti je velká výzva. Pokud ale víte jak na to, budete si zařizování svého nového obývacího pokoje užívat.
Obývací stěna jako základ obýváku
Obývací stěny jsou nezbytné v každém obývacím pokoji. Jakmile vstoupíte do místnosti, většinou vás jako první upoutá právě obývací stěna. Proto je důležité ji vybírat pečlivě a nákup neuspěchat. Několikrát změřte prostor, rozmyslete si, jaké chcete rozložení a dbejte i na to, aby barevně ladila s ostatním nábytkem. Za obývací stěnu nemusíte vydat příliš mnoho peněz, i ten nejlevnější nábytek vám dobře poslouží a dlouho vydrží, pokud o něj budete správně pečovat.
Co by měli splňovat obývací stěny?
- Úložný prostor – každý z nás potřebuje někam uložit různé věci, ovladače, kabely a další nezbytnosti. Myslete na to i při výběru obývací stěny.
- Snadná údržba – hledejte hladké a snadno omyvatelné plochy, které se jednoduše udržují v čistotě. Moderní obývací stěny mají obrovskou výhodu v tom, že se pod ně většinou dá snadno dostat vysavačem i mopem.
- Design – důležitý je také design, který by měl korespondovat se zbývajícím nábytkem v místnosti a zároveň by vás měl vystihovat. Na trhu je naštěstí spousta typů obývacích stěn, které jsou moderní a zároveň nadčasové, je jen na vás, jakou obývací stěnu si nakonec z široké nabídky vyberete.
5 pravidel při zařizování malého obývacího pokoje
1) Světlé barvy
V obývacím pokoji menších rozměrů by měly převažovat světlejší barvy, které místnost rozzáří a opticky zvětší. Dovolit si můžete i tmavší barvy, ale ty by rozhodně neměly dominovat. Pokud zvolíte obývací stěnu v barvě tmavého dřeva, pak si pořiďte světlou sedačku a pohrajte si i s doplňky a dekoracemi.
2) Úložné prostory
Menší obývák vám nedá moc příležitostí, kam umístit úložné prostory. Proto se nebojte poliček a úzkých, ale vysokých knihoven a regálů. Klidně je vyžeňte až do stropu a využijte každého místa, které vám místnost poskytuje. I sedací souprava s úložným prostorem nebo konferenční stolek s odkládacím prostorem doplní.
3) Osvětlení
Stejně jako světlá barva, kouzlí s malým prostorem i světlo. Doplňte obývák několika zdroji světla různé intenzity. Skvěle fungují bodovky mířící na poličky nebo obrazy, doplnit je můžete stojací lampou, která dodá romantickou atmosféru. Nic se však nevyrovná dennímu světlu. Jestliže máte malá okna a se světlem bojujete, vyhněte se tmavým a těžkým závěsům a záclonám. Vyberte si naopak takové, které vám sice poskytnou dostatek soukromí, ale zároveň do pokoje pustí více slunečních světla.
4) Dekorace
Pamatujte na staré dobré pravidlo, že méně je někdy více. Přeplácaný obývák plný velkého množství malých dekorací, může působit stísněně a ještě menší, než doopravdy je. Zkuste proto dekorace omezit a nechat pokoj volně dýchat.
5) Vybírejte podle svého vkusu
Vždy myslete na to, aby se vám v novém obývacím pokoji dobře žilo a relaxovalo. Nezáleží na tom, jaké rady vám dají designeři nebo přátelé, když se vám jejich návrhy nelíbí. Pokud máte jasnou představu, držte se jí a obývák si zařiďte podle svého vkusu.