Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Obyčejné brambory s řadou neobyčejných vlastností aneb Co o bramborách možná nevíte?

Brambory jsou pro nás něčím tak běžným, že většinou vůbec nepřemýšlíme nad tím, co vše našemu organismu nabízí a jak mohou být pro naše tělo prospěšné.

Domácí pěstování brambor sice upadá, i přesto se brambory pěstují v České republice ještě stále ve velkém.
Mnoho lidí si myslí, že se u nás jedná o původní plodinu – to však není pravda. Brambory pochází z Jižní Ameriky, kde si na nich Inkové pochutnávali již v dávných dobách. Do Evropy, respektive na stůl španělského krále Filipa II., se dostaly darem až v 16. století a od té doby se postupně začaly šířit do dalších evropských zemí. Nikoli ale jako běžná přílohová zelenina tak, jak ji známe nyní, ale jako léčivá plodina.
Na naše území se dostaly roku 1632, kdy se poprvé objevily na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty.

Brambory a jejich energetická hodnota

Výhodou brambor je především to, že jsou dobře stravitelné, což ocení i ti, kdo trpí zažívacími potížemi či nadýmáním.
Brambory totiž obsahují velké množství sacharidů, malý obsah kalorií a hodně vlákniny. Z výživového hlediska je energetická hodnota brambor vysoká, jelikož je uložena ve škrobech (ty se na energetické hodnotě podílí až z 90 %).

Pokud byste chtěli brambory zkoumat detailněji, pak ty klasické konzumní obsahují přibližně 24 % sušiny, z čehož tvoří škrob přibližně 16 %, bílkoviny 2 %, rozpustné cukry 0,5 % a tuk pouhých 0,1 %.

Co však mnohdy o bramborách netušíme je to, že obsahují nejen velké množství draslíku, ale také poměrně velký obsah vitamínu C, který v jednom kilogramu brambor činí cca 100–300 mg.

Nepodceňte správné skladování brambor – jak na to?

Aby si brambory zachovaly svou kvalitu, nepřemrzly a ani nezačaly klíčit, je třeba zvolit správné podmínky pro jejich uchovávání.
Skladování brambor má svá pravidla – pokud nemáme k dispozici sklep, můžeme je skladovat v lednici v boxu pro zeleninu, případně na balkoně, kde je třeba je ochránit před mrazem – například tak, že krabici vyložíme polystyrenem a přikryjeme pytlovinou, nebo starou dekou.
Optimální teplota pro skladování brambor je mezi 4–7 °C, při poklesu pod 3 °C hrozí riziko namrznutí a sládnutí, vysoké teploty při skladování brambor zase vedou k jejich rychlé klíčivosti.

Obecně je ideální předcházet plýtvání potravinami a tedy kupovat a připravovat takové množství jídla, které stihneme zpracovat. Staré brambory mají různé způsoby využití a v kuchyni z nich můžeme připravit vynikající jídlo, zkuste najít inspiraci v seriálu Vaříme beze zbytku.
Odpad, jako jsou slupky od brambor, patří do bioodpadu či na kompost, díky tomu umožníme efektivní využití biologicky rozložitelného odpadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obyčejné brambory s řadou neobyčejných vlastností aneb Co o bramborách možná nevíte?