Voda a vítr způsobují vznik krásných skalních útvarů, které připomínají osamocené sloupy podél pobřeží. Tyto dva živly však mají na svědomí i jejich zánik. Podívejte se, proč přitahují malíře i fotografy.
Na skalních komínech Dvanáct apoštolů najdete hnízda tučňáka nejmenšího, Zdroj: youtube.com
Skalní komín vznikne, když moře nahlodá pobřežní mys a vytvoří v něm skuliny. Zub času potom neúprosně hlodá dál, až se část bývalého mysu zřítí do vln. Zůstane stát jen skalní komín. Společné působení vody a větru jej nakonec také odsoudí k záhubě. Proto si prohlédněte ty nejkrásnější sklaní komíny, dokud ještě stojí a mohou vyčarovat nádherná panoramata.
1. Dvanáct apoštolů (Austrálie)
Eroze za pomoci deště, větru i moře probíhala na australském pobřeží nedaleko města Melbourne tak dlouho, až vzniklo několik pískovcových věží, které dnes nesou falešné jméno Dvanáct apoštolů. Lež se skrývá v tom, že ať počítáte, jak počítáte, najdete tady jen osm skalních komínů. Zbylých pět apoštolů se totiž už zřítilo. Naposledy „zemřel“ jeden z apoštolů v roce 2005. Tehdy spadl skalní komín vysoký na padesát metrů.
Skalní formaci se dříve říkalo i Prasnice a selátka, ale uznejte, že tento název příliš nepřitahuje turisty ani fotografy panoramatických fotek. Jak by vám zněla z úst slavného fotografa tato věta: „Ukážu ti nádhernou fotku skupiny prasat!“ Není divu, že Australané dali přednost pojmenování Dvanáct apoštolů.
2. Skalní komín Bako (Malajsie)
Nejznámějším symbolem národního parku Bako je jeho stejnojmenný skalní komín. Najdete ho na malajském ostrově Borneo. Skalní útvar připomíná kobru vystupující z vody nebo příď lodi.
Také vidíte v této skále kobru vypínající se z vody?
Při pohledu z pláže toho ale moc neuvidíte, proto nejlepším způsobem, jak obdivovat krásu skalního komínu Bako, je nasednout na malou loďku. Zaměstnanci národního parku vám takovou projížďku rádi nabídnou.
3. Ko Tapu (Thajsko)
Kromě své přírodní krásy získal skalní komín Ko Tapu slávu také účastí ve dvou bondovkách.
Ko tapu proslavil James Bond ve dvou filmech z bondovské řady
Poprvé se objevil ve filmu z roku 1974, Muž se zlatou zbraní. Podruhé byl obsazen vedle Pierce Brosnana do bondovky Zítřek nikdy neumírá.
Skalní komín s hereckými ambicemi najdete v thajském zálivu Phang Nga. Název Ko Tapu můžeme přeložit jako Hřebíkový ostrov. Thajci ale vědí, jak podpořit cestovní ruch ve své zemi, a proto dnes skalní formaci neřeknou jinak než Ostrov Jamese Bonda.
4. Old Man of Hoy (Skotsko)
Starý muž z Hoye se určitě nehrbí, protože dosahuje úctyhodné výšky sto třiceti sedmi metrů. Úctu si zaslouží také jeho věk, táhne mu totiž na krásné jubileum čtyř set let. Možná ale svou čtvrtou stovku vůbec neoslaví, protože podle některých odhadů už to má za pár: tento skalní komín se brzy zhroutí.
Old Man of Hoy je oblíbeným cílem horolezců
Pokud ho chcete vidět ještě naživu, zajeďte na ostrov Hoy, který je součástí Orkenejí, souostroví poblíž skotských břehů.
5. Risin og Kellingin (Faerské ostrovy)
Pojmenování dvojice skalních komínů má vcelku poetické vysvětlení. V překladu totiž znamená Obr a Čarodějnice.
Skála Obr možná brzy přijde o svou souputnici, skálu Čarodějka
Geologové odhadují, že čarodějnice, která je nyní jakoby rozkročená na dvou nohách, se zřítí do moře během zimních sněhových bouří v časovém horizontu několika dekád. Pádem čarodějnice zmizí skalní komín o výšce šedesáti osmi metrů. Obr dosahuje výšky sedmdesát jedna metrů.