Legendární evropská dvojice Bob de Groot a Turk není pro české čtenáře úplně neznámá. Příběhy šíleného vynálezce Leonarda už u nás kdysi vycházely. Tentokrát se však poprvé objevují v souborném vydání, které si jistě zaslouží.
Ilustrace na obálce komiksu Leonardo, autor: Turk
Mistrné duo Bob de Groot a Turk je ve světě narozdíl od Čech svými komediálními komiksy velice známé, pro české čtenáře by tak mělo být zjevením. Tedy alespoň pro ty, kteří nečetli komiksový magazín Hop vycházející u nás počátkem devadesátých let, v němž byly příběhy této dvojice publikovány. Není náhodou, že byly vydávány zrovna příběhy geniálního vynálezce Leonarda, jedná se totiž o jedno z nejvýznačnějších děl humoristické sekce evropského komiksu.
Mistr Leonard to ví
Bob de Groot, který si vzal na starosti scénář, se na Leonardovi vyřádil. Jedná se o šílenou komedii, z níž sálá upřímnost a osobnost, ne však takovou, které jsou dnes k vidění v kinech. Tohle je příběh, který sedne jak dětem, tak náročnějším dospělým čtenářům. Není totiž tolik jednoznačný, jak se na první pohled zdá a některé prvky a souvislosti na povrch vyplynou pouze po důkladnějším zkoumání.
Nic hlubokého by však nikdo neměl čekat, skryté taje díla slouží pouze k tomu, aby se člověk u knihy více pobavil, ne k nějakému filozofickému zamyšlení. Nejdůležitějším prvkem po scénáristické stránce jsou ukryté narážky na opravdová díla Leonarda da Vinciho a hostování jiných známých vynálezců. Při četbě se čtenář, pokud má rád nevázaný, avšak až dětsky naivní humor, opravdu pobaví. Zřejmě v něm kniha nezanechá nějaké echt silné emoce, nicméně alespoň to skýtá možnost opakovaného čtení.
Jak je dobré míti jestřábí oko
Post kreslíře osedlal Turk (vlastním jménem Philippe Liégeois). Jedná se o kresbu, která je lehce zaměnitelná s jakoukoli jinou francouzskou kresbou užívanou u tohoto typu příběhů. Téměř totožně připadá například českým čtenářům známá Uderzova kresba (Asterix). Výtvarná stránka sama o sobě má humornou vizáž, není nijak zbytečně propracovaná a nechává na čtenáři, zda-li ji bude zkoumat drobnohledem, nebo se nechá jen vést. Jak už bylo zmiňováno výše, tentokrát jde drobnohled ruku v ruce se zábavou.
Schováváním miniaturních poznámek do pozadí se Turk pro změnu podobá českému klasiku Kájovi Saudkovi. Nejedná se ale jen o nějaké drobnosti, na pozadí panelů se odehrávají celé příběhy. Občas pouze několikaobrázkové, občas se táhnou celým příběhem s delšími rozestupy. Není jisté, jestli jsou tyto taje dílem scénáristy, nebo jen kreslíře, nicméně právě ty dělají z díla to pravé ořechové.
První sešit Leonarda je sborníkem rozsáhlejších i jednostránkových příběhů, díky čemuž se hodí i na přerušované čtení. Pro člověka v jakémkoli věku, který se chce jen nenáročně pobavit a nehledá nic hlubšího, dílo jak dělané.
Název originálu: Léonard 1: Léonard est un génie
Český název: Leonardo #1: Leonardo je génius
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč
Hodnocení: **** (70 %)