Prvňáků od loňska přibylo. Letos jich je zapsaných téměř 100 tisíc. Pro několik stovek z nich bude školní premiéra navíc okořeněna. Budou se učit psát novým psacím písmem Comenia Script, jehož pilotního spuštění se zúčastní 40 škol po celé České republice. Pokud se projekt ukáže jako úspěšný, rozšíří se za dva roky i do dalších škol.
Abeceda ve formátu Comenia Script, Zdroj: lencova.eu
Písmo Comenia Script vzniklo v rámci projektu Comenia – české školní písmo v roce 2009. Jeho autorem je Radana Lencová. Na projektu spolupracovala s Tomášem Brousilem a Františkem Štormem, kteří jsou autory dvou verzí písem tiskových – Comenia Sans či Comenia Serif. Na písmu začala Lencová pracovat už v době doktorského studia na VŠUP v Praze.
Podle autorky jde především o snahu zjednodušit současné písmo. To má původ již v roce 1932, kdy tzv. Zjednodušující reforma zmírnila dosavadní formu krasopisu. Povinné stínování odpadlo a zjednodušilo se psaní velkých psacích písmen.I přesto zůstalo celkem obtížné. Vzpomínáte si ještě, jak se píše velké písmeno „Q“?
Největší výhodou je bezesporu jednoduchost namísto kudrlinek a lepší přehlednost. Tomu by dal jistě za pravdu kdejaký učitel, který kdy musel luštit zašifrované klikyháky ve školní písemce.
Lencová tvrdí, že při krasopisu je třeba se na psaní velice soustředit, jinak je výsledný text nečitelný. Může za to velký počet smyček a kliček. Proto je písmo Comenia Script nevázané a připomíná písmo tiskací. Odlišný je i způsob zápisu – například háčky a čárky nad písmeny se píší hned, nikoliv až po dopsání slova či věty, jak je obvyklé u krasopisu.
Rozvoj osobnosti nebo stop tvořivosti?
Samotné písmo by mělo sloužit jako mustr. Výsledný rukopis každého písaře se bude volně inspirovat, a tedy i lišit. Jde tak o písmo přizpůsobivé, kdy záleží na tendenci každého píšícího člověka, jak nechá vyniknout vlastní individualitu a estetičnost.
Comenia Script má přinést úlevu i levákům a dysgrafikům. Lencová ale podle svých slov rozhodně nechce zavádět povinnou normu. Děti i rodiče mají možnost volby. Buď zůstanou u klasiky, nebo vsadí na novinku.
Grafologové však v jednoduchosti vidí háček. Může se v ní skrývat hrozba omezení tvůrčího rozvoje osobnosti dítěte. Zároveň podle nich hrozí, že pokud nebude na dítě kladen důraz použít o něco více mozkových sil k naučení se klasického písma, ohrozí to rozvoj mozkových struktur užitečných k jiným činnostem.
Rychlost versus čitelnost
Autorka písma nicméně zastává názor, že rozvoj a tvořivost osobnosti její písmo podporuje, protože dítě nenutí dokola opakovat náročné smyčky a navíc si dítě může písmo Comenia Script upravit tak, aby se mu psalo lehce, snadno a zapamatovatelně.
Děti totiž často mívají problémy s drobnou motorikou, která je u psacího písma potřebná především proto, aby písmena držela lehký náklon vpravo. Nová písmena žádný náklon nemají.
Odborníci upozorňují na problém v rychlosti zapisování. Podle nich může činit problém právě to, že se písmo nespojuje a student tak může ztrácet návaznost. Vylučují, že jednoduchost jde ruku v ruce s rychlostí. Ilustrují to na příkladu zapisování poznámek z univerzitních a středoškolských přednášek, kdy je nutné vnímat a současně velmi rychle zapisovat výtah z výkladu.
Ilustrační foto, Zdroj: frear.cr.k12.de.us
Pilotní projekt písma Comenia Script na školách se právě rozběhl, většina ředitelů ale zůstává konzervativní. O tom, jak se děti budou učit psát, přitom rozhodovali hlavně rodiče. Leckde se tak v áčku učí nově a v béčku postaru. Je však téměř jisté, že pokud nové písmo nebude činit žákům problémy, naváže na současných 40 škol několik desítek dalších.
Potenciální hrozbu při masovém rozšíření do většiny základních škol může znamenat neschopnost nové generace přečíst staré texty psané klasickou formou. To pak může vést až k zákazu používání psacího písma v úředním styku. Lidé totiž nebudou umět současné záznamy přečíst.
Teď už záleží hlavně na učitelích, jak se k písmu postaví. Právě oni musí jako první Comenia Script bezchybně ovládnout, aby ho mohli předat malým školákům. I to nakonec rozhodne jaká bude budoucnost letošního školního hitu.