Tento čtvrtek do kin vstupuje hned osm filmů. V čele nabídky se tyčí snímek o zesnulé princezně Dianě a jejím milenci, pro milovníky české kinematografie je přichystáno dílo Zdeňka Tyce a děti rozhodně ocení filmovou verzi seriálu Oggy a škodíci.
Plakát k filmu o princezně Dianě, v hlavní roli s australskou hvězdou Naomi Watts. Zdroj: Bontonfilm
Diana
Další snímek o princezně Dianě, jejíž smrt je zahalena mnoha tajemstvími. Ve filmu můžeme sledovat převážně poslední dva roky Dianina života. Režisér Oliver Hirschbiegel se rozhodl zaměřit na její milostný život a ukázat na aféry, které si Diana prožila s chirurgem Hashnatem Kahnem a později s miliardářem Dodi Fayedem.
Role Diany Spencer měla být původně přidělena americké herečce Jessice Chastain, kterou můžete znát ze snímků Země bez zákona nebo 30 minut po půlnoci. Nakonec se však tvůrci rozhodli pro Naomi Watts, která je princezně Dianě nápadně podobná.
Oggy a škodíci
Oggy a škodíci, seriál na němž vyrostla většina současné mladé generace, se vrací a tentokrát útočí rovnou na filmová plátna. Od prvního uvedení patálií kocoura Oggyho a švábů Joeyho, Markyho a Deedeeho uběhlo již patnáct let, můžeme být tedy zvědaví, co si pro nás jejich tvůrce Olivier Jean Marie připravil tentokrát.
Jako nikdy
Zdeněk Tyc natočil nový snímek, dle jeho slov šlo o jednu z největších výzev jeho dosavadní tvorby. Jiří Schmitzer zde ztvárňuje umírajícího výtvarníka, o kterého se v jeho posledních dnech stará jak milenka současná (Petra Špalková), tak ta předešlá (Taťjana Medvecká). Postupně pak ve filmu můžeme sledovat v podstatě nechtěné sbližování žen, které by spolu za normálních okolností neprohodily ani slovo.
Bergman & Magnani: Válka vulkánů
Co propojuje dvě příjmení, která jsou uvedena v názvu? Je to jméno režiséra Roberta Rosselliniho. Ingrid Bergman a Anna Magnani totiž byly ženy, které Rosseliniho v jeho životě i tvorbě inspirovaly nejvíce. Dokument však není pouze svědectvím o těchto dvou vášnivých vztazích, jedná se také o sondu do zlatých dob italské kinematografie a do doby, kdy Rossellini vládl Hollywoodu.
Ďakujem, dobře
Absolvent VŠMÚ v Bratislavě Mátyás Prikler natočil snímek, který se skládá ze tří povídek. Každá z těchto částí vypráví osud jedné rodiny, přičemž každá rodina pochází z naprosto jiného prostředí. Ve filmu se objeví i herec a umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot. Snímek je natočen převážně dokumentárním způsobem a jednotlivé postavy mají své reálné předlohy.
Kauza Cervanová
Dokument pátrá po okolnostech únosu, znásilnění a zavraždění Ludmily Cervanové, dcery plukovníka Cervana. Dle rozhodnutí tehdejší komunistické justice bylo k tomuto činu odsouzeno sedm mužů, kteří dostali trest, který dohromady přesahuje trvání sta let. Údajně však byli odsouzeni na základě nejasných důkazů. Stejně tak se stalo i při obnoveném procesu v roce 2004. Teď už muži čekají pouze na rozhodnutí soudu nejvyšší instance.
Nový život
Adam Oľha, režisér dokumentu, se po odchodu svého otce od rodiny rozhodl zjistit, co taková změna po letech zaběhnutého režimu udělá s jeho matkou a sestrami. Pomocí srovnávaní snímků a záznamů svého otce nahlíží na různé okamžiky jejich intimního života a zjišťuje, jestli měl odchod jednoho z rodičů nějaký radikální vliv na psychiku jeho sester.
Křehká identita
Zuzana Piussi, známá slovenská dokumentaristka, čelila během poslední doby několika trestním oznámením. I přesto se však rozhodla natočit dokument, který ironizuje a relativizuje slovenskou národní hrdost. Její svědectví vychází převážně ze sledování slovenského národního hnutí.