!Recenze!Pražská rocková formace Škwor přichází se svým již šestým studiovým albem. Nejnovější placka se jmenuje Drsnej kraj a její přílohou je i živé DVD, které bylo pořízeno během koncertu v pražských Kbelích v listopadu 2010.
Skupina Škwor přichází s novým albem, Zdroj: skwor.cz
Rockový čtyřlístek je na scéně již od roku 1998 a jejich tvorba se v posledních letech již standardně objevuje mezi nejprodávanějšími alby, podporována nekonečnými koncertními šňůrami. V aktuální sestavě je zpívající kytarista Petr Hrdlička, druhý kytarista Leo Holan (jenž má na starosti i programming), baskytarista Tomáš Kmec a bubeník Martin Pelc (bicí).
Album Drsnej kraj obsahuje jednak nové CD, ale též DVD se záznamem živého koncertu. Stejný manévr provedli Škwor již u předchozího alba 5 a evidentně se jim to vyplatilo, přeci jen zlatá deska je zlatá deska, zvláště pak v dnešní době. CD obsahuje celkem šestnáct skladeb, připraveno jich bylo původně dvacet. Zbylé čtyři trumfy si kapela nechává v rukávu pro budoucí využití.
Klavír a smyčce? Nic není nemožné
Album otevírá skladba Kámen. Klavírní intro jsem vpravdě nečekal, takže jsem pro jistotu ještě jednou zkontroloval, jestli mám v mechanice správné CD. Po několika vteřinách se ale skladba poměrně tvrdě rozjíždí, text lehce filozoficky uvažuje nad životem a hřmotný refrén celou atmosféru jen podtrhuje. V písni Ty lhát mi smíš se v refrénu kombinují doprovodné vokály s hlasem frontmana, který vykřikuje slova o tom, jak na něj působí konec vztahu a jak se s ním srovnává.
Další v pořadí, Anděl, je první typickou skladbou od Škworu. Na festivalech bude znít jistě skvěle. Jednoduchý, zapamatovatelný text a lehce lyrický obsah, oproti předchozím dvěma, je znatelně méně pesimistický. Ale další kus, Tak to jsme my, se opět vrátí do nálady zkraje alba. Fanoušci ho mohou znát z kompilace Sečteno a podtrženo, která byla vydána před dvěma lety.
Stejně jako u písně Kámen mne překvapily smyčce na počátku songu. Opět přechází v celkem tvrdý kytarový riff, na němž je postavená v podstatě celá skladba, znovu v dekadentní náladě, která v další písni přechází až k ironii. Možná proto se mi Banda komiků, která následuje, líbila asi nejvíc. Jde o výsměch současné společnosti s plnou parádou. Kapela toho dosahuje chytlavým, vtipným způsobem a refrén je celkově hodně povedený.
Tady budeme se asi bít!
Titulní dílo Drsnej kraj je v podstatě reportáží z prostředí podniků čtvrté cenové, při poslechu jsem si vzpomněl na některé vlastní zážitky a neubránil se úsměvu, jak přesně je vše vylíčené. Dokážu si naprosto perfektně představit, za jaké situace kapela nabírala inspiraci, a když větou: Tak jo, tady budeme se asi bít! autoři řádně přitvrdili, nenechali mě na pochybách, že čerpají z vlastních zkušeností. Že bude tenhle kousek házet s předními řadami na koncertech, o tom není pochyb.
Sedmá Neodolatelná je typickým rockovým nářezem, opět o vyhořelém vztahu. Píseň Sama se zaměřuje na atmosféru toho, když člověk zůstane sám, je tam několik náznaků děje, přesto je převážně lyrická. Skladba Dík začíná velmi zlehka, baladicky, tematicky částečně provazuje ostatní songy na albu, refrén je oproti sloce opět hřmotný, jako ostatně téměř vždy. S tímto jasně měkčím dílkem ostře kontrastuje další v pořadí, Pro pár hloupejch vět. Úvodní riff můžeme bez velké nadsázky označit jako metalový, celkově hodně tvrdá záležitost, která se bude líbit.
Škwor - Drsnej kraj, Zdroj: Supraphon
Zvláštní rytmus má v úvodu Rub nebo líc: celkově mne úplně neoslovila, je to jedna z těch, které budou znít perfektně na pódiu, ale studiově znějí dle mého názoru příliš sterilně. Tento problém mám ostatně s celou tvorbou Škworu, nicméně to není vinou kapely, album je všeobecně kvalitní a precizně dotažené do detailů. Pro tento arénový rock je charakteristické, že ta neopakovatelná atmosféra prostě patří na velké festivaly pod širým nebem.
Velmi zajímavým kusem na tomto albu je skladba Pili a seděli. Je úplně jiná než celý zbytek tvorby, ryze syrový projev první sloky mne donutil vykulit oči a říkat si: Co to proboha je? Tak jako tak ve mně zanechala dojem, což přijímám velmi pozitivně. Posledním dílem je Za barevným sklem. Označil bych jej jako jejich naprosto typickou skladbu. Lehce filozofický text podaný naprosto jednoduše a civilně. Velmi se jim povedl. Úvaha o tom, že vidíme černobílý svět skrze barevné sklíčko, je mi osobně velmi blízká.
Nechybí ani převzatá píseň
Zvláštností tohoto alba je skladba Stíny a mráz, v originále Out of the Dark. Jedná se o přepracovanou skladbu od rakouského zpěváka Falca, text má na svědomí Petr Hrdlička a celá aranž byla předělána tak, aby odpovídala stylu kapely. Velmi zajímavý experiment, který oživil celé album.
Celkově hodnotím album pozitivně. Hřmotné refrény a chytlavé melodie se staly během let doménou této kapely a nejinak je tomu i na Drsném kraji. Jak jsem již psal dříve, mnohem důležitější pro mne osobně bude, co s těmito songy vytvoří Škwor na letních festivalech. Po poslechu alba je zřejmé, že to bude docela nářez, už aby přišlo léto.
Škwor – Drsnej kraj
Vydáno: 18. března 2011
Seznam skladeb: Kámen, Ty lhát mi smíš, Anděl, Tak to jsme my, Banda komiků, Drsnej kraj, Neodolatelná, Sama, Dík, Pro pár hloupejch vět, Rub nebo líc, Já mám rád, Jednou to přijde, Pili a seděli, Za barevným sklem, Stíny a mráz (Out Of The Dark)
Celkový čas: 42:37
Vydalo: Supraphon
Hodnocení: 4****