Historický román Wolf Hall autorky Hilary Mantelové získal v minulém roce prestižní literární cenu Booker prize. Pro české čtenáře ho v překladu Michaely Markové přináší nakladatelství Argo.
Po přečtení anotace knihy Wolf Hall se dozvídáme, že se jedná o mnohovrstevný historický román s barvitě vylíčenými postavami, který zachycuje v celé své šíři jedno historické období. Tomu samozřejmě nelze nic vytknout, ale Wolf Hall je skutečně historickým románem poněkud neobvyklým, troufám si říci, že na takový historický román český čtenář moc zvyklý není.
Záhadný Wolf Hall
Samozřejmě zde nejde o délku románu, něco málo přes pět set stran by čtenář určitě zvládl, ale spíše o formu, postup vyprávění a dějovou složku. Přemisťování na časové ose též může některým čtenářům dělat problémy, ne všechny časové úseky jsou zřetelně v textu vyznačeny. Také z názvu se toho moc nedozvíme, kdo nebo co je ten Wolf Hall? Ani kniha nám nebude moc nápomocna, Wolf Hall se zde objevuje jen několikrát a teprve na úplném konci jsme ujištěni, že se jedná o místo, kde pobývá rodina Seymourů, z níž pocházela pozdější manželka Jindřicha VIII.
Román je rozčleněn do šesti částí, každá z nich má tři kapitoly. Na začátku knihy najdeme třístránkový soupis postav, na což jsme zvyklí spíše u dramat, a také rodokmen Tudorovců. Směrem od autorky rozhodně krok vstřícný ke čtenáři, neboť v textu by se snadno bez této pomůcky mohl ztratit. Na konci knihy je připojeno ještě poděkování autorky a poznámky autorky.
Román zachycuje období vlády Jindřicha VIII. po sňatku s Kateřinou Aragonskou a následné seznámení a svatbu s druhou ženou – Annou Boleynovou. Hlavní postavou však není anglický král, nýbrž Thomas Cromwell, chudý chlapec z kovárny, s nímž otec v dětství zacházel velmi krutě. Přesto se však dostal až na místo pobočníka kardinála a později sekretáře krále Jindřicha. S touto postavou může čtenář soucítit v okamžiku, kdy mu zemře žena a dcera, nebo ho rovnou odsoudit za politické pletichaření. Ale v jádru není Thomas Cromwell postavou negativní, je obrazem člověka, který dosáhl svého cíle vydobytého cílevědomostí.
„Ráno zamkni Cromwella do podzemní kobky,“ říká Thomas More,“ a když za ním večer přijdeš, bude sedět na sametovém polštáři, krmit se slavičími jazýčky a žalářníci mu budou dlužit.“
Z hodin školní výuky známe také všichni Thomase Mora, autora díla Utopia, v románu však vystupuje jako lord kancléř Jindřicha VIII. a za porušení přísahy zákona o následnictví je popraven. Jelikož se román postavami jen hemží, nelze samozřejmě zmiňovat všechny, dobře je však vykreslen také vztah mezi sestrami Annou a Marií Boleynovými. Marie – dřívější Jindřichova milenka je vystrnaděna Annou, ta se snaží Marii odříznout nejen od královského dvora, ale i znemožnit i jejímu synovi, kterého měla s Jindřichem, nástupnické právo na trůn.
Nejen ženské intriky
Wolf Hall velmi věrně ukazuje společnost 16. století se všemi jejími nešvary a boji o moc. V románu je také důležitá polemika s papežem o zrušení manželství s Kateřinou Aragonskou, která je tu najednou jaksi navíc i královo dosud nenaplněné čekání na mužského potomka. Pletichy, rvačky, politická situace na královském dvoře. Bezpochyby je Wolf Hall románem historicky faktickým, jediné, co by se mu však dalo vytknout je to, že tato precizní rovina faktická brzdí rovinu dějovou. Román nečtete se zatajeným dechem, nečekáte napjatě, jak to dopadne. Ale třeba nás autorka ve druhém díle překvapí.
Anna Boleynová Zdroj: commons.wikimedia.org
Český název: Wolf Hall
Název originálu: Wolf Hall
Autor: Hilary Mantelová
Překlad: Michaela Marková
Počet stran: 536
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Argo, Praha: 2010
Doporučená cena: 398 Kč
Hodnocení: *** (70 %)