Nomofobie je až úzkostná závislost na mobilu, není však neřešitelná
Petr Gorás
14. 5. 2023
Vzbuzuje ve vás pouhá představa vybité baterie úzkostný neklid? Nosíte u sebe smartphone prakticky nonstop, a to i do koupelny? Máte nutkavou potřebu každých pár minut kontrolovat mobil a příchozí zprávy? Pak možná vy nebo vaši blízcí trpíte nomofobií, tedy strachem z nedostupnosti mobilu. Podívejme se, jak se projevuje a jak ji lze léčit.
Kde se vzala nomofobie?
Jak si starší ročníky jistě budou pamatovat, mobily se začaly skutečně masivně šířit až v první polovině nultých let. Roku 2007 se pak objevil první iPhone s přelomovým dotykovým displejem a odstartoval smartphonovou revoluci. A již roku 2008 vznikl termín nomofobie. Název této fobie je tak trochu slovní hříčkou a vychází z anglického výrazu „NO-MObile-PHOne phoBIA“.
Poněkud překvapivě s novým termínem přišla britská pošta, která si u jedné výzkumné organizace zažádala studii o vlivu nadužívání mobilů na úzkostné poruchy. Už tehdy se úzkost z vybití baterie či vyčerpání kreditu objevovala u 53 % Britů vlastnících mobil.
Generace závislé na mobilu?
Nomofobie sice ještě nebyla oficiálně uznána za psychickou poruchu – koneckonců jde o relativně nový fenomén – i tak už je ale v hledáčku psychologů a dalších odborníků. A to i v Česku. Poněkud znepokojivá je například menší studie Ostravské univerzity z roku 2022 nazvaná Nomofobie v pediatrické populaci, která zkoumala podíl nomofobie u dětí z druhého stupně ZŠ.
Měření probíhalo pomocí standardizovaného testu NMP-Q, který se ptá na otázky jako „vybití baterie mobilu by mě vyděsilo“ nebo „bez mobilu bych se cítil/a podivně, protože bych nevěděl/a, co dělat“. Podle výsledků dotazníků trpělo 51 % dětí střední až těžkou nomofobií. Dalších 47 % dětí mělo nomofobii mírnou a pouhá 2 % žádnou.
Obáváte se těchto situací ohledně vašeho smartphonu?
Nejste si jisti, jestli je vaše používání mobilního telefonu ještě přijatelné nebo zda již je vaše chování za hranou? Podívejte se, v kolika následujících situacích se najdete:
- Neschopnost vypnout mobil.
- Neustálá kontrola přijatých zpráv či hovorů.
- Kontrola mobilu je vaše první činnost hned po probuzení.
- Než abyste odešli z domu s 80 % baterie, raději si mobil nabijete naplno.
- Raději se vyhnete situacím a aktivitám, kde byste nemohli být na mobilu.
- Na mobilu trávíte několik hodin denně.
- Mimo dosah wifi či signálu pociťujete neklid či dokonce paniku.
Lone Survivor: Američan používal v kině mobil. Soused ho zastřelil
Nomofobie škodí tělu, mysli i přátelství
Pokud je nomofob z nějakého důvodu odpoután od svého mobilu (krádež, rozbití, vybití baterie atp.) nebo se něčeho takového obává, pak se u něj mohou projevovat příznaky typické pro fóbie či úzkostné poruchy obecně. Dech může být nepravidelný a tep zrychlený. Může se objevit dušnost, rozrušení, třes, pot a dokonce i dezorientace. Dlouhodobé vystavení stresu pak může vést k vážnějším zdravotním problémům jako je deprese či zvýšený krevní tlak.
To však není vše. Neustálá přítomnost mobilu také svádí k jeho používání až do pozdních nočních hodin, proto je u tohoto fenoménu častá i nespavost a nepravidelný spánek. V neposlední řadě nomofobie také vede k sociální izolaci, z které pak pramení mučivé pocity osamělosti. To má společné s mnoha jinými druhy závislostí, které postiženého postupně odtrhnou od blízkých.
Jak léčit závislost na telefonu? Stanovte si hranice
Na rozdíl od mnoha jiných závislostí a fobií má právě nomofobie jednu velkou nevýhodu. Zatímco takovým výherním automatům nebo pavoukům se lze do jisté míry vyhnout, život bez mobilu je dnes už prakticky nemožný. Nezbývá tedy než si vytvořit zdravější vztah k technologiím. Nastavte si pevné hranice v používání mobilu. Většinou není nutné, abyste si email či zprávy přečetli hned v moment přijetí. Naučte se mobil kontrolovat v delších intervalech jen párkrát za den.
Zároveň si vymezte místa, kam mobil rozhodně nepatří. Například k jídelnímu stolu. Místo brouzdání po sociálních sítích během jídla si večeři raději naplno vychutnejte. Během práce nechte mobil ideálně v jiné místnosti, pokud jej můžete postrádat. Vypněte si notifikace různých aplikací, aby vás nepřepadl nutkavý pocit zkontrolovat mobil. A především – nikdy si neberte mobil do postele. Zcela jej odložte minimálně hodinu před spánkem.
Naučte se (znovu) žít offline
Pokud vám mobil slouží jako zaplnění dlouhé chvíle a nudy, najděte si něco jiného, čím zaplnit čas. A to ideálně zcela mimo dosah moderních technologií, například čtení, tvorbu, sport či třeba setkání s přáteli naživo. Ani deset hodin online chatování by se totiž nedokázalo vyrovnat pouhé hodině živého setkání.
Odborná léčba nomofobie?
Nomofobie dosud nebyla oficiálně klasifikována jako psychická porucha, neexistuje tudíž ani žádná oficiální léčba. Přece jen jde pořád ještě o relativně nový fenomén. Psycholog však může pravděpodobně vycházet z léčby obdobných potíží, jakými jsou jiné fóbie či úzkostné poruchy. Psycholog by mohl navrhnout například kognitivně-behaviorální terapii. Psychiatr by zase mohl předepsat antidepresiva či léky na úzkost. Ty ale pochopitelně nejsou dlouhodobým řešením, neboť neřeší samotné příčiny nomofobie a závislostního chování.
Zdroje: medicalnewstoday.com, iberdrola.com, verywellmind.com, draxe.com, cspediatrie.cz