Malé, lehké, mobilní a levné. Netbookové revoluce si všiml prakticky každý a je jedno, jestli jste s ním viděli souseda ve školní lavici, či na mezinárodní konferenci. O podrobnější rozbor se s vámi podělím v následujícím článku.
Netbook Zdroj: icis.com
Historie netbooků.
Koncept netbooku byl zaveden v roce 1997 modelem HP Omnibook 800 CT se systémem Windows 95, avšak samotný termín netbook použila poprvé v roce 1999 firma Psion. [Novodobé dějiny nicméně začínají až roku 2008, kdy snaha vytvořit netbook plynula zejména z potřeby lidí vlastnit co nejmobilnější zařízení a to i v rámci menšího výkonu. Spousta lidí totiž vysoký výkon notebooků vůbec nevyužila, a tak je vznik netbooků hlavně přirozenou reakcí na potřeby uživatelů. Před jejich nástupem byly v požadované kategorii k dispozici pouze takzvané subnotebooky, jejichž cena však byla snad až neúměrně vysoká. Revoluci přinesla až firma ASUS, která vyvinula přístroj, jehož cena se pohybovala kolem 10 000 Kč.
Proč jsou netbooky tak in?
Jeden článek z roku 2008 hlásá, že hitem Vánoc budou netbooky a vězte, že nešlo o mlácení prázdné slámy. Jestliže se toho roku prodalo cca 2 milion přístrojů, v roce následujícím šlo o zvýšení objednávek o celých 103%! Přestože v roce 2010 to zatím vypadá na saturaci s růstem asi 1/5, lze vypozorovat světový netbook boom. Roli jistě hraje zejména mobilita, lehkost a výdrž baterie, která se nemusí stydět ani za takových 8 hodin provozu, což je v porovnání s notebooky (požadující různé kabely atp) skutečně slast. Tím hlavním tahákem netbooků je však cena, která se v současné době pohybuje v rozmezí 5-13 000 korun.
Co na Netbooku rozjedete?
Netbook je především přístroj pro kancelářské aplikace, internet, případně hudbu a film. Z jasné praxe však vyplývá, že na něm v klidu přehrajete i nějakou starší hru, přičemž hranice „novosti“ této aplikace je v přímé úměře létům vývoje – jiná situace tedy bude v roce 2008 a 2010. Samozřejmostí je i operační systém Windows XP a Vista, či různé distribuce Linuxu. Problémem můžou být různé 3D aplikace (Call Of Duty 6 si tu fakt nedáte), s čímž se jednoduše musí počítat.
Netbooky, hit nového věku zdroj: výrobce
Na co brát zřetel při výběru:
Obecně se lze při výběru spoléhat především na fakt, že od hranice cca 8000 Kč už jsou rozdíly mezi netbooky naprosto minimální, což ostatně vyplývá z různých testů, jejíchž hodnocení se pohybovalo většinou ve velice lichotivých číslech. U levnějších typů samozřejmě nejsou propastné rozdíly v poměru cena/výkon pravidlem, rozhodně bych však zvažoval, zda neinvestovat přece jen trochu víc. Jinak jde z mého doporučení o vcelku klasické věci jako výběr velikosti, výrobce (i to je velmi důležité), procesoru, operačního systému (Některé netbooky lze například koupit levněji s odlišným operačním systémem), či o skromné doporučení nekupovat naslepo, protože právě ve světě elektroniky se čtení testů, recenzí a analýz zpravidla vyplácí.
Závěrem
Netbook je bezesporu velmi užitečným přítelem sbaleným na cesty, který v lecčems nahradí i přece jen trochu neskladný notebook. Ve světě výpočetní techniky je ale vše otázkou individuální potřeby vzhledem k dané situaci. Pokud se však přeci jen pro netbook rozhodnete, může být díky svým několika výjimečným vlastnostem skutečně nenahraditelný. A o to jde především.