Počítání beránků, teplé mléko, stále měnící se polohy a pořád nic. Taky to znáte? Jít si v deset lehnout, usnout ve dvě ráno, vstávat v šest, den prožít jako zombie a večer opět žádný spánek? Je mnoho rad, jak v noci spát. A co se týká prášků na spaní – mnohá lákadla farmaceutických firem nabízejí pouze pěkný název, a když už opravdu zaberou, nastává opačný problém – jak ráno vstát.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Důležitým aspektem pro zdravý a kvalitní spánek je klima, ve kterém spíme. Pokud budeme spát v prašné nevětrané kobce, bude se nám usínat opravdu velmi zle. Jak tedy na to? Základem je čerstvý vzduch, zkusme si tedy před spaním pořádně vyvětrat. Dalším pomocníkem do říše snů mohou být květiny. Například eukalyptus, kromě toho, že je jeho vůně velmi uklidňující, čistí jako každá jiná rostlina vzduch. Myslím, že není nutné zmiňovat kvalitní matrace, polštáře a peřiny, které k rychlému usínání přispívají nemálo.
Teď si ale můžete říct; v ložnici mám prales, matraci nejlepší kvality a větrám tak, že mám v bytě rampouchy, a pořád nic. Ten sladký pocit nicnedělání a čerpání nových sil je stále v nedohlednu. Co pak? Na scénu mohou přijít kromě již výše zmiňovaných farmaceutických přípravků bylinky. Zde ale nastává další problém; jaké bylinky použít? Když použijeme guaranu či šalvěj, budeme na tom hůře než bez nich.
Zde je tedy pár základních tipů, které by mohly při nabuzení kvalitního spánku pomoci.
Meduňka
Asi nejznámější bylinkou k navození spánku je meduňka. Tato malinká rostlinka totiž mírní pocity strachu a úzkosti. Působí tak na stavy nervové úzkosti, deprese či střevní, popřípadě žaludeční neurózy. Velmi dobře také ovlivňuje srdeční arytmie. Nejčastěji se vyskytuje na zahrádkách, kde ji lidé s oblibou pěstují. Volně rostoucí ji najdeme jen výjimečně. Má jemné citrónové aroma a dá se samozřejmě koupit již sušená.
Zmíněné sušení rostlinky je důležité provést rychle na stinném, suchém místě. Pokud trvá moc dlouho, lístky zhnědnou a může dojít ke ztrátě některých účinků a chuti. Meduňku připravujeme v nálevu, kdy do hrnku dáme cca 2 lžičky a zalijeme horkou vodou (ne vroucí).
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Levandule
Levandule je stříbrošedý keříček s fialovými kvítky, které naplní celý prostor úžasnou uklidňující vůní. Kromě toho, že levandule výborně odpuzuje moly, potlačuje růst bakterií, má mírný tlumící účinek na centrální nervstvo a slabě snižuje tlak. Můžeme ji také použít při střevních obtížích, revmatismu či dně, a to buď vnitřně ve formě nálevu nebo zevně ve formě mastí, koupelí nebo tinktur. Lidové rady říkají, že plátěný sáček se sušenou levandulí pod polštářem podporuje zdravý a klidný spánek. Nevýhodou levandule jsou její lehké močopudné účinky.
Chmel
Mnozí to známe. Nejlépe se spí po jednom pivu. Není to ale tak, že by alkohol přispíval k dobrému spánku. Hlavní zásluhu na tom má chmel. Chmel, rostlinka, která propůjčuje pivu svou chuť, byla známá již našim předkům jako mírné sedativum. Šištice chmelu se používaly a stále používají jako prostředek proti nespavosti, nervovým problémům, popřípadě žaludečním obtížím. Nevýhoda je opět v močopudných účincích. Krom toho chmel snižuje sexuální aktivitu!!! Připravit (bez alkoholu) se dá opět formou výluhu.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Lípa
Na začátku je důležité zmínit, že si při sběru nesmíme splést lípu malolistou s americkou popřípadě stříbrnou. Tyto dvě lípy totiž nemají požadované účinky. Lípa má kromě výborného vlivu na dýchací systém a nachlazení také účinky sedativní, tedy látky obsažené v ní jsou velmi dobrými pomocníky při projevech nespavosti a podrážděnosti. Lípu opět připravíme spařením jejich listů či květů. Nezaléváme vroucí vodou.
K dalším „uspávacím“ bylinkám patří eukalyptus a třezalka. Eukalyptus je dobré pěstovat v ložnici (jak jsem již zmínila výše). Pozor si musíme dávat na to, abychom před spaním nezlomili některý jeho list či stonek. Po pokoji by se totiž rozlila velmi silná eukalyptová vůně dráždící sliznice. Třezalku můžeme použít ve formě výluhu, tinktury, či oleje.
Teď mi již nezbývá nic jiného, než vám popřát dobrou noc.