V minulém díle o jazyku hluchoněmých vám Topzine.cz popsal, jak to je se znakovým jazykem, znakovanou češtinou a prstovou abecedou. Zmínili jsme se také o tom, že existuje znaková řeč už pro batolata. Proč se ale lidé znaky a slova neslyšících učí a jaká jsou pravidla?
Nevidomí využívají Brailovo písmo, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz
Nejčastějším podnětem je neslyšící člověk v rodině. Milena Najmanová z České komory tlumočníků znakového jazyka má neslyšící prarodiče. Jak sama říká, českému znakovému jazyku od dětství rozuměla, ale nedokázala se sama vyjádřit. Začala se v tomto směru tedy vzdělávat a dnes se podílí na tvorbě slovníků pro neslyšící v rámci projektů, které organizuje Jazykové centrum Ulita.
Tlumočnice Františka Nováková ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých tlumočí už od dětských let. Nejdříve tlumočila neslyšícím rodičům. Dnes se touto činností zabývá profesionálně už čtyřicet let a říká, že je stále co se učit. Sama také vyučuje, nejčastěji studentky a ženy kolem třiceti let, zdravotní sestry nebo učitelky speciálních mateřských škol.
Center pro výuku znakového jazyka jsou v České republice desítky. Umění ovládat znakový jazyk se stává také módní záležitostí. Až po studiích na vysoké škole se jej naučila také zpěvačka Lucie Vondráčková. „Najednou objevíte svět lidí, o kterých jste neměli vůbec tušení, jakým způsobem myslí, čemu se smějí, jak reagují na všechny možné záležitosti, které my vnímáme jako úplně normální. Oni je prostě neslyší. To bylo moc zajímavé,“ řekla v rozhovoru pro rádio Impuls a dodala, že si zpočátku připadala jak Alenka v říši divů, když otočila zrcadlo.
Dorozumívání má svá pravidla
Česká komora tlumočníků znakového jazyka zveřejnila na svých internetových stránkách následující pravidla dorozumívání s neslyšícími.
- Než začnete mluvit, upozorněte neslyšícího nejlépe dotykem.
- Nehovořte zády k neslyšícímu. Měl by vidět na vaše rty.
- V místnosti nestůjte zády k oknu nebo ke zdroji světla.
- Mluvte plynule s pečlivou artikulací.
- Nezakrývejte si tvář.
- Křičení vám nepomůže. Mluvte spíše bez hlasu, pomůže vám to lépe artikulovat.
- Pamatujte na to, že čeština je pro neslyšícího cizím jazykem. Používejte proto všeobecně známá slova a jednoduché věty.
- Vždy se ujistěte, že vám neslyšící rozumí.
- Pokud umíte prstovou abecedu, použijte ji.
- Skvělými pomocníky jsou také tužka a papír.
Neslyšící lidé patří mezi nás, proto bychom se jim neměli vyhýbat. Snažme se jim ulehčit život mezi námi. Ale pozor! Neslyšící neznamená nesvéprávný, proto je tak neberme.