Divadlo Na zábradlí své sezony tematizuje. Po loňském podtitulu Čí je to město? přichází nyní sezona s názvem Nepřizpůsobiví?. Divadlo navazuje na práci Jana Grossmana a Václava Havla, kteří jej formovali jako apelativně politické.
Divadlo Na zábradlí sídlí na Anenském náměstí v Praze Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz
Slovo nepřizpůsobiví nemusí diváci chápat jen jako přívlastek pro ty, kteří svým chováním a způsobem života obtěžují slušné občany (bezdomovci, opilci, drogově závislí či problémoví sousedé).
Má být především výzvou k zamyšlení nad existencí člověka ve světě a nad tím, jaké je jeho patřičné místo na Zemi, pod Nebem, před druhými, pro druhé a s druhými lidmi.
První premiérou letošní sezony bude na konci října adaptace groteskní novely amerického spisovatele Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí v režii David Jařaba. V hlavních rolích se představí stálice souboru Jiří Ornest i posila Stanislav Majer, který přichází z Divadla Komedie.
Stanislava Majera a Romana Zacha můžete nově vidět v Divadle Na zábradlí Zdroj: Kamila Polívková, Divadlo Komedie
Osamělá srdce, obklopená miliony lidí, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele. Co ovšem dělat, je-li utěšitel sám v bezvýchodném stavu a zcela neschopný každodenní existence.
Před Vánoci se pak můžeme těšit na další premiéru Život Galileiho autora Bertolda Brechta s Miloslavem Mejzlíkem v titulní roli a v režii uměleckého šéfa divadla Davida Czesanyho. Do repertoáru premiér se také dostane inscenace mladé autorky Barbory Andělové Krátké texty lásky, která odráží moderní milostnou komunikaci esemeskami.
David Czesany si umí do každé hry přidat režisérský podpis Zdroj: Divadlo Na zábradlí
Mezi adaptacemi a novinkami nechybí ani klasika v podobě Višňového sadu Antona Pavloviče Čechova v režii Jana Friče. Celou sezonu pak zakončí hra Jana Kačeny a Robina Kvapila Život je krásný ČEZ, která zkoumá možnosti lidské energie v závislosti na energii vyvinuté firmou ČEZ.