Nejúspěšnější DJská dua letošního roku: Dog Blood či Adventure Club
Jakub Jarolímek
5. 11. 2013
Že se to ve dvou lépe táhne, ví dobře i producenti taneční hudby. Pod pseudonymem svého oblíbence můžeme často objevit rovnou hned dvě osobnosti. Desatero z těch nejúspěšnějších naleznete v následujícím výběru.
Knife Party
Australské duo hrající zejména electro-house a dubstep založili roku 2011 po rozpadu legendární skupiny Pendulum dva její bývalí členové Rob Swire a Gareth McGrillen. Již od prvního EP 100% No ModernTalking se jejich singly umisťují na horních příčkách tanečních hitparád zejména ve Spojeném království a již na příští rok plánují vydání své debutové desky.
Dog Blood
Nepříliš profláknutý projekt s názvem Dog Blood vznikl teprve vloni a mají jej na svědomí dva dobře známí producenti Skrillex a Boys Noize. Z dvojice DJů se tak vedle jejich sólové kariéry stalo sehrané duo, které v současnosti již patří k těm nejžádanějším na poli elektronické hudby, přestože jejich společná produkce čítá sotva pár singlů či remixů.
Justice
Naproti tomu Gaspard Augé a Xavier de Rosnay tvoří již deset let dobře zaběhlé elektronické duo Justice a na svém účtě mají mimo desítky EP také dvě studiová a dvě živá alba. Známí pro svůj osobitý styl kombinující techno s prvky rocku, sklízí úspěchy mimo svá vystoupení také v nespočtu počítačových her, reklam či televizních pořadů, v nichž jsou jejich skladby použity.
Daft Punk
Mezi nejlepšími dvojicemi na poli elektronické taneční hudby nesmí samozřejmě chybět ani proslulé francouzské duo Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo, tedy Daft Punk. Robotická dvojka letošním dlouho očekávaným albem Random Access Memories předčila úspěchy předešlých alb Homework, Discovery i Human After All.
Adventure Club
Dva kanadští producenti Christian Srigley a Leighton James, kteří tvoří duo Adventure Club, za sebou mají pestrou minulost. Setkali se na střední škole, kde založili hardcore pop-punkovou kapelu. Později však začali experimentovat s více elektronickými zvuky, roku 2009 vydali svůj první remix a dnes excelují na poli dubstepu a vystupují na prestižních festivalech.
Disclosure
Další mladé duo tvoří dva britští bratři Guy a Howard Lawrencovi. Ti o sobě dali vědět vloni, kdy začali vypouštět do světa singly z debutu Settle, jež vyšel letos v létě a vysloužil si úctyhodná místa v hitparádách po celém světě. Na rozdíl od jiných zmiňovaných producentů se Disclosure nevydali cestou příliš progresivních stylů, nýbrž produkují garage.
Dada Life
Dva potrhlí švédští plešouni Olle Corneer a Stefan Engblom prosluli zejména díky svým pestrým představením ve znamení kombinace kvalitní elektronické hudby s banány a šampaňským. Na úspěšný loňský rok, kdy vydali album The Rules of Dada, jež přijeli představit i do České republiky, navazují letos singlem Born to Rage, který dobývá žebříček Beatport Top 100.
Myon & Shane 54
Tranceovou dvojici původem z Maďarska tvoří dva sólisti Márió Égető neboli Mÿon a Előd Császár, známý jako Shane 54. Společně vystupují od roku 2008 a velmi rychle si vybudovali pověst, jež zaručuje kvalitní poslech. Jakožto oblíbenci Armin Van Buurena či kolegové Cosmic Gate patří dnes Myon & Shane 54 k nejžádanějším umělcům na poli trancové hudby.
Oliver
U nás nepříliš známá dvojice Oliver má ve světě již vybudované zvučné jméno spojené se svým charakteristickým mixem R’n’B a hip-hopu osmdesátých let s moderním elektro-popem. Produkce pod záštitou Fool’s Gold Records, spolupráce s umělci jako A-Trak či Alex Metric nebo remixy skladeb od Blondie a Donny Summer vypovídají o tom, jak dobře mají Oliver nakročeno.
Zeds Dead
Spolupráce dvou producentů DC a Hooks, vlastními jmény Dylana Mamida a Zacha Rapp-Rovana sahá do roku 2004, kdy se společně pod pseudonymem Mass Productions věnovali hip hopu. Od roku 2009 začali pod vydavatelstvími Ultra či Mad Decent experimentovat se styly jako elektro, dubstep či glitch, což je vedlo ke změně názvu, inspirovaného scénou filmu Pulp Fiction Zeds Dead.