Různých typů hororových filmů existuje celá řada. Jsou tu extra krvavé gore horory, precizně budované psychologické horory, sci-fi horory, duchařiny i staré dobré „lekačky“. Podívejte se na náš výběr z mnoha různých podžánrů hororů. Už jste slyšeli třeba o folk hororech nebo Nové francouzské extrémnosti?
Nejděsivější horor bez nadpřirozených prvků
Již dávné legendy, kterými se navzájem děsili naši prapředci, si často pomáhaly nadpřirozenými bytostmi a kouzly. Nejinak je tomu u filmových hororů, které velmi často využívají odvěkého folklóru duchů, upírů, čarodějnic a všemožných monster. Čest těm výjimkám, které dokážou nahnat husí kůži i bez nich. Britský folkový horor Proutěný muž (1973) je skvělou ukázkou, že občas tím nejděsivějším monstrem je člověk samotný.
Policejní vyšetřovatel, počestný zbožný muž, přilétá na odlehlý skotský ostrov, aby prošetřil nahlášené zmizení jisté dívky. Při pátrání zjišťuje, že s celým obyvatelstvem ostrova není něco v pořádku. Kolem pohřešované dívky se akorát mlčí, nikdo ji údajně neznal. Hlavou ostrova je podivný lord. Postupně se odhaluje, že se obyvatelé odklonili od církve a navrátili se k původnímu keltskému pohanství. Obětovali ostrované dívku k nějakém rituálu? O co tady jde?
11 nejstrašidelnějších hororů podle režiséra Taxikáře. Všechny jsou aspoň 30 let staré
Nejpodmanivější psychologický horor
Mezi psychologickými horory lze nalézt ty skutečně nejděsivější kousky. Pomalu budované napětí, hra s vnímáním, halucinace, dotyk paranoii a psychických poruch… tyhle horory se dokážou dostat pořádně hluboko pod kůži. Mistr v tom byl již Alfred Hitchcock, vysokou laťku nastavilo i slavné Mlčení jehňátek s geniálním a šarmantním psychopatem. Z těch novějších zaujme především horor s prostým názvem: Uteč (2017).
Mladý Afroameričan z Brooklynu odjíždí se svou bílou přítelkyní na víkend do domu jejích bohatých rodičů na venkově. Má se s nimi setkat vůbec poprvé a pochopitelně má obavy z přijetí. Po příjezdu skutečně slýchá neurčité náznaky rasismu a začíná být neklidný, to zvláštnější ale teprve přijde. Rodina má černošské služebnictvo, které se chová nadmíru podivně. A aby toho nebylo málo, matka jeho přítelkyně je hypnoterapeutka, otec zase neurochirurg.
Nejstrašidelnější sci-fi horor
Na nekonečném kosmu plném prázdnoty a samoty je něco chladivě děsivého samo o sobě. Natožpak když zde můžete potkat naprosto odlišné formy života nebo třeba zůstat uvězněni na lodi s nepředvídatelnou umělou inteligencí. Nejslavnějším zástupcem žánru je nejspíš původní Vetřelec od Ridleyho Scotta, nebo také Vesmírná Odysea. Ale co takhle něco méně okoukanějšího? Zkuste třeba Symptom Pandorum (2009) s prvky lovecraftovského tajemna.
Pandorum je druh psychózy, který postihuje cestovatele vesmírem. Mezi jeho symptomy patří zmatenost, paranoia a delirium. Právě touto psychickou poruchou trpí dva muži, kteří se nečekaně probudí z hibernace na dlouhé cestě za osídlením nové planety. Zjistí, že lidstvo na Zemi během jejich spánku již zaniklo a že teď potřebují spravit jaderný reaktor lodě. Jenže mnozí další pasažéři se už z kosmické hibernace probudili dávno před nimi, propadli šílenství a teď vyvádějí dost podivné věci.
5 oblíbených filmů Hugha Jackmana. Wolverine miluje horor i muzikál
Nejpoutavější fantasy horor
Magie a mýtické bytosti se objevují již v těch nejstarších příbězích a pohádkách, jaké známe. Obrovskou poctu tomuto dávnému dědictví činí například režisér Guillermo del Toro ve svém slavném Faunově labyrintu. Máme tip na další skutečně poutavý mysteriózní horor – Čarodějnice (2015).
Příběh se odehrává v 17. století mezi osadníky Nové Anglie. Představte si zbožné puritány a skromné ženy s čepci, kteří žijí v osadě uprostřed chladných lesů věčně zahalených mlhou. Jedna z rodin je však kvůli náboženským rozporům vypovězena, takže zakládají osamocenou farmu. Netrvá dlouho, a začnou se jim dít zvláštní věci. Nejdřív nenápadné a neškodné, brzy na to čím dál podivnější a ďábelštější.
Nejnapínavější Gore horor
Jestli vám žánr „gorovek“ nic neříká, pak jsou to ty horory, kde stříkají gejzíry krve a odvíjí se kilometry střev. Mnohdy nejsou ani tak děsivé jako spíše k pobavení, u těch starších lze však ocenit vskutku kreativní praktické efekty, jaké se už v dnešní době počítačových efektů jen tak nevidí. Tradičně je to záležitost USA a Japonska, patrně nejslavnějším zástupcem je Texaský masakr ze 70. let. Nový vítr do plachet přinesl horor Noc s nabroušenou břitvou (2003) zástupce tzv. Nové francouzské extrémnosti.
V originále se tento horor jmenuje Haute Tension – vysoké napětí. A napětí si skutečně užijete až až. Dvě nejlepší kamarádky Marie a Alex odjedou na víkend do farmářského domku rodičů Alex, aby se mohly soustředit na učení. Neklid na sebe nenechá dlouho čekat a někdo zazvoní uprostřed noci. Sadistický zabiják začíná vraždit jednoho člena rodiny po druhém, nevynechá ani psa. Alex však nechá naživu a unese ji pryč. Co si počne Marie? A co je ten maniak zač?
Nejlepší horor s lekacími scénami
Pro mnohé jsou lekací scény v hororech jen laciný trik, někteří ale takové filmy upřímně milují. Ono to totiž není jen tak, dát do filmu „čertíka v krabici“. Pokud režisér důsledně nebuduje napětí a atmosféru, lekací scéna vyjde naprázdno nebo dokonce směšně. V angličtině se takovému podžánru hororů říká „jump scares“, protože z nich diváci v kinech nadskakují ze sedaček. Mezi naprosté klasiky lekaček patří Paranormal Activity a Záhada Blair Witch. Skvělé řemeslo odvedl i snímek Insidious (2010).
Obyčejná pětičlenná rodinka se nastěhuje do nového domu, ve kterém straší. Že to není nic nového pod sluncem? To nejspíš ano, ale nenechte se odradit. Jeden ze synů jménem Dalton jde prozkoumat šramot na půdě a upadne nevysvětlitelně do kómatu. Brzy na to se začnou dít paranormální věci. Rodina si pozve dva lovce nadpřirozených fenoménů, kteří odhalí, že jejich syn je lapen v jakýchsi astrálních světech, ze kterých se nemůže dostat.
Zdroje: csfd.cz, imdb.com, wikipedia.org, rottentomatoes.com