9 nejlepších songů o městech aneb s hudbou z Barcelony až do Filadelfie
Standa Kafka
6. 3. 2013
Dnes Vás vezmeme na poznávací cestu po světových metropolích. Tedy aspoň po těch, o kterých vznikla minimálně jedna světově známá píseň. Takže se pohodlně usaďte, zapněte pásy a vyrážíme…
9. Clash – London Calling
A začínáme hlavním městem Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska, jak zní celý název jediné evropské ostrovní konstituční monarchie. Londýn inspiroval už bezpočet umělců, my vybíráme pecku od překvapivě londýnských The Clash London Calling. Přestože už je této písničce přes 33 let, dodnes se používá do všemožných reklam, znělek a podobně. Během loňské olympiády, která se konala právě v Londýně, byla například použita při zahajovacím ceremoniálu. Také jí používají fotbalisté West Hamu United, kterým právě tento song hraje při nástupu na hřiště.
8. Bon Iver – Calgary
Tento projekt, loni ověnčený cenou Grammy (za nejlepší alternativní nahrávku roku), je u nás stále poměrně dost neznámý. Možná, že i Vy o něm díky našemu magazínu čtete vůbec poprvé. Ta loňská nahrávka, za kterou pánové dostali Grammy, se jmenuje trošku podivně – Bon Iver, Bon Iver a právě na ní naleznete song Calgary. Tak se nechte unášet hlasem frontmana Justina Vernona.
7. PSH – Praha
Ani na naší stověžatou matku měst a nálad, jak veršují chlapci z PSH, jsme nemohli zapomenout. Legendární píseň od legendární hiphopové partičky PSH, ve které působili taková jména jako Orion, Vladimir 518 a DJ Mike Traffik. Skoro se ani nechce věřit, že už je to dvanáct let, kdy jsme mohli poprvé slyšet, že Praha není jenom most a hrad a až k ránu se tam chodí spát.
6. Rammstein – Moskau
Následuje přesun na východ, rovnou do centra nejrozlehlejší země světa Ruska, tedy rovnou do Moskvy. Možná trochu překvapivě jsme ale nevybrali žádnou národní píseň oslavující krásu Kremlu nebo třeba Chrámu Vasila Blaženého, ale song od německých Rammstein. Ti si evidentně město docela oblíbili, však v něm taky odehráli několik koncertů. V textu se o něm sice nijak lichotivě nevyjadřují, ale těm kdo neumí německy, to zřejmě ani nebude vadit.
5. Bruce Springsteen – Streets of Philadelphia
Kdo ví, jestli se po ulicích města Philadelphia nestýská Jaromíru Jágrovi na současné štaci v Dallasu. I když v současnosti mají Letci o bod méně než jeho současný klub. Čím se ale na rozdíl od Dallasu v Philadelphii mohou chlubit, je tato píseň, za kterou Bruce Springsteen, jinak též přezdívaný The Boss, získal v roce 1994 několik cen Grammy a rok předtím dokonce Oscara za nejlepší filmovou píseň. Film Philadelphia byl vůbec jeden z prvních mainstreamových hollywoodských filmů, který se zabýval tématy jako AIDS, homosexualita a homofobie.
4. Freddie Mercury & Montserrat Caballé – Barcelona
Tato pocta katalánské metropoli se objevila na posledním sólovém albu Freddieho Mercury, předtím než podlehl nemoci AIDS. Ke spolupráci si přizval operní divu Montserrat Caballé. Se svým sopránem, což je nejvyšší z lidských hlasů, se s Freddiem výborně doplňovala a společně tak dali vzniknout jedinečnému albu. Po vydání se píseň vyšplhala až na osmou příčku v UK Singles Chart, a když se rok po Mercuryho smrti konaly v Barceloně letní olympijské hry, získala dokonce stříbro.
3. Jay-Z & Alicia Keys – Empire State of Mind (New York)
A opět přeskočíme zpět do USA. Úplně nejmladší písní z našeho přehledu je tahle hitovka americké populární dvojice Jay –Z a Alicie Keys. Spousty hudebních kritiků jí zařadily do svého přehledu nejlepších písní roku 2009 a nám nezbývá než souhlasit. Dvoje Grammy za nejlepší rapovou píseň a nejlepší spolupráci v kategorii rap a zpěv, nejvyšší příčka na americké hitparádě Billboard Hot 100 celých pět týdnů v řadě a mnoho dalších pochval ze všech stran ještě více přiživily slávu města známého také jako Big Apple.
2. Morcheeba – Rome Wasn’t Built in a Day
Pokračujeme ve skákání mezi Evropou a Amerikou. Teď je tedy na řadě Evropa a nebude to žádné menší město, než to, které dle pověsti založili dva vlčicí odkojení bratři Romulus a Remus. Jak zpívá britská Morcheeba, Řím nebyl postaven za den a proti tomuto tvrzení se asi nedá nic namítat.
1. Scott McKenzie – San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)
A zpátky (už naposledy) do Spojených Států. Na závěr si dáme hit jedné generace. Láska, mír, přátelství, svoboda a LSD, tak nějak by se daly ve zkratce shrnout základní znaky hnutí hippies. Píseň, která se stala jedním z jeho symbolů, vznikla v roce 1967 na festival v kalifornském Monterrey. Napsal ji John Phillips z kapely Mamas & The Papas, který byl zároveň hlavním organizátorem onoho festivalu. Hitu San Francisco se prodalo celkem přes sedm milionů kopií, což z něj činí jednu z nejprodávanějších písniček všech dob.