Nejlepší knihy na léto? Vybrali jsme 6 tipů pro prázdninové čtení
Redakce
5. 7. 2012
Letní prázdniny a čas dovolených jsou tady a opět je třeba rozhodnout se mezi stohy knih a vybrat ty, které se vyplatí přibalit do kufru. Ať už letos míříte k moři, do hor či k českému rybníku, redakce magazínu TOPZINE.cz pro vás připravila knižní tipy na nejlepší letní čtení.
Eoin Colfer: Hlubokej průser
Irský spisovatel Eoin Colfer představuje svou první detektivku pro dospělé. Známý autor pro děti vystavuje svůj spisovatelský potenciál v novém románu Hlubokej průser. Colfer oslní neotřelým hrdinou, svižnou zápletkou, ale v neposlední řadě také třeskutým a inteligentním vtipem. Sám Colfer se hlásí k drsné škole Dashiella Hammetta či Raymonda Chandlera, pravidla zvoleného žánru obratně využívá a současně je velice vtipně posouvá a parodizuje.
Hlavní postavou je samotářský detektiv s podřadným zaměstnáním, bývalý voják Irské armády, který za svou největší starost považuje čím dál více se rozrůstající pleš. Než se naděje, je obviněn z vraždy své milenky a kamaráda, který mu nelegálně implantuje vlasové kořínky.
Eoin Colfer: Hlubokej průser, překlad Pavel Medek, vydalo nakladatelství PLUS 2012, 296 stran, doporučená cena 289 korun
Ukázka z knihy
O tři hodiny později jsem pořád ještě vzhůru a přemýšlím. Staré šedé buňky vyplivují jednu teorii po druhé a já je postupně probírám s přízračným Zebem.
Connie zabil Faber.
Možná.
A jak jsi na to přišel?
Protože jedna bláznivá dáma použila jeho oblíbenej slovní obrat.
To jsi teda na zatraceně tenkým ledě, jak říkali Riggs a Murtaugh ve Smrtonosný zbrani.
Celej svět je postavenej na tenkým ledě. Zeptej se prezidenta Bushe.
Dobře, tak tedy předpokládejme, že to byl ten tvůj Faber. Proč?
Protože mu Connie dala facku. Protože je to psychopat.
Anne-Marie O’Connorová: Dáma ve zlatém
Nezapomenutelné obrazy Gustava Klimta si jistě každý snadno představí. Ale co příběh Adele Bloch-Bauerové, se kterou Klimt stvořil jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby, přezdívaného také rakouská Mona Lisa? Obraz byl stvořen v idylických dobách secesních salonů a vídeňských kavárniček, smeten uragánem válečných hrůz, po dramatickém soudním sporu byl pak jeho osud završen v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů.
Příběh Dámy ve zlatém od Anne-Marie O´Connorové se odehrává ve Vídni v časech secese, kde geniální malíř, buřič, svůdce, satyr, prostě ničím nespoutaný Gustav Klimt, tvoří svá díla. Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jenže na jeho obrazy nebyla tehdejší společnost prostě připravená. Jaké další příběhy Dáma ve zlatém skrývá? Tvořili Gustav Klimt a Adele Bloch-Bauerová vášnivou dvojici, které byl však jejich vztah zapovězen? Jenže to už do vídeňských ulic míří Hitler a mnozí účastníci příběhu o Zlaté Adele platí životem.
Anne-Marie O’Connorová: Dáma ve zlatém, překlad Blanka Petáková, vydalo nakladatelství Metafora 2012, 456 stran, doporučená cena 349 korun
Ukázka z knihy
Když Adele té zimy vstoupila do Klimtova ateliéru, právě se vyrovnávala s představou, že jako žena pravděpodobně selhala. Nikdo si nedělal iluze, že by Ferdinanda milovala. Ale čekalo se od ní, že bude šťastná nebo alespoň spokojená. Místo toho bojovala se zklamáním a deziluzí. A právě v tom okamžiku se před ní otevřely dveře a za nimi čekal mimořádně vzrušující zážitek, po kterém by toužila každá žena ve Vídni.
Klimt vytvořil bezpočet Adeliných skic. Byly to jednoduché tužkové kresby na tenkém balicím papíře. Sedící Adele s vyčesanými vlasy. Adele, která se usmívá. Smějící se Adele. Adele v pohybu. Portrét otevřel novou kapitolu Klimtova i Adelina života.
Petr Šabach: Máslem dolů
Petr Šabach se tentokrát ve své novele Máslem dolů zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi.
Čtěte také: S jedním uchem naveselo. Povídky Petra Šabacha pobaví i vyzvou k zamyšlení
Autor se tak ptá, zdali je možné vůbec nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů. Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí.
Petr Šabach: Máslem dolů, vydalo nakladatelství Paseka 2012, 192 stran, doporučená cena 219 korun
Ann Patchettová: Země divů
Román Země divů z pera americké spisovatelky Ann Patchettové, který je inspirovaný orfeovským mýtem, byl nominován na prestižní cenu Orange Prize for Fiction 2012 a ihned po vydání se stal bestselerem New York Times. Hlavní postavou je doktorka Marina Singhová, která již sedm let sdílí malou laboratoř ve farmaceutické společnosti Vogel se svým spolupracovníkem Andersem Eckmanem. Informace o Eckmanově smrti však Marinu donutí vydat se do brazilských pralesů.
Co skrývají zelená amazonská flóra, říční břehy a tamní nebe? Tajemství o osudu smrti Marinina dlouholetého spolupracovníka, ale také příležitost překročit dosavadní hranice lidské společnosti. V příběhu se proto objevuje postava záhadné a nevyzpytatelné doktorky Annick Swensonové, která neváhá jít i přes hranici lékařské etiky.
Ann Patchettová: Země divů, překlad Anežka Sedláková, vydalo nakladatelství JOTA 2012, 422 stran, doporučená cena 378 korun
Ukázka z knihy
„Kde je teď?“ zeptala se přesto. Neměla sílu říct „Kde je teď jeho tělo“. Anders není žádné tělo. Vogel je plný lékařů, lékařů pracujících i těch, kteří jen popíjejí kafíčko ve své kanceláři. Skříně, sklady a zásuvky pracovních stolů jsou plné léků v podobě pilulek všech myslitelných barevných kombinací. Vždyť jsou přece farmaceutická společnost; neustále bádají, jak vyrobit to, co ještě nebylo objeveno. Kdyby věděli, kde se Anders nachází, určitě by našli něco, co by pro něj mohli udělat.
… … …
Pouhá vzpomínka na doktorku Swensonovou vyvolává v Marině pocit, jako kdyby jí srdce svírala studená ruka. Když seděla před patnácti lety v přednáškovém sále univerzity Johnse Hopkinse, ve střední řadě hned vedle uličky, doktorka Swensonová se procházela před pódiem sem a tam a přednášela o děložním čípku, a to s takovým zápalem, že přerůstal v úplnou zuřivost. Žádný z posluchačů se tenkrát neodvážil podívat na hodinky.
Don DeLilo: Cosmopolis
Stále více oceňovaný a vážený americký spisovatel Don DeLilo se ve své nové knize opět nebojí otevřít problematiku moderní Ameriky a konzumního způsobu života společnosti.
Román Cosmopolis představuje jakousi sondu do života mladého a úspěšného miliardáře. Zachycuje jeden den v životě Erica Packera, kterému ženy padají k nohám. Packer se najednou ocitá na samém dně, což čtenář (díky bravurnímu stylu Dona DeLila) prožívá přímo s hlavním hrdinou.
V roce 2012 mělo v kinech premiéru filmové zpracování díla Cosmopolis v režii slavného Davida Cronenberga.
Čtěte také: Trailer Filmu Cosmopolis: Aragorna nahradil Edward ze Stmívání
Don DeLilo: Cosmopolis, překlad Ladislav Nagy, vydalo nakladatelství Odeon 2012, 176 stran, doporučená cena 229 korun
Carole Matthewsová: Jediná cesta vede nahoru
Kniha Jediná cesta vede nahoru se humornou formou snaží přinést odpověď na otázku, co je vlastně v životě důležité. Román anglické spisovatelky Carole Matthewsové popisuje příběh Lily a Laurence Lamont-Jonesových. Ti si poklidně žijí v přepychu, tráví nákladné dovolené v exotických krajinách, své děti posílají do prestižní soukromé školy a vlastní krásný dům na venkově.
Potom ale Laurence přijde o práci a zakrátko nato i o veškerý majetek. Jeho rodina se octne na ulici. Protože nemají kam jít, nakonec se uchýlí do zablešeného obecního domu v nechvalně známé oblasti. Zdá se, že vrátit se na výsluní bude zcela nemožné. Jenže Lamont-Jonesovi už o to možná ani nestojí. S pomocí nových přátel se pomalu staví na nohy a začínají si konečně uvědomovat priority života.
Carole Matthewsová: Jediná cesta vede nahoru, překlad Tomáš Havlík, vydalo nakladatelství Motto 2012, 376 stran, doporučená cena 299 korun
Ukázka z knihy
„To je život!“ vzdychám blaženě, pohodlně uvelebená v opalovacím lehátku, s pohledem upřeným na toskánskou krajinu připomínající výjev z dokonalého realistického obrazu. „Na to se napiju,“ souhlasí moje kamarádka Amanda. „Ještě trochu chianti, Lily?“ Nalévá mi do sklenky trochu úžasného rubínového vína. V žáru slunce, které nepřetržitě pálí po celou dobu, co jsme tady, a pod vlivem vína mi příjemně těžknou víčka. Konejšivé účinky žhnoucích paprsků ještě umocňuje levandule, jejíž vůně se ke mně nese od keříků lemujících terasu. Kdybych se během naší dvoutýdenní dovolené převtělila v domorodou ženu, zřejmě bych tuhle denní dobu považovala za ideální siestu.Moje děti – Hettie a Hugo – a Amandiny ratolesti – Amelia a Arthur – spolu šťastně dovádějí v azurovém bazénu hned pod terasou. Usilovně se snažíme ochránit je před spalujícím sluncem a bezpočtukrát denně je natíráme opalovacími krémy s faktorem 30, ale přes veškerou péči jsou opálení a nosy mají poseté pihami. Všechny naše děti chodí do stejné školy ve Stonelands – jedné ze skutečně nejlepších soukromých škol v Buckinghamshire – a vedou si tam přímo úžasně, ale člověk nikdy neví, co se po dlouhých letních prázdninách může stát.